“20 YANVAR”şəhidləri anıldı
Azərbaycan tarixinə qanlı hərflərlə yazılmış 1990-cı ilin 20 yanvar tarixi və o müdhiş gecənin qurbanlarının xatirəsi 30 ildir ki, ölkəmizin hər yerində ehtiramla yad edilir. Hər il olduğu kimi bu il də AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “20 yanvar” hadisələrinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Əvvəlcə Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Aytən Mustafazadə Azərbaycanın azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizəsi tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazılmış 20 Yanvar hadisələrindən danışaraq, Sovet imperiyasının 1990-cı ilin yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıda törətdiyi vəhşilikləri, günahsız insanların qətlə yetirildiyini xatırladaraq, bildirib ki, SSRİ rəhbərliyinin göstərişi ilə törədilmiş dəhşətli cinayət, insanların amansızcasına qətlə yetirilməsi Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizə əzmini qıra bilməyib, əksinə mübarizliyini daha da artırıb. A.Mustafazadə Qara Yanvar gecəsi kimi yaddaşlara həkk olunmuş bu tarixin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan xalqımızın birlik, fəxr və şərəf günü olduğu vurğulayıb.
Daha sonra institut əməkdaşları məlum hadisələrlə bağlı xatirələrini bölüşərək, 20 Yanvar hadisələrinin tarixi-siyasi aspektləri barədə çıxışlar ediblər.

Почтена память шехидов трагедии 20 Января
На протяжении 30 лет по всей стране с большим почтением отмечается память жертв той страшной ночи, вписанной кровавыми буквами в историю Азербайджана. В этом году, как и каждый год, в Институте права и прав человека НАНА прошло поминальное мероприятие, посвященное 30-летию событий 20 Января.
Открывая мероприятие вступительной речью, директор Института права и прав человека НАНА, доктор юридических наук, профессор Айтен Мустафазаде рассказала о событиях 20 января 1990 года, как о героической странице истории борьбы Азербайджана за свободу и независимость, напоминая о зверствах, совершенных империей в Баку в ночь на 20 января 1990 года, и убитых невинных людях, заявила, что чудовищное преступление и жестокие убийства, совершенные руководством СССР, не подорвали решимости азербайджанского народа бороться за независимость, а, наоборот, усилило борьбу. А.Мустафазаде сказала, что эта история, запомнившаяся как черная ночь января 1990, является днем единства, чести и достоинства нашего народа, борющегося за территориальную целостность Азербайджана.
Затем сотрудники Института поделились своими воспоминаниями о событиях и рассказали об политико-исторических аспектах событий 20 января.