Beynəlxalq jurnallar üçün elmi nəşrlərin hazırlanmasına dair təlim keçirilmişdir
16 yanvar 2023-cü il tarixində İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Üzeyir Məmmədov hüquqşünas əməkdaşlara “Beynəlxalq jurnal üçün elmi nəşrin hazırlanması: elmi nəşriyyatların tövsiyə və tələblərinin qısa icmalı” mövzusunda təlim keçmişdir. Təlim zamanı ümumi müddəalar, akademik yazı (academic writing), elmi məqalənin tərkibi, elmi məqalənin nəşri barədə ətraflı məlumat verilmişdir. Tədbirdə nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda məqalələr dərc etdirmək üçün faydalı ola biləcək bəzi alətlər və platformalar tövsiyə edilmişdir. Bundan əlavə, alimlərin və əməkdaşların məqalələrinin aparıcı beynəlxalq nəşrlərdə dərc olunmasının vacibliyi xüsusi vurğulanmışdir. Ümumilikdə, bu təlimi alim və təşkilatların elmmetrik göstəricilərinə həsr olunmuş əvvəlki təlimin məntiqi davamı hesab etmək olar.
Təlimdə əldə edilən məlumatlar gələcəkdə İnstitut əməkdaşlarına beynəlxalq jurnallar üçün elmi nəşrlərin hazırlanmasında faydalı olacaq. Sonda jurnal seçimi, nəşr üçün uyğun olan jurnalların tapılması məsələlərinə əyani olaraq aydınlıq gətirilmiş və təlim iştirakçılarının sualları cavablandırılmışdır.

Проведен тренинг по подготовке научных публикаций для международных журналов
16 января 2023-го года заместитель председателя правления Института Узеир Мамедов провел тренинг для юридического персонала на тему: «Подготовка научной публикации для международного журнала: краткий обзор рекомендаций и требований научных издательств». На тренинге была предоставлена подробная информация по общим положениям, академическому письму (academic writing), композиции и публикации научной статьи. На мероприятии были рекомендованы некоторые инструменты и платформы, которые могут быть полезны при публикации статей в престижных международных журналах. Кроме того, была особо подчеркнута важность публикации статей ученых и сотрудников в ведущих зарубежных изданиях. В целом данный тренинг можно считать логическим продолжением предыдущего тренинга, посвященного наукометрическим показателям ученых и организаций.
Информация, полученная на тренинге, будет полезна сотрудникам Института в дальнейшем при подготовке научных публикаций для международных журналов. В заключении были наглядно разъяснены вопросы выбора журналов и поиска журналов, подходящих для публикации, и даны ответы на вопросы участников тренинга.