İnstitutda “Erməni millətçiliyi: gələcəyi olmayan həyat” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib
12 aprel 2023-cü il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Moisey Bekkerin «Армянский национализм: жизнь без будущего» (“Erməni millətçiliyi: gələcəyi olmayan həyat”) kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin (Mərkəz) İcraçı direktoru Samir Mahmudov qonaqları salamlayaraq, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutun fəaliyyətinin daha bir istiqaməti kimi xalqa, millətə, dövlətçiliyə əhəmiyyətli olan nəşrlərin sayının artırılması sahəsində İnstitutun gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdiyini bildirərək, belə nəşrlərin geniş təqdimatının keçirilməsinin ictimaiyyət üçün əhəmiyyətli olacağına inandığını vurğulayıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə çıxışında təqdimatın səbəbkarı Moisey Bekkerin uzun illər Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda elmi fəaliyyətlə məşğul olduğunu, hal-hazırda isə müəllifin İnstitutun Ekspert Şurasının üzvü olduğunu diqqətə çatdırıb.
İnstitut rəhbəri M.Quluzadə M.Bekkerin bu yaxınlarda işıq üzü görmüş yeni monoqrafiyasınin - «Армянский национализм: жизнь без будущего» (“Erməni millətçiliyi: gələcəyi olmayan həyat”) obyektiv tarixi araşdırmalar baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Təqdimat zamanı qeyd olundu ki, müəllif tərəfindən monoqrafiyada “Armenakan”, “Qnçak” və “Daşnaksütyun” kimi siyasi partiyaların erməniliyin siyasi baxışlarının formalaşmasına təsiri, Osmanlı və Rusiya imperiyalarını, eləcə də Sovet İttifaqını daxildən parçalamaq istiqamətində iştirakı təhlil edilir.
Müzakirələr zamanı iştirakçılar qatı millətçiliyin arzuolunmaz fəsadları və azad olunmuş ərazilərdə mina təhlükələrinin vətəndaşların rifahına və sosial-iqtisadi inkişafına sipər çəkməsi barədə geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirdə 50-dən çox qonaq - Prezident Administrasiyası, Xarici İşlər Nazirliyi, Ombudsman Aparatı və digər dövlət qurumlarının və komitələrin nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, alimlər və media mənsubları iştirak edib.

The Institute hosted presentation of the book “Armenian nationalism: Life without a Future”
On April 12, 2023, the presentation of Moses Becker's book “Armenian nationalism: Life without a Future” was held at the Institute of Law and Human Rights.
The Executive Director of the Center for Legal Examination and Legislative Initiatives (the Center), Samir Makhmudov, after welcoming the guests and highly appreciating the activities of the Institute in the field of increasing the number of significant publications for the people, nation and statehood, also expressed confidence in the importance of holding presentations of such publications for the general public.
The Chairman of the Board of the Institute, Mahammad Guluzade, in his speech, noted that Moses Becker has been engaged in scientific activities at the Institute of Law and Human Rights for many years, and currently he is a member of the Institute's Expert Council.
The head of the Institute, M. Guluzade, also stressed that M. Becker's new monograph, “Armenian nationalism: Life without a Future” is important in the context of objective historical research.
During the presentation, it was noted that in the monograph the author analyzes the influence of such political parties as “Armenakan”, “Hunchak” and “Dashnaktsutyun” on the formation of the political views of Armenians, their participation in the process of division from inside of the Ottoman and Russian empires, as well as the Soviet Union.
The participants of the event exchanged a wide range of views on the undesirable consequences of strong nationalism and protection from mine danger in the liberated territories for the well-being and socio-economic development of citizens.
The event was attended by more than 50 guests – including representatives from the Administration of the President, the Ministry of Foreign Affairs, the Office of the Ombudsman and other governmental agencies and committees, deputies of the Milli Majlis, scientists and media representatives.