Yetkinlik Yaşına Çatmayanlar üçün Tərbiyə Müəssisəsində təlimlər keçirilib
2023-cü il 23-25 yanvar tarixlərində Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Penitensiar Xidmətin Yetkinlik Yaşına Çatmayanlar üçün Tərbiyə Müəssisəsində təlimlər keçirilmişdir. Təlim azadlıqdan məhrum edilmiş yeniyetmələrin bilik və bacarıqlarının artırılması, onların cəmiyyətə adaptasiya olunması və şəxsi keyfiyyətlərinin formalaşması məqsədilə təşkil edilmişdir.
Təlimin açılışında Ədliyyə Nazirliyinin İnsan Hüquqları və Kommunikasiya İdarəsinin rəisi Aynur Sabitova, İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə və Tərbiyə Müəssisəsinin rəhbər işçiləri iştirak etmişlər. Açılışda 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan olunması ilə əlamətdar olduğu vurğulanaraq, ulu öndərin xalqımız və dövlətimiz qarşısında misilsiz xidmətlərindən, insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunmasına xidmət edən mütərəqqi islahatlardan bəhs olunub. Təlimin birinci mövzusu məhz “Heydər Əliyev və Azərbaycanda insan hüquqları islahatları”na aid idi; mövzu ilə bağlı geniş çıxış edilib.
Üç gün davam edən tədbirdə yeniyetmələrə “Uşaq hüquqları”, “CV tərtibatı və müsahibəyə hazırlıq”, “Gələcək karyera seçimi”, “Xaricdə təhsil imkanları”, “Əmək bazarı ilə tanışlıq və iş axtarma vasitələri” və s. mövzularda təqdimatlar keçirilib.
Təlimdə İnstitutun əməkdaşlarından Vüsalə Muradxanlı, Araz Abdullasoy, Nərmin Həsənova, İsmayıl Musayev və Əmrah Rəhimli, eyni zamanda müstəqil ekspertlər Tural Əhməd və Köçəri İsmayılov təlimçi kimi iştirak etmişlər.

Прошёл тренинг в Воспитательном Учреждении для несовершеннолетних
23-25 января 2023-го года в Воспитательном Учреждении Пенитенциарной службы для несовершеннолетних при совместной организации Министерства юстиции Азербайджанской Республики и Института права и прав человека прошёл тренинг, который был организован с целью повышения знаний и навыков подростков, лишенных свободы, их адаптации в обществе и формирования личностных качеств.
Во вступительной части тренинга приняли участие начальник Управления по правам человека и связям с общественностью Министерства юстиции Азербайджанской Республики Айнур Сабитова, председатель правления Института Магомед Гулузаде и руководящий состав Воспитательного Учреждения. На открытии было подчёркнуто, что 2023 год ознаменован объявлением «Года Гейдара Алиева», были упомянуты неоценимые заслуги нашего Великого лидера перед народом и государством, а также реализация прогрессивных реформ, служащих обеспечению прав и свобод человека. Первая тема тренинга называлась «Гейдар Алиев и реформы в области прав человека в Азербайджане»; на эту тему прошло множество выступлений.
В ходе трехдневного мероприятия подросткам демонстрировались презентации по «Правам детей», «Составлению CV и подготовке к собеседованию», «Выбору будущей профессии», «Возможностям обучения за рубежом», «Ознакомлению с рынком труда и инструментами поиска работы» др.
В тренинге в качестве обучающих тренеров из сотрудников Института приняли участие Вусаля Мурадханлы, Араз Абдулласой, Нармин Гасанова, Исмаил Мусаев и Амрах Рагимли, а также независимые эксперты Турал Ахмед и Кёчери Исмаилов.