Əqli mülkiyyət mövzusunda təlim keçirilmişdir
Noyabrın 17-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda professor Kamran Behbudov tərəfindən “Əqli mülkiyyət qanunvericiliyi. Azərbaycanda problemlər və inkişaf perspektivləri” mövzusunda təlim keçirilmişdir. İnstitutun əməkdaşları üçün təşkil olunan təlimdə ilk öncə “əqli mülkiyyət” anlayışının mahiyyətinə toxunuldu, müasir sivilizasiya məsələlərində əqli mülkiyyətin rolu kimi məsələlər təhlil edildi.
Təlim zamanı 1883-cü ildə qüvvəyə minmiş "Sənaye mülkiyyətinin mühafizəsi üzrə Paris Konvensiyası" və 1886-cı ildə qüvvəyə minmiş "Ədəbi və bədii əsərlərin qorunması haqqında Bern Konvensiyası" barədə məlumat verildi, əqli mülkiyyətin şamil olduğu patentlər, patentlərin alınması və müəllif hüquqlarının qorunması, piratçılığa qarşı mübarizə hüququ, əmtəə nişanlarının dövlət reyestr xidmətində qeydiyyatı və ticarət sirləri ətraflı şərh edildi.
K.Behbudov Azərbaycanda əqli mülkiyyətin qorunması istiqamətində formalaşmış hüquqi bazanın əhəmiyyətli cəhətlərinə toxunaraq, beynəlxalq və milli qanunvericiliyin konkret maddələrinə aydınlıq gətirdi.

Проведён тренинг на тему «Интеллектуальная собственность»
17 ноября в Институте права и прав человека профессор Кямран Бейбутов провёл тренинг на тему: «Законодательство об интеллектуальной собственности. Проблемы и перспективы развития в Азербайджане». На тренинге, организованном для сотрудников Института, в начале  была затронута сущность понятия «интеллектуальная собственность», далее были проанализированы такие вопросы, как роль интеллектуальной собственности в контексте современной цивилизации.В ходе обучения была предоставлена информация о «Парижской конвенции по охране промышленной собственности», вступившая в силу в 1883 г. и «Бернской конвенции по охране литературных и художественных произведений»,  в 1886 г.. Подробно разобраны патенты на интеллектуальную собственность, получение патентов и защита авторских прав, право на борьбу с пиратством, регистрация товарных знаков в службе государственного реестра и коммерческие тайны.
К.Бейбутов коснулся важных аспектов сформированной в Азербайджане правовой базы по охране интеллектуальной собственности, и разъяснил конкретные статьи международного права и национального законодательства.Были даны исчерпывающие ответы на вопросы сотрудников по теме тренинга.