“20 YANVAR”şəhidləri anıldı
Azərbaycan tarixinə qanlı hərflərlə yazılmış 1990-cı ilin 20 yanvar tarixi və o müdhiş gecənin qurbanlarının xatirəsi 30 ildir ki, ölkəmizin hər yerində ehtiramla yad edilir. Hər il olduğu kimi bu il də AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “20 yanvar” hadisələrinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Əvvəlcə Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Aytən Mustafazadə Azərbaycanın azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizəsi tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi yazılmış 20 Yanvar hadisələrindən danışaraq, Sovet imperiyasının 1990-cı ilin yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Bakıda törətdiyi vəhşilikləri, günahsız insanların qətlə yetirildiyini xatırladaraq, bildirib ki, SSRİ rəhbərliyinin göstərişi ilə törədilmiş dəhşətli cinayət, insanların amansızcasına qətlə yetirilməsi Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizə əzmini qıra bilməyib, əksinə mübarizliyini daha da artırıb. A.Mustafazadə Qara Yanvar gecəsi kimi yaddaşlara həkk olunmuş bu tarixin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə aparan xalqımızın birlik, fəxr və şərəf günü olduğu vurğulayıb.
Daha sonra institut əməkdaşları məlum hadisələrlə bağlı xatirələrini bölüşərək, 20 Yanvar hadisələrinin tarixi-siyasi aspektləri barədə çıxışlar ediblər.

The memory of the martyrs of January 20 was honored
For the past 30 years, the memory of the victims of that terrible night, inscribed in bloody letters in the history of Azerbaijan, has been observed with great respect throughout the country. This year, as usual, a memorial event was held at the ANAS Institute of Law and Human Rights, dedicated to the 30th anniversary of the events of January 20.
Opening the event with a keynote speech, the director of the Institute of Law and Human Rights of ANAS, Doctor of Law, Professor Ayten Mustafazade spoke about the events of January 20, 1990, as a heroic page in the history of the struggle of Azerbaijan for freedom and independence, recalling the atrocities committed by the empire in Baku in the night on January 20, 1990, and killed innocent people, she said that the monstrous crime and brutal killings committed by the leadership of the USSR did not undermine the determination of the Azerbaijani people to fight for independence, but rather has strengthened the struggle. A. Mustafazade said that this story, remembered as the black night of January 1990, is the day of unity, honor and dignity of our people fighting for the territorial integrity of Azerbaijan.
Then, the Institute staff shared their memories of the events and told about the political and historical aspects of the events of January 20.