“Qonaq elmi işçilərin mübadiləsi proqramı” uğurla həyata keçirilməkdədir
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnsan Hüquqları İnstitutu ilə birgə elmi tədqiqatların aparılması məqsədilə “Qonaq elmi işçilərin mübadiləsi proqramı” həyata keçirilməkdədir.
2015-ci ilin oktyabr-dekabr aylarındaCənubi Afrika North-West Universitetinin mütəxəssisi PetroduPreezelmi tədqiqatın aparılması məqsədilə İnsan Hüquqları İnstitutunda araşdırma aparmışdır. Petro du Preez “Demokratik institutların, vətəndaş və siyasi hüquq və azadlıqların inkişafında iqtisadi və sosial faktorların rolu” mövzusunda elmi araşdırma aparmışdır.
22 Dekabr 2015-ci il tarixində qeyd olunan proqram çərçivəsində tədqiqatlar aparan tədqiqatçının elmi araşdırmaların təhlili və gördüyü işlərin nəticəsi haqqında yekun təqdimat keçirilmişdir.
Təcrübə proqramının sonunda qeyd olunan iştirakçı proqramı başa çatdıraraq müvafiq sertifikatla təltif edilmişdir.

Успешно реализуется «Программа обмена приглашенных научных сотрудников».
С целью проведения научных исследований Агентство по помощи международному развитию Азербайджанской Республики при Министерстве иностранных дел Азербайджана совместно с Институтом по правам человека НАНА претворяют в жизнь «Программу обмена приглашенных научных сотрудников».
С октября по декабрь 2015 года специалист Северо-Западного университета ЮАР (North-West University) Петро ду Преез провел научные исследования в Институте по правам человека НАНА. Темой его научного исследования стала «Роль экономических и социальных факторов в развитии демократических институтов, гражданских и политических прав и свобод».
22 декабря 2015 года состоялась итоговая презентация анализа научных исследований и результатов проделанной работы данного исследователя в рамках вышеотмеченной программы.
В конце испытуемой программы вышеотмеченный участник, завершив программу, был награжден соответствующим сертификатом.