Xətai Rayon Polis İdarəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib
İyunun 21-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçiləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Xətai Rayon Polis İdarəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda təlim keçirilib.
Xətai Rayon Polis İdarəsinin İstintaq şöbəsinin rəisi, polis polkovnik-leytenantı Xıdır Xıdırov polis əməkdaşlarının peşə hazırlığının daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində İnstitutun həyata keçirdiyi bu layihəni yüksək dəyərləndirib.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev təlimin gedişatı ilə bağlı iştirakçılara qısa arayış verdikdən sonra təlimçilər mövzu üzrə təqdimatlarla çıxış ediblər.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlının moderatorluğu ilə keçirilən təlimdə təlimçi-ekspert Hamlet Babayev “AİHK-nın 5-ci maddəsi və dövlətin vəzifələri. Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması. AİHK-nın 5-ci maddəsi üzrə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Tədbirdə qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təminində əhəmiyyəti, təcrübədə mövcud olan problemlər, onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr, qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı təkliflər, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı aşkar edilmiş pozuntular şərh edilib. Təqdimatlarda AİHK-nın 5-ci maddəsi: Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun pozulması və AİHK-nın 5-ci maddəsi üzrə dövlətin vəzifələri mövzuları əhatə olunub.
Təlimdə maddə üzrə “Şübhəli şəxs kimi tutma və həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi” və “Həbsdə saxlanılma müddətinin uzadılması barədə vəsatətlər” mövzularında qruplarla 2 kazus tapşırığı  işlənilib və təlim iştirakçılarının sualları cavablandırılıb. Sonda fəal iştirak edən 20 müstəntiqə və təhqiqatçıya sertifikatlar təqdim olunub.

Проведен тренинг для следователей и дознавателей Управления полиции Хатаинского района
21 июня тренеры Института права и прав человека провели тренинг на тему, закрепленную в статье 5 Европейской конвенции о защите прав человека (ЕКПЧ) «Право на свободу и личную неприкосновенность» для следователей и дознавателей Управления полиции Хатаинского района Министерства Внутренних Дел Азербайджанской Республики.
Начальник следственного отдела Управления полиции Хатаинского района, полковник-лейтенант полиции Хыдыр Хыдыров высоко оценил реализуемый Институтом проект по дальнейшему совершенствованию профессиональных навыков и знаний сотрудников полиции.
После того, как заместитель председателя правления Института Вафаддин Ибаев предоставил краткую информацию о проводимом тренинге, тренеры выступили с презентациями по данной   теме.
На тренинге, проведенном под модераторством заведующей Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Института Вюсали Мурадханлы, тренер-эксперт Гамлет Бабаев выступил с презентацией на тему «Статья 5 ЕКПЧ и обязанности государства. Ограничение права на свободу и личную неприкосновенность. Наиболее известные нарушения в решениях, вынесенных против Азербайджана по статье 5 ЕКПЧ».
На мероприятии были обсуждены значение изменений в законодательстве и судебной практике в обеспечении права на свободу, проблемы существующие   в практике, рекомендации по их решению, предложения по изменению законодательства, выявленные нарушения права на свободу и личную неприкосновенность. Презентации подробно охватили вопросы нарушения статьи 5 ЕКПЧ: Право на свободу и личную неприкосновенность и обязанности государства по статье 5 ЕКПЧ.
В ходе тренинга с группами были проработаны решения двух юридических казусов по темам «Задержание в качестве подозреваемого и избрание меры пресечения» и «Ходатайства о продлении срока содержания под стражей», а также даны ответы на вопросы участников. В завершение 20 следователям и дознавателям, принявшим активное участие в тренинге, были вручены сертификаты.