Gənc alim beynəlxalq seminarda iştirak edib
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun elmi işçisi Səid Musayev ABŞ-ın Qlobal Antisemitizm Siyasətinin Tədqiqi İnstitutunun (Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy -ISGAP) təşkilatçılığı ilə 2 fevral 2021-ci ildə həyata keçirilən beynəlxalq seminarda iştirak edib.
Yəhudi icmasının və digər azlıqların Belçikanın Fransız dilli məktəblərində qavranılması (the perception of the Jewish community and other minorities within Belgium's French-speaking schools) mövzusunda təşkil olunan tədbir Azad Brüssel Universitetinin(ULB) professoru Joel Kotekin təqdimatında aparılmışdır.
Aralarında İsrail, ABŞ, Fransa, Belçika, Macarıstan, Hindistandan olan 5o-dən çox tədqiqatçı və ekspertin qatıldığı tədbirin əsas mövzusu Belçika cəmiyyətində Yəhudi icmasının tez-tez məruz qaldığı antisemitizm insidentləri və bu fenomenin müxtəlif təzahürləri olan online anti-yəhudi nifrəti, BDS (İsrail istehsalı məhsulların baykot edilməsi kampaniyası) və antisionizm insidentlərinin xarakterik cəhətlərini; Belçika hökümətinin antisemitizmə qarşı mübarizə sahəsində apardığı praktiki siyasət və bu istiqamətdə qanunvericilikdə atılan son addımların təhlil edilməsinə imkan vermişdir.
Öz çıxışı zamanı sekulyar, konstitusion hüquqların müdafiə olunduğu bir ölkədə yaşadığını qeyd edən gənc alim Səid Musayev Azərbaycanın antisemitizmə qarşı mübarizə sahəsində ideal bir ölkə olaraq öyrənilə biləcəyini bildirərək, yaşadığı ölkədə etnik-mədəni müxtəlifliyin bir harmoniya altında necə qorunması, Yəhudilərin yaşayış tərzinə multikultural Azərbaycan cəmiyyətində necə hörmət olunması haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırmışdır.

The young scientist took part in an international seminar
Said Musayev, a researcher of the Institute of Law and Human Rights of ANAS, participated in an international seminar organized by the Institute for the Study of Global Anti-Semitism and Politics (ISGAP) on February 2, 2021.
The event, dedicated to the perception of the Jewish community and other minorities in French-speaking schools in Belgium, was presented by Joel Kotek, Professor at the Free University of Brussels (ULB).
The main topic of the event, which was attended by more than 50 researchers and experts from Israel, the United States, France, Belgium, Hungary, and India, was the incidents of anti-Semitism to which the Jewish community was often exposed in Belgian society, and various manifestations of this phenomenon, including online anti-Jewish hatred, BDS (campaign to boycott Israeli-made products) and the characteristic features of anti-Zionism incidents; this allowed us to analyze practical policies and recent steps taken in legislation in this direction.
In his speech, the young scientist Said Musayev noted that Azerbaijan can be studied as an ideal country in the field of combating anti-Semitism, and informed the participants of the event about how ethno-cultural diversity is preserved in harmony in the country where he lives, and how the way of life of Jews in a multicultural Azerbaijani society is respected.