“Qonaq elmi işçilərin mübadiləsi proqramı” uğurla həyata keçirilməkdədir
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AIDA) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnsan Hüquqları İnstitutu ilə birgə elmi tədqiqatların aparılması məqsədilə “Qonaq elmi işçilərin mübadiləsi proqramı” həyata keçirilməkdədir.
2015-ci ilin oktyabr-dekabr aylarındaCənubi Afrika North-West Universitetinin mütəxəssisi PetroduPreezelmi tədqiqatın aparılması məqsədilə İnsan Hüquqları İnstitutunda araşdırma aparmışdır. Petro du Preez “Demokratik institutların, vətəndaş və siyasi hüquq və azadlıqların inkişafında iqtisadi və sosial faktorların rolu” mövzusunda elmi araşdırma aparmışdır.
22 Dekabr 2015-ci il tarixində qeyd olunan proqram çərçivəsində tədqiqatlar aparan tədqiqatçının elmi araşdırmaların təhlili və gördüyü işlərin nəticəsi haqqında yekun təqdimat keçirilmişdir.
Təcrübə proqramının sonunda qeyd olunan iştirakçı proqramı başa çatdıraraq müvafiq sertifikatla təltif edilmişdir.

“Visiting Research Fellow Program” is being implemented to conduct joint research by International Development Agency (AIDA) of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Institute on Human Rights of Azerbaijan National Academy of Sciences.
Petro du Preez, an expert from the North-West University of South Africa conducted research at the Institute on Human Rights on October-December 2015. Petro du Preez has researched the topic “The role and ımportance of economıc and socıal factors in the development of democratic institutions, civil liberties and political rights”.
The final presentation of the analysis of scientific research and results of the work done by the researcher who conducted the research as a part of a scientific research program was held on December 22, 2015.