İnstitutun İdarə Heyətinin sədri ATƏT-in Vyana ofisində görüş keçirmişdir
20 oktyabr 2022-ci il tarixdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Avropa Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının Vyana ofisində İnsan Alveri üzrə Xüsusi nümayəndənin ofisinin əməkdaşı cənab Evan Karr ilə görüşmüşdür.
Məhəmməd Quluzadə ATƏT-in nümayəndəsinə İnstitutun yeni fəaliyyəti və gələcək planları haqqında ətraflı məlumat vermişdir. Cənab Karr öz növbəsində insan alveri ilə mübarizə sahəsində ATƏT-in ən son fəaliyyətləri və tədqiqatları haqqında məlumat vermişdir. Xüsusilə hakimlər üçün insan alverinə dair təlim modulunun hazırlanması, hüquq mühafizə orqanları üçün bu sahədə bacarıqların artırılması üzrə tədbirlərin keçirilməsi, millət vəkilləri üçün insan alverinin qanunvericilik standartlarına dair vəsaitin hazırlanması, uşaqların dilənçiliyə cəlb edilməsi üzrə sorğunun keçirilməsi və ATƏT-in digər ən yeni fəaliyyətləri barədə ətraflı məlumat verilmişdir.
İnstitut və İnsan Alveri üzrə Xüsusi nümayəndənin ofisi arasında aşağıdakı birgə fəaliyyətlərin həyata keçirilməsinə dair razılıq əldə edilmişdir: ATƏT-in eksperti tərəfindən İnstitut əməkdaşları üçün insan alveri sahəsində tədqiqatların aparılması üsullarına dair vebinarın keçirilməsi, İnstitut tərəfindən ATƏT-in hakimlər üçün hazırladığı insan alverinə dair təlim modulununAzərbaycan dilinə tərcümə edilməsi və İnstitut əməkdaşları tərəfindən ATƏT-in İnsan Alveri üzrə Xüsusi nümayəndəsinin ofisinin əməkdaşları üçün bu sahədə ölkədə mövcud olan resurslar və mənbələr barədə təqdimatın keçirilməsi.
Sonda İnstitutun kitabxanası üçün ATƏT-in son nəşrləri hədiyyə edilmiş və xatirə fotosu çəkilmişdir.

Председатель правления Института провёл встречу в Венском офисе ОБСЕ
20 октября 2022 года Председатель правления «Института права и прав человека» Магомед Гулузаде встретился с Эваном Карром, сотрудником офиса Специального представителя по борьбе с торговлей людьми при венском офисе «Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе».
Магомед Гулузаде подробно проинформировал представителя ОБСЕ о новой деятельности и планах института на будущее. Господин Карр, в свою очередь, сообщил о последних мероприятиях и исследованиях ОБСЕ в сфере борьбы с торговлей людьми. В частности, была предоставлена подробная информация о подготовке учебного модуля по торговле людьми для судей, мероприятиях по улучшению навыков правоохранительных органов в этой сфере, подготовке пособий о законодательных нормах торговли людьми для депутатов, проведении опроса о склонении детей в попрошайничество и о другой деятельности ОБСЕ в последнее время.
Была достигнута договоренность между Институтом и офисом Специального представителя по вопросам торговли людьми о реализации следующей совместной деятельности: проведение экспертом ОБСЕ вебинара для сотрудников Института о методах исследований в сфере торговли людьми, перевод на азербайджанский язык Институтом учебного модуля по торговле людьми, подготовленного ОБСЕ для судей, и презентация сотрудниками Института для сотрудников офиса Специального представителя ОБСЕ по торговле людьми имеющихся в стране ресурсов и источников в этой области.
В завершении библиотеке Института были подарены последние издания, опубликованные в ОБСЕ и сделано памятное фото.