İnstitutda “Erməni millətçiliyi: gələcəyi olmayan həyat” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib
12 aprel 2023-cü il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Moisey Bekkerin «Армянский национализм: жизнь без будущего» (“Erməni millətçiliyi: gələcəyi olmayan həyat”) kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin (Mərkəz) İcraçı direktoru Samir Mahmudov qonaqları salamlayaraq, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutun fəaliyyətinin daha bir istiqaməti kimi xalqa, millətə, dövlətçiliyə əhəmiyyətli olan nəşrlərin sayının artırılması sahəsində İnstitutun gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdiyini bildirərək, belə nəşrlərin geniş təqdimatının keçirilməsinin ictimaiyyət üçün əhəmiyyətli olacağına inandığını vurğulayıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə çıxışında təqdimatın səbəbkarı Moisey Bekkerin uzun illər Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda elmi fəaliyyətlə məşğul olduğunu, hal-hazırda isə müəllifin İnstitutun Ekspert Şurasının üzvü olduğunu diqqətə çatdırıb.
İnstitut rəhbəri M.Quluzadə M.Bekkerin bu yaxınlarda işıq üzü görmüş yeni monoqrafiyasınin - «Армянский национализм: жизнь без будущего» (“Erməni millətçiliyi: gələcəyi olmayan həyat”) obyektiv tarixi araşdırmalar baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Təqdimat zamanı qeyd olundu ki, müəllif tərəfindən monoqrafiyada “Armenakan”, “Qnçak” və “Daşnaksütyun” kimi siyasi partiyaların erməniliyin siyasi baxışlarının formalaşmasına təsiri, Osmanlı və Rusiya imperiyalarını, eləcə də Sovet İttifaqını daxildən parçalamaq istiqamətində iştirakı təhlil edilir.
Müzakirələr zamanı iştirakçılar qatı millətçiliyin arzuolunmaz fəsadları və azad olunmuş ərazilərdə mina təhlükələrinin vətəndaşların rifahına və sosial-iqtisadi inkişafına sipər çəkməsi barədə geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirdə 50-dən çox qonaq - Prezident Administrasiyası, Xarici İşlər Nazirliyi, Ombudsman Aparatı və digər dövlət qurumlarının və komitələrin nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, alimlər və media mənsubları iştirak edib.

Состоялась презентация книги М.Беккера «Армянский национализм: жизнь без будущего»
12 апреля 2023-го года в Институте права и прав человека состоялась презентация книги Моисея Беккера «Армянский национализм: жизнь без будущего».
Открывший мероприятие вступительной речью Исполнительный директор Центра правовых экспертиз и законодательных инициатив (Центр) Самир Махмудов поприветствовав гостей, заявил, что высоко ценит проделанную Институтом работу в сфере увеличения количества изданий, значимых для народа, нации и государственности, как еще одно направление деятельности Института права и прав человека, а также отметил, что считает, проведение широких презентаций такого рода изданий имеет большое значение для общественности.
Выступивший Председатель правления Института Магомед Гулузаде, сообщил присутствующим о том, что автор книги, Моисей Беккер, долгие годы плодотворно занимался научной деятельностью в Институте права и прав человека, в настоящее время является членом Экспертного совета Института,а также подчеркнул, что новая монография М.Беккера - "Армянский национализм: жизнь без будущего", имеет важное значение с точки зрения объективного исторического исследования .
В ходе презентации было отмечено, что в монографии автор анализирует влияние таких политических партий, как «Арменакан», «Гнчак» и «Дашнакцутюн» на формирование политических взглядов армян, их участие в процессе разрушения изнутри Османской и Российской империй, а также Советского Союза.
В ходе дискуссий участники обменялись широким спектром мнений о нежелательных последствиях агрессивного национализма и защите от минной опасности на освобождённых территориях, влияющей на благосостояние и социально-экономическое развитие граждан.
В мероприятии приняли участие более 50 гостей – представители Администрации Президента, Министерства иностранных дел, Аппарата Омбудсмена и других государственных структур и комитетов, депутаты Милли Меджлиса, ученые и представители СМИ .