Avropa Şurasının dəstəyi ilə “Qlobal iqlim dəyişmələri milli konteksdə” mövzusunda ikigünlük seminar keçirilib
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi Esmira Orucova Avropa Şurasının dəstəyi ilə BMT-nin İnkişaf Proqramının həyata keçirdiyi “Qlobal iqlim dəyişmələri milli konteksdə” mövzusunda ikigünlük seminarda iştirak edib. Covid-19 pandemiyası ilə mübarizə qaydalarına müvafiq olaraq açıq havada təşkil edilmiş tədbirdə iqlim dəyişikliyinin cəmiyyət və inkişafla qarşılıqlı əlaqəsi, ölkə iqtisadiyyatına, həssas qruplara təsiri, insanlara, ən əsası qadın və uşaqların həyat tərzinə, sağlamlığına vurduğu ziyanlar, yaranmış fəsadların elmi aspektləri araşdırılıb. “Vətəndaş təhsili və iqlim dəyişikliyi”, “Enerji qaynaqları uğrunda mübarizə sahəsi kimi gender tendensiyası”, “Qadınlar – iqlim dəyişikliyində iqtisadi cəhətdən aktiv bir qrup kimi”, “İqlim dəyişikliklərinin gənclərin sağlam həyat tərzi dəyərlərinə istiqamətləndirilməsi” kimi müzakirəsi vacib olan mövzularda maraqlı müzakirələr aparılıb.
Esmira Orucova “Həssas qruplara iqlim dəyişikliklərinin təsirləri, pandemiyadan sonrakı milli kontekst” istiqaməti üzrə iqlim dəyişiklərinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişə zamanı zorla yaşayış yerlərini dəyişmək məcburiyyətində qalmış qaçqın və məcburi köçkünlərin, o cümlədən qadınların sağlamlığına, həyat tərzinə mənfi təsirləri ilə bağlı çıxış edib, vəziyyətdən çıxış yollarının araşdırılması ilə bağlı tövsiyyələrini təqdim edib.

При поддержке Совета Европы состоялся двухдневный семинар на тему “Глобальные изменения климата в национальном контексте”
Старший научный сотрудник Института права и прав человека НАНА Эсмира Оруджева приняла участие в двухдневном семинаре на тему “Глобальные изменения климата в национальном контексте”, проводимом Программой Развития ООН при поддержке Совета Европы. На мероприятии, организованном на открытом воздухе в соответствии с правилами борьбы с пандемией Covid-19, были рассмотрены взаимосвязь изменения климата с обществом и развитием, влияние на экономику страны, уязвимые группы, ущерб, наносимый людям, а главное, образу жизни и здоровью женщин и детей, научные аспекты последствий. Были проведены интересные дискуссии на такие важные темы, как” гражданское образование и изменение климата“,” гендерная тенденция как сфера борьбы за энергоресурсы“,” женщины как экономически активная группа в изменении климата“,” ориентация климатических изменений на ценности здорового образа жизни молодежи".
Эсмира Оруджева выступила по направлению” Влияние климатических изменений на уязвимые группы, национальный контекст после пандемии " в связи с негативным влиянием климатических изменений на здоровье и образ жизни беженцев и вынужденных переселенцев, вынужденных насильственно которые были вынуждены сменить место жительства во время Армяно-Азербайджанского, Нагорно-Карабахского конфликта, а также представила рекомендации по изучению путей выхода из ситуации.