Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu 24 il bizimlə...
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin «İnsan Hüquqları üzrə Elmi-Tədqiqat İnstitutunun yaradılması haqqında» 30 noyabr 1998-ci il tarixli Sərəncamı əsasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin 26 may 1999-cu il qərarı ilə yaradılıb.
1999-cu ildən 2022-ci ilin may ayına qədər İnstitut Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının strukturunda fəalliyyət göstərib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 26 may 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə İnsan Hüquqları İnstitutunun adı dəyişdirilərək, həmin vaxtdan Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu adlandırılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 19 may 2022-ci il tarixli fərmanı ilə İnstitut AMEA-nın strukturundan çıxarılmış və yenidən təşkil edilmişdir. Hazırda Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu publik hüquqi şəxs kimi "Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi"nin tabeliyində fəaliyyət göstərir.

The Institute of Law and Human Rights has been with us for 24 years…
The Institute of Law and Human Rights was established by the decision of the Presidium of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS) dated May 26, 1999, on the basis of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 30, 1998 “On the establishment of the Research Institute of Human Rights”.
From 1999 to May 2022, the Institute operated within the structure of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 26, 2016, the name of the Institute of Human Rights was changed, and since then it has been called the Institute of Law and Human Rights.
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 19, 2022, the Institute was withdrawn from the ANAS and reorganized. Currently, the Institute of Law and Human Rights operates under the Center for Legal Expertise and Legislative Initiatives as a public legal entity.