“İnsan hüquqlarına əsaslanan yanaşma” mövzusunda təlim keçirilib
27 yanvar 2023-cü il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda BMT İnkişaf Proqramının İstanbul Regional Mərkəzinin Demokratiya və İnsan Haqları üzrə baş müşaviri Nicolaj Sonderbye tərəfindən “İnsan hüquqlarına əsaslanan yanaşma” (Human Rights Based Approach) mövzusunda təlim keçirilmişdir. Təlimdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşları ilə yanaşı, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin və Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin nümayəndələri də iştirak etmişlər.
Tədbirdə adı çəkilən yanaşmanın konsepsiya və prinsipləri, insan hüquqlarının mahiyyəti, insan hüquqlarına dair əsas beynəlxalq sənədlər, BMT-nin insan hüquqları sahəsində əsas mexanizmləri, bu sahədə mövcud olan prosedurlar, universal dövri məruzələr, orada əks olunan tövsiyələr, insan hüquqları və inkişaf, o cümlədən 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf məqsədləri və hədəfləri, gender bərabərliyi, qadın hüquqları və s. ilə bağlı məsələlər şərh edilmişdir.
Bundan başqa, təlimçi insan hüquqlarına əsaslanan yanaşmanın dolğun surətdə reallaşmasına maneçilik törədən problemlərdən və onların həlli yollarından bəhs etmişdir. Xüsusən də, ayrı-seçkiliyə yol verilməməsinin, gender bərabərliyinin təmin edilməsinin, şəffaflıq və hesabatlılığın artırılmasının zəruriliyi vurğulanmışdır. Sonda insan hüquqlarına dair problemlərin kompleks həllində insan hüquqlarına əsaslanan yanaşmanın rolu qeyd edilmişdir.

Training on “Human Rights Based Approach” was held
On January 27, 2023, Nikolaj Sanderbye, Chief Adviser on Democracy and Human Rights of the UNDP Istanbul Regional Hub, conducted training on “Human Rights Based Approach” at the Institute of Law and Human Rights. The training was attended by the staff members of the Institute, representatives of the Center for Legal Expertise and Legislative Initiatives and the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan.
During the event, the participants discussed concepts and principles of the mentioned approach, the essence of human rights, the main international documents on Human Rights, the main mechanisms of the UN in the field of Human Rights, the existing procedures in this area, universal periodic reports, and the recommendations reflected in them, human rights and development, including the goals and objectives in the field of sustainable development until 2030, gender equality, women's rights and other issues.
In addition, the trainer spoke about the problems that hinder the full implementation of human rights based approach and their solutions. In particular, the need for non-discrimination, gender equality, transparency and accountability were emphasized. In conclusion, was noted the role of the human rights approach in the comprehensive solution of human rights problems.