Əməkdaşımızın yüksək impakt faktorlu jurnalda tezisi çap olunub
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun “Dövlət təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı” şöbəsinin böyük elmi işçisi Esmira Orucovanın yüksək impakt faktorlu “Elmi iş” beynəlxalq elmi jurnalının “Elmi araşdırmalar və yeniliklər” tezislər toplusunun 1-ci cildinin 1-ci sayında “Beynəlxalq humanitar hüquq normalarına zidd olaraq döyüş əməliyyatlarına muzdluları və terrorçuları cəlb etmişdir” adlı tezisi (səhifə 5-7) çap olunmuşdur.
Tezisdə 44 gün davam etmiş II Qarabağ Müharibəsi zamanı terroru dövlət səviyyəsində dəstəkləyən Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin bəşəri dəyərlərə və beynəlxalq humanitar hüququn ümumi prinsiplərinə hörmətsizlik nümayiş etdirərək, beynəlxalq qanunvericiliyin tələblərini kobud şəkildə pozaraq, beynәlxalq konvensiyalara zidd olaraq hәrbi әmәliyyatlarda özünün dövlət siyasəti aləti olan terrorçulardan vә muzdlulardan istifadә etməyindən bəhs olunur.

Тезис нашего сотрудника опубликован в журнале с высоким импакт-фактором
В 1-м номере 1-го тома сборника тезисов “Научные исследования и Инновации” международного научного журнала “Научная работа” с высоким импакт-фактором опубликован тезис старшего научного сотрудника Отдела “Правовое обеспечение государственной безопасности” Института права и прав человека НАНА Эсмиры Оруджевой под названием “Вопреки нормам международного гуманитарного права, в боевые операции были вовлечены наемники и террористы”.
В тезисе говорится о том, что военно-политическое руководство Армении, поддерживающее террор на государственном уровне во время Второй Карабахской войны, продолжавшейся 44 дня, демонстрируя неуважение к общечеловеческим ценностям и общим принципам международного гуманитарного права, грубо нарушая требования международного законодательства, вопреки международным конвенциям, использует в военных действиях террористов и наемников, являющихся его инструментом государственной политики.