Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu 24 il bizimlə...
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin «İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunun yaradılması haqqında» 30 noyabr 1998-ci il tarixli Sərəncamı əsasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin 26 may 1999-cu il qərarı ilə yaradılıb.
1999-cu ildən 2022-ci ilin may ayına qədər İnstitut Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının strukturunda fəalliyyət göstərib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 may 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə İnsan Hüquqları İnstitutunun adı dəyişdirilərək, həmin vaxtdan Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu adlandırılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19 may 2022-ci il tarixli fərmanı ilə İnstitut AMEA-nın strukturundan çıxarılmış və yenidən təşkil edilmişdir. Hazırda Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxs kimi "Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi"nin tabeliyində fəaliyyət göstərir.

Институт права и прав человека с нами 24 года...
Институт права и прав человека был создан решением Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) от 26 мая 1999-го года на основании Указа Президента Азербайджанской Республики от 30 ноября 1998-го года «Об учреждении Научно-исследовательского института по правам человека».
С 1999-го года по май 2022-го года Институт действовал в структуре Национальной академии наук Азербайджана. Указом Президента Азербайджанской Республики от 26 мая 2016-го года название Института по правам человека было изменено, и с тех пор он носит название Институт права и прав человека.
Указом Президента Азербайджанской Республики от 19 мая 2022-го года Институт был выведен из состава НАНА и реорганизован. В настоящее время «Институт права и прав человека» действует при «Центре правовых экспертиз и законодательных инициатив» как публичное юридическое лицо.