İnstitutda “Mediasiya proseslərinin insan hüquqlarının qorunması sahəsində əhəmiyyəti” mövzusunda təqdimat keçirilmişdir
23 noyabr tarixində Mediasiya Surasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilov Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “Mediasiya proseslərinin insan hüquqlarının qorunması sahəsində əhəmiyyəti” mövzusunda təqdimat keçirmişdir.
Təqdimat İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadənin, Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin İnsan hüquqları və İctimaiyyətlə əlaqələr idarəsinin rəisi Aynur Sabitovanın, müxtəlif mediasiya təşkilatlarının və institut əməkdaşlarının iştirakı ilə keçirilmişdir.
Təqdimatı giriş nitqi ilə açan İnstitutun İdarə Heyətinin sədri M.Quluzadə qonaqları salamlayaraq institutun əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə, həmçinin institutda müxtəlif hüquqi təlimlərin, maarifləndirmə yönümlü tədbirlərinin keçirildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdı.
A.Sabitova Azərbaycan ədliyyəsinin davamlı inkişafı üzrə görülən ardıcıl və məqsədyönlü tədbirləri, qazanılan nailiyyətləri və qarşıda duran prioritetləri diqqətə çatdırmış, yeni fəaliyyətə başlamış Mediasiya Şurası ilə səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətlərinin olduğunu qeyd etmişdir. Çıxışçı bildirmişdir ki, Mediasiya Şurasının fəaliyyəti məhkəmələrin iş yükünü azaldır, ictimai etimadı daha da artırır. O, həmçinin bu cür tədbirlərin mütəmadi təşkil olunmasının, bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparılmasının vacibliyini qeyd etmişdir.
Daha sonra təqdimatla çıxış edən Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilov rəhbərlik etdiyi qurumun cəmiyyətə açıq, şəffaf və hesabatlı olduğunu vurğulamış, Mediasiya şurasının tərkibində özünə nəzarət edən orqan olaraq İntizam Komissiyası yaradılması barədə məlumat vermişdir. Həmçinin mediasiya prosesində mediatorun tərəflərə bərabər imkanlar yaratdığını və hüquq bərabərliyini təmin etdiyini, xüsusilə ailə, kommersiya və əmək mübahisələrində faydalı olduğunu bildirmişdir.
Nadir Adilov vacib statistik məlumatları da tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır. O, ümumilikdə, Bakı şəhərində 178 nəfər, Naxçıvan MR-da 5 nəfər, rayonlarda isə ümumilikdə 90 nəfər mediatorun işlədiyini, fəaliyyət göstərdiyi müddətdə təxminən 45000 işin quruma daxil olduğunu, onlardan 36613 işin məhkəmədə baxıldığını qeyd etmişdir.
Görüşün sonunda mediasiya sahəsində görülmüş işlər təhlil olunmuş, iştirakçıların sualları cavablandırılmış, ətraflı müzakirələr aparılmış və təkliflər səsləndirilmişdir.

В Институте прошла презентация на тему «Значение медиационных процессов в сфере защиты прав человека»
23 ноября в Институте права и прав человека председатель правления Совета по медиации, Надыр Адилов, выступил с докладом на тему «Значение медиационных процессов в сфере защиты прав человека».
Презентация состоялась при участии председателя правления Института Магомеда Гулузаде, начальника Управления по правам человека и связям с общественностью Министерства юстиции Азербайджанской Республики Айнур Сабитовой, различных медиационных организаций и сотрудников Института.
Открывая презентацию вступительной речью, председатель правления Института М.Гулузаде поприветствовав гостей и проинформировав участников об основных направлениях деятельности Института, также рассказал и о проведении различных юридических тренингов и просветительских мероприятий.
А.Сабитова обратила внимание на последовательно предпринимаемые целенаправленные меры, способствующие устойчивому развитию системы юстиции Азербайджана, полученные достижения и расставленные приоритеты, а также отметила налаженное эффективное взаимодействие с Советом по медиации, который только начал свою деятельность. Спикер подчеркнула, что деятельность Совета по медиации снижает нагрузку на судебные органы и повышает доверие общества. Она также отметила важность регулярных проведений подобных мероприятий и просветительской деятельности в этой сфере.
В ыступивший с презентацией, председатель правления Совета по медиации Надыр Адилов, подчеркнул, что возглавляемая им структура открыта, прозрачна и подотчётна обществу, а также проинформировал о создании Дисциплинарной комиссии как органа самоконтроля в составе Совета по медиации. Он также заявил, что в процедуре медиации медиатор дает равные возможности каждой стороне, обеспечивает равноправие и бывает особо полезен в семейных, коммерческих и трудовых спорах.
Также, Надыр Адилов, довел до сведения участников мероприятия важные статистические данные: что всего в городе Баку медиаторами работают 178 человек, в Нахчыванской АР - 5 человек, а в регионах, в общей сложности 90 человек. За весь период деятельности в структуру поступило около 45 000 обращений, из которых 36 613 дел были рассмотрены в суде.
В завершении встречи была проанализирована проделанная работа в области медиации, даны ответы на вопросы участников, проведены подробные обсуждения и озвучены предложения.