ABŞ-da fəaliyyət göstərəcək nüfuzlu Beynəlxalq Elmi-Tədqiqat Heyətinin üzvləri arasında azərbaycanlı gənc alimdə yer alacaq
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun elmi işçisi Səid Musayev dünyada antisemitizmə qarşı mübarizə sahəsində fəaliyyət göstərən nüfuzlu Qlobal Antsiemitizm və Siyasətinin Tədqiqi İnstitutunun (Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy) Beynəlxalq Elmi-Tədqiqat Heyətinin üzvü seçilib.
2020-ci ilin dekabrın 5-i tarixli Qlobal Antisemitizm və Siyasətinin Tədqiqi İnstitutunun İdarə heyətinin müvafiq təklifi və İnstitutun Elmi Şurasının unanim (yekdillik) qərarı ilə Musayev Səid Avropada antisemitizmin mövcud problemləri, ektremizmlə mübarizə və Azərbaycanda yəhudilərin uğurlu birgəyaşayış modelinin tədqiqi sahəsində apardığı elmi araşdırmalarına görə Elmi-Tədqiqat Heyətin üzvü seçilib (daha ətraflı: https://isgap.org/fellows/).
Sözügüdən Elmi-Tədqiqat Heyəti müasir antisemitizm mövzusunun multidisiplinar tədqiqatı ilə məşğul olacaq ABŞ-ın Connecticut Universiteti, İsrailin Bar-İlan Universiteti, Boyük Britaniyanın Kembric Universiteti, Çinin Nanjing Universiteti və dünyanın digər qabaqcıl Universitetlərindən olan yüksək səviyyəli professor və araşdırmaçılardan ibarət beynəlxalq bir qrupdur.
Beynəlxalq Elmi-tədqiqat Heyəti bu mürəkkəb mövzunun xəritəsini çıxarmaq və deşifrə etmək üçün tədqiqat, akademik proqramlaşdırma və nəşrlə məşğul olaraq qlobal antisemitizm bəlasını anlamaq və ictimai bəlaya qarşı mübarizə aparmaq üçün lazımlı vasitələrlə akademikləri və siyasətçiləri təchiz etməyə və məlumatlandırmağa kömək edəcəkdir.
Xatırladaq ki, Səid Musayev 2016-cı ilin yanvar ayının 1-dən “Antisemitizm, rasizm və radikallaşmaya qarşı insan hüquqları kontekstində mübarizə üsulları Avropada və Azərbaycan nümunəsi” mövzusunda tədqiqat işləri aparır, 2017-ci ilin iyun ayında ABŞ-ın Qlobal Antsiemitizm və Siyasətinin Tədqiqi İnstitutunun (Instute for the Study of Global Antisemitism and Policy) beynəlxalq qrantını qazanaraq Böyük Britaniyanın Oksford Universitetində beyəlxalq təlimlərdə iştirak etmiş, 2018-ci ildə isə Fransanın Strasburq Universitetinin “Hüquq, Din, Cəmiyyət, Müəssisə” İnstitutunun dəvəti əsasında AMEA-nın təqaüdü ilə bu ölkədə mövzusu ilə əlaqədar bir il elmi-tədqiqat işləri aparıb və vətənə qayıdıb.

Молодой азербайджанский ученый войдет в число членов престижного Международного исследовательского совета, действующего в США
Саид Мусаев, научный сотрудник Института права и прав человека НАНА, избран членом престижного Международного научно-исследовательского совета Института изучения глобального антисемитизма и политики, работающего в области борьбы с антисемитизмом в мире. (Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy)
Согласно соответствующему предложению Правления Института глобального антисемитизма и политических исследований и единогласному решению Ученого совета Института 5 декабря 2020 года, Мусаев Саид за свои исследования в области антисемитизма в Европе Избран членом группы научных исследований (подробнее: https://isgap.org/fellows/).
Упомянутый Научно-исследовательский коллектив представляет собой международную группу высококвалифицированных профессоров и исследователей из Университета Коннектикута в США, Университета Бар-Илан в Израиле, Кембриджского университета в Великобритании, Нанкинского университета в Китае и других ведущих университетов мира, которые будут заниматься междисциплинарными исследованиями по теме современного антисемитизма.
Международная научно-исследовательская группа поможет вооружить и информировать ученых и политиков инструментами, необходимыми для понимания глобальной проблемы антисемитизма и борьбы с социальной проблемой, занимаясь исследованиями, академическим программированием и публикацией, чтобы наметить и расшифровать эту сложную тему.
Напомним, что Саид Мусаев с 1 января 2016 года ведет исследовательскую работу на тему “Методы борьбы с антисемитизмом, расизмом и радикализмом в контексте прав человека на примере Европы и Азербайджана”, в июне 2017 года выиграл международный грант института по изучению глобального антисемитизма и политики США (Institute for the Study of Global Antsemitism and Policy) и принял участие в международных тренингах в Оксфордском университете Великобритании, в 2018 году по приглашению Института «Право, Религия, Общество, Предпринимательство» Страсбургского Университета, Франция, по стипендии НАНА в течение 1 года проводил исследования в стране и вернулся домой