İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı mülki əhalinin pozulmuş hüquqları beynəlxalq humanitar hüquq rakursunda araşdırılıb
EA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Dövlət təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı şöbəsinin böyük elmi işçi Esmira Orucovanın “Hüquqi müstəvi” elmi-nəzəri, təcrübi jurnalın 2021-ci ilin 2(6)-ci sayında (s. 135-143) “İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı mülki əhalinin pozulmuş hüquqlarının beynəlxalq humanitar hüquq rakursunda araşdırılması” adlı məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə 44 gün davam etmiş İkinci Qarabağ müharibəsi ərzində işğalçı və separatçı Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində qəbul olunmuş beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq mülki əhaliyə, o cümlədən qadın və uşaqlara qarşı törədilmiş hərbi cinayətlər qismən də olsa tədqiq edilmişdir. Məqalədə, həmçinin 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən 10 noyabr 2020-ci il tarixinə kimi Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın bir neçə bölgəsində qadağan olunmuş silahlardan istifadə etməklə mülki əhaliyə qarşı törətdikləri hərbi cinayətlərdən, erməni tərəfinin 3 dəfə razılaşdırılmış humanitar atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozmasından bəhs olunur.

The rights of the civilian population violated during the Second Karabakh War were considered in the context of international humanitarian law
Esmira Orujeva, senior researcher of the Department of Legal Support of State Security at the Institute of Law and Human Rights of ANAS, has published an article "Research on the violated rights of the civilian population during the Second Karabakh War in the context of international humanitarian law"in the 2nd(6) issue of the 2021 scientific-theoretical, experimental journal "Legal Plane" (pp. 135-143).
The article partially examines the war crimes committed during the Second Karabakh War, which lasted 44 days, against the civilian population, including women and children, as a result of the military aggression of the occupying and separatist Armenia against Azerbaijan. The article also refers to the war crimes committed by the Armenian armed forces in the period from September 27, 2020 to November 10, 2020 against the civilian population using prohibited weapons in several regions of Azerbaijan, and the gross violation of the agreed ceasefire regime by the Armenian side 3 times.