İnstitutumuzun əməkdaşına Meksikanın Ali Məhkəməsi və Federal Ədliyyə Şurası tərəfindən təşəkkürnamə təqdim olunub
10-12 sentyabr 2018-ci il tarixlərində AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Beynəlxalq hüquq şöbəsinin müdüri, eyni zamanda Avropa Şurası Ədalət Mühakiməsinin Səmərəliliyi üzrə Avropa Komissiyasının (CEPEJ) vitse-prezidenti Ramin Qurbanov Meksikanın Ali Məhkəməsi və Federal Ədliyyə Şurasının sədri Luis Maria Aquilar Moralesin dəvəti əsasında “Müasir demokratiyalarda hakim və qanunun aliliyi” adlı beynəlxalq seminarda iştirak etmək üçün Meksikada rəsmi səfərdə olub.
Avropa Şurasını təmsil edən İnstitumuzun əməkdaşı, həmçinin CEPEJ-in vitse-prezidenti Ramin Qurbanov “Məhkəmə hakimiyyəti və onun cəmiyyətə münasibəti” adlı III bölmədə əsas məruzəçilərdən biri olaraq CEPEJ-in fəaliyyətindən, onun Avropada ədalət mühakiməsinin səmərəliliyi və keyfiyyətinin artırılmasında rolundan danışıb. Eyni zamanda Avropa məhkəmələrində informasiya texnologiyalarının tətbiqi vəziyyəti, o cümlədən məhkəmə fəaliyyətində “Proqnozlaşdırılan ədliyyə” və “Süni intellekt”in məhkəmələrə müraciət etmək imkanlarının asanlaşdırılması, şəffaflığın təmin olunması, səmərəliliyin artırılmasına müsbət təsiri barədə məlumat verib.
Avropa Şurasının Meksika dövləti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunan bu səfər zamanı vitse-prezident Ramin Qurbanov Meksikanın Ali Məhkəməsi və Federal Ədliyyə Şurasının sədri ilə ikitərəfli görüş keçirib, CEPEJ-in nəşrlərini ona təqdim edib və daha səmərəli əməkdaşlıq barədə danışıqlar aparıb.
Beynəlxalq tədbirin qeyd olunan bölməsinin keçirilməsinə verdiyi töhfəsinə görə əməkdaşımız R.Qurbanova Meksikanın Ali Məhkəməsi və Federal Ədliyyə Şurası adından ehtiram əlaməti olaraq təşəkkürnamə təqdim olunub.

The Supreme Court and the Federal Council of Justice of Mexico awarded with a gratitude letter researcher of the Institute on Law and Human Rights of ANAS
2.jpg)
On September 10-12, 2018 by the invitation of the chairman of the Supreme Court and the Federal Council of Justice of Mexico, Luis María Aguilar Morales, the Vice-President of the European Commission for the Efficiency of Justice (CEPEJ), head of the International Law Department of the Institute on Law and Human Rights of ANAS, Ramin Gurbanov participated at the international seminar “Judge and the Rule of Law in Modern Democracies” in Mexico.
The researcher of our Institute representing the interests of the Council of Europe spoke in section III “The Judiciary and its attitude to society” and reported about the activities of CEPEJ, its role in increasing the efficiency and quality of justice in Europe. At the same time, he informed about the use of information technologies in European courts, in particular the positive impact of “Foreseeable Justice” and “Artificial Intelligence” on the availability of appeals to the court, ensuring transparency and increasing effectiveness in the work of justice.
Within the framework of the cooperation between the Council of Europe and Mexico, R. Gurbanov held a bilateral meeting with the chairman of the Supreme Court and the Federal Council of Justice, where he presented the scientific publications of CEPEJ and discussed closer cooperation.
On behalf of the Supreme Court and the Federal Council of Justice of Mexico R. Gurbanov was awarded with gratitude letter for his contribution to the international seminar.