“Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü”nə həsr olunan məlumat sessiyası keçirildi
“Uşaqların hüquqlarının qorunması yalnız dövlətin deyil, həm də hər birimizin məsuliyyətidir”. Bu fikir Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun 1 iyun – “Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” münasibətilə təşkil etdiyi tədbirdə səsləndirilib.
İyunun 2-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda 13-18 yaş qrupunu əhatə edən 25 məktəblinin iştirakı ilə məlumat sessiyası keçirilib.
Tədbirdə İnstitutun hüquq tədqiqatçısı Aygün Arifli iştirakçılara milli qanunvericilikdə və beynəlxalq hüquqi aktlarda əksini tapan uşaq hüquqları barədə məlumat verib, həmçinin fiziki, psixoloji, iqtisadi istismar növləri və bunların yaratdığı fəsadlar izah olunub.
Sessiyada uşaq hüquqlarının müdafiəsində profilaktik tədbirlərin əhəmiyyəti,  mövcud pozuntuların qarşısının alınması üçün görülən işlər, uşaqların özlərini necə qorumalı olduqları barədə məlumatlar praktiki nümunələrlə də təqdim olunub.
Sonda məktəblilərə uşaqların öz hüquqlarını qorumaq, hüquqi biliklərini artırmaq istiqamətində tövsiyələr verilib və onlara iştirakla bağlı sertifikatlar təqdim olunub.

The Institute held an information session dedicated to “International Children's Day”
“Protecting children's rights requires a collective effort, not just from the state, but from all individuals.” This message was emphasized at an event organized by the Institute of Law and Human Rights in recognition of International Children's Day on June 1.
On June 2, an information session was held at the Institute of Law and Human Rights with the participation of 25 students aged between 13 and 18.
During the event, Aygun Arifli, a legal researcher of the Institute, delivered information to the participants about children's rights as reflected in national legislation and international legal acts, she also explained the types of physical, psychological, and economic exploitation and the consequences they cause.
The session highlighted information on the importance of preventive measures in protecting children's rights, the work being done to prevent existing violations, and how children should protect themselves, along with practical examples.
At the end of the event, students received guidance on how to protect their children's rights and increase their legal knowledge, and they were presented with certificates of participation.