“Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü”nə həsr olunan məlumat sessiyası keçirildi
“Uşaqların hüquqlarının qorunması yalnız dövlətin deyil, həm də hər birimizin məsuliyyətidir”. Bu fikir Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun 1 iyun – “Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü” münasibətilə təşkil etdiyi tədbirdə səsləndirilib.
İyunun 2-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda 13-18 yaş qrupunu əhatə edən 25 məktəblinin iştirakı ilə məlumat sessiyası keçirilib.
Tədbirdə İnstitutun hüquq tədqiqatçısı Aygün Arifli iştirakçılara milli qanunvericilikdə və beynəlxalq hüquqi aktlarda əksini tapan uşaq hüquqları barədə məlumat verib, həmçinin fiziki, psixoloji, iqtisadi istismar növləri və bunların yaratdığı fəsadlar izah olunub.
Sessiyada uşaq hüquqlarının müdafiəsində profilaktik tədbirlərin əhəmiyyəti,  mövcud pozuntuların qarşısının alınması üçün görülən işlər, uşaqların özlərini necə qorumalı olduqları barədə məlumatlar praktiki nümunələrlə də təqdim olunub.
Sonda məktəblilərə uşaqların öz hüquqlarını qorumaq, hüquqi biliklərini artırmaq istiqamətində tövsiyələr verilib və onlara iştirakla bağlı sertifikatlar təqdim olunub.

Проведена информационная сессия, посвященная «Международному дню защиты детей»
«Защита прав детей — это ответственность не только государства, но и каждого из нас». Такая мысль была озвучена на мероприятии, организованном Институтом права и прав человека по случаю 1 июня — «Международного дня защиты детей».
2 июня в Институте права и прав человека прошла информационная сессия, в которой приняли участие 25 школьников в возрасте от 13 до 18 лет.
На мероприятии исследователь Института в области права, Айгюн Арифли, предоставила участникам информацию о правах детей, отраженных в национальном законодательстве и международных правовых актах, а также разъяснила виды физической, психологической и экономической эксплуатации и их последствия.
На сессии была представлена информация о важности превентивных мер в сфере защиты прав детей, о работе, проводимой для предотвращения существующих нарушений, а также приведены практические примеры того, как дети должны защищать себя сами.
В заключение школьникам были даны рекомендации по защите своих прав и повышению правовых знаний, а также вручены сертификаты об участии.