Xətai Rayon Polis İdarəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib
İyunun 21-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçiləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Xətai Rayon Polis İdarəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusunda təlim keçirilib.
Xətai Rayon Polis İdarəsinin İstintaq şöbəsinin rəisi, polis polkovnik-leytenantı Xıdır Xıdırov polis əməkdaşlarının peşə hazırlığının daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində İnstitutun həyata keçirdiyi bu layihəni yüksək dəyərləndirib.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Vəfaddin İbayev təlimin gedişatı ilə bağlı iştirakçılara qısa arayış verdikdən sonra təlimçilər mövzu üzrə təqdimatlarla çıxış ediblər.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlının moderatorluğu ilə keçirilən təlimdə təlimçi-ekspert Hamlet Babayev “AİHK-nın 5-ci maddəsi və dövlətin vəzifələri. Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması. AİHK-nın 5-ci maddəsi üzrə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Tədbirdə qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təminində əhəmiyyəti, təcrübədə mövcud olan problemlər, onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr, qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı təkliflər, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı aşkar edilmiş pozuntular şərh edilib. Təqdimatlarda AİHK-nın 5-ci maddəsi: Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun pozulması və AİHK-nın 5-ci maddəsi üzrə dövlətin vəzifələri mövzuları əhatə olunub.
Təlimdə maddə üzrə “Şübhəli şəxs kimi tutma və həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi” və “Həbsdə saxlanılma müddətinin uzadılması barədə vəsatətlər” mövzularında qruplarla 2 kazus tapşırığı  işlənilib və təlim iştirakçılarının sualları cavablandırılıb. Sonda fəal iştirak edən 20 müstəntiqə və təhqiqatçıya sertifikatlar təqdim olunub.

A training session conducted for investigators and inspectors of Khatai District Police Department
On June 21, trainers from the Institute of Law and Human Rights conducted a training session on the topic “Right to liberty and security” stipulated in Article 5 of the European Convention of Human Rights (ECHR) for the investigators and inspectors of the Khatai District Police Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan.
Police Lieutenant Colonel Khidir Khidirov, Head of the Investigation Department at the Khatai District Police Department, highly appreciated Institute’s project recognizing its valuable contribution to enhancing the professional development of police officers.
After the Vice Chairman of the Board of the Institute, Vafaddin Ibayev, briefed the participants about the progress of the training, trainers made presentations on the topic.
Vusala Muradkhanli, Head of the Institute’s Human Rights Training and Expertise Department, moderated a training session where trainer-expert Hamlet Babayev delivered a presentation on “Article 5 of the ECHR and the duties of the state. Limitation of the right to liberty and security. The most recognized violations in the decisions issued against Azerbaijan under Article 5 of the ECHRH”.
During the event trainers explained the importance of changes in legislation and judicial practice in ensuring the right to liberty, problems existing in practice, recommendations related to their solution, proposals for changes in legislation, violations found in relation to the right to liberty and security.
The presentations covered the topics of Article 5 of the ECHR: Violation of the right to liberty and security and the duties of the state outlined in this article.
During the training, participants engaged in group work on 2 case assignments on the topics of “Detention as a suspect and selection of remand detention” and “Appeals to extend the period of detention” and the trainers answered questions raised by the attendees. Certificates were awarded to the 20 investigators and inspectors who demonstrated active participation throughout the training.