İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı mülki əhalinin pozulmuş hüquqları beynəlxalq humanitar hüquq rakursunda araşdırılıb
EA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Dövlət təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı şöbəsinin böyük elmi işçi Esmira Orucovanın “Hüquqi müstəvi” elmi-nəzəri, təcrübi jurnalın 2021-ci ilin 2(6)-ci sayında (s. 135-143) “İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı mülki əhalinin pozulmuş hüquqlarının beynəlxalq humanitar hüquq rakursunda araşdırılması” adlı məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə 44 gün davam etmiş İkinci Qarabağ müharibəsi ərzində işğalçı və separatçı Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində qəbul olunmuş beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq mülki əhaliyə, o cümlədən qadın və uşaqlara qarşı törədilmiş hərbi cinayətlər qismən də olsa tədqiq edilmişdir. Məqalədə, həmçinin 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən 10 noyabr 2020-ci il tarixinə kimi Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın bir neçə bölgəsində qadağan olunmuş silahlardan istifadə etməklə mülki əhaliyə qarşı törətdikləri hərbi cinayətlərdən, erməni tərəfinin 3 dəfə razılaşdırılmış humanitar atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozmasından bəhs olunur.

Права гражданского населения, нарушенные во время Второй Карабахской войны, были рассмотрены в контексте международного гуманитарного права
Опубликована статья старшего научного сотрудника отдела правового обеспечения государственной безопасности Института права и прав человека НАНА Эсмиры Оруджевой «Исследование нарушенных прав гражданского населения во время Второй Карабахской войны в контексте международного гуманитарного права"во 2(6) номере 2021 года научно-теоретического, экспериментального журнала “Правовая плоскость” (стр. 135-143).
В статье частично были исследованы военные преступления, совершенные в период Второй Карабахской войны, продолжавшейся 44 дня, против гражданского населения, в том числе женщин и детей, в результате военной агрессии оккупационной и сепаратистской Армении против Азербайджана. В статье также говорится о военных преступлениях, совершенных армянскими вооруженными силами в период с 27 сентября 2020 года по 10 ноября 2020 года против гражданского населения с использованием запрещенного оружия в нескольких регионах Азербайджана, о грубом нарушении армянской стороной 3 раза согласованного режима прекращения огня.