“İnsan hüquqlarına əsaslanan yanaşma” mövzusunda təlim keçirilib
27 yanvar 2023-cü il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda BMT İnkişaf Proqramının İstanbul Regional Mərkəzinin Demokratiya və İnsan Haqları üzrə baş müşaviri Nicolaj Sonderbye tərəfindən “İnsan hüquqlarına əsaslanan yanaşma” (Human Rights Based Approach) mövzusunda təlim keçirilmişdir. Təlimdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşları ilə yanaşı, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin və Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin nümayəndələri də iştirak etmişlər.
Tədbirdə adı çəkilən yanaşmanın konsepsiya və prinsipləri, insan hüquqlarının mahiyyəti, insan hüquqlarına dair əsas beynəlxalq sənədlər, BMT-nin insan hüquqları sahəsində əsas mexanizmləri, bu sahədə mövcud olan prosedurlar, universal dövri məruzələr, orada əks olunan tövsiyələr, insan hüquqları və inkişaf, o cümlədən 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf məqsədləri və hədəfləri, gender bərabərliyi, qadın hüquqları və s. ilə bağlı məsələlər şərh edilmişdir.
Bundan başqa, təlimçi insan hüquqlarına əsaslanan yanaşmanın dolğun surətdə reallaşmasına maneçilik törədən problemlərdən və onların həlli yollarından bəhs etmişdir. Xüsusən də, ayrı-seçkiliyə yol verilməməsinin, gender bərabərliyinin təmin edilməsinin, şəffaflıq və hesabatlılığın artırılmasının zəruriliyi vurğulanmışdır. Sonda insan hüquqlarına dair problemlərin kompleks həllində insan hüquqlarına əsaslanan yanaşmanın rolu qeyd edilmişdir.

Прошел тренинг на тему «Подход, основанный на правах человека»
27 января 2023-го года в Институте права и прав человека главный советник по вопросам демократии и прав человека Стамбульского регионального центра Программы развития ООН Николай Сондербай провел тренинг на тему «Подход, основанный на правах человека». Наряду с сотрудниками Института права и прав человека, в тренинге также приняли участие представители Центра правовой экспертизы и законодательных инициатив и Конституционного суда Азербайджанской Республики.
На мероприятии обсуждались вопросы, связанные с концепциями и принципами упомянутого подхода, сущность прав человека, основные международные документы по правам человека, основные механизмы ООН в области прав человека, существующие в этой сфере процедуры, универсальные периодические доклады и рекомендации, указанные в них, права человека и развитие, в том числе цели и задачи в рамках устойчивого развития до 2030-го года, гендерное равенство, права женщин и др.
Кроме того, ведущий тренинга рассказал о проблемах, которые мешают полноценной реализации подхода, основанного на правах человека, и путях их решения. В частности, была подчеркнута необходимость недопустимости дискриминации, обеспечения гендерного равенства, повышения прозрачности и подотчетности. В заключении было отмечено, что при комплексном решении проблем в сфере прав человека нужен подход, основанный на правах человека.