İnstitutda “Minilliyin layihəsi”nin rəhbəri ilə görüş keçirildi
2019-cu il martın 12-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda institutun direktoru, Milli Məclisin deputatı, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Aytən xanım Mustafazadə “Minilliyin layihəsi” beynəlxalq tədqiqat təşkilatının icraçı direktoru Cerom Qlenn, həmçinin Azərbaycan Gələcəyin Tədqiqatları Cəmiyyətinin sədri, “Minilliyin layihəsi”nin Azərbaycan bölməsinin rəhbəri Reyhan Hüseynova, sədr müavini Eldar Müseyibzadə, bu cəmiyyətin layihələrinin koordinatoru Nərmin Musayeva ilə görüşmüşdür.
A.Mustafazadə qonaqları institutun fəaliyyəti ilə tanış etmiş, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin 20 faizinin işğal edilməsi probleminə toxunmuş, eləcə də münaqişə barədə həqiqətlərin beynəlxalq aləmə çatdırılmasının vacibliyini qeyd etmişdir.
Görüş zamanı süni intellektin işlənməsi və tətbiqi, eləcə də gələcəkdə bu texnologiyanı tənzimləməli olan qanunlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Aytən xanım Mustafazadə habelə bioetika və bu sahədə qanun yaradıcılığınun gələcək inkişafı və insan hüquqlarının təmin olunması mövzusuna toxunmuşdur.
Azərbaycan Gələcəyin Tədqiqatları Cəmiyyətinin sədri, “Minilliyin layihəsi”nin Azərbaycan bölməsinin rəhbəri Reyhan Hüseynova Cerom Qlennin başçılıq etdiyi təşkilat çərçivəsində ekspert və tədqiqat işlərindən, təşkilatın Azərbaycan bölməsinin ölkəmizdə gələcəyin proqnozlaşdırılmasının inkişafına verdiyi töhfələrdən danışmışdır.
“Minilliyin layihəsi”nin başçısı Cerom Qlenn Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun yüksək səviyyəli fəaliyyətinin çoxşaxəliliyini qeyd etmişdir. Cənab Qlenn öz növbəsində dünyada süni intellektin inkişafı məsələlərinə diqqət yetirmiş, hüquqi və normativ aktlar barədə öz təkliflərini söyləmişdir. Onun fikrincə, bunlar bütün dünya ölkələri tərəfindən razılaşdırılmalı və qəbul edilməlidir.
Görüşün sonunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə “Minilliyin layihəsi” arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşmaya nail olunmuşdur.
Qeyd edək ki, Cerom Qlenn strateji proqnozlaşdırma və gələcəyin tədqiq edilməsi sahəsində 40 illik iş təcrübəsinə malikdir. O, həmçinin “Texnologiyaların gələcəyi – 2050-ci il”, “”Qlobal iqtisadiyyatın gələcək elementləri” kimi kitabların, “Misirin kollektiv intellektinin milli sistemi”, “Gələcəyin strategiyasının milli vahidləri”, “2020-ci ilin qlobal enerji ssenariləri”, “Etikanın gələcəyi”, “2025-ci il üçün elm və texnikanın ssenariləri” və s. tədqiqatların müəllifidir. O, “Gələcəyin vəziyyəti” adlı illik məruzənin həmmüəllifi və redaktorudur.
Cerom Qlenn World Bank, UNDP, UNU, UNESCO, FAO, UNEP, US/EPA, USAID kimi beynəlxalq təşkilatların və həmçinin bir sıra hökumət və korporasiyaların məsləhətçisidir.
Cerom Qlenn bir professor olaraq Harvard Univ., Stanford Univ., Yale Univ., Univ. of Tokyo, National Defense Univ., Singularity Univ., Turku School of Economics, Kyoto Senyo
University və başqa universitetlərdə proqnozlaşdırmanın metodologiyası və tətbiqi üzrə mühazirələr oxumağa dəvət olunmuşdur.
Hər il Pensilvaniya Universiteti tərəfindən tərtib olunan dünyanın ən nüfuzlu “beyin mərkəzləri”nin reytinqinə görə, dünyanın 6.846 “beyin mərkəzi” arasında “Minilliyin layihəsi” “Yeni ideyalar və inkişafın paradiqması” bölməsində 6-cı yeri tutaraq dünyanın ən yaxşı mərkəzləri onluğuna daxil olmuşdur. “Minilliyin layihəsi” bütün dünyada 63 bölməsi olan beynəlxalq tədqiqat təşkilatıdır.

В Институте состоялась встреча с главой «Проекта тысячелетия»
12 марта 2019 года в Институте права и прав человека НАНА состоялась встреча директора института, депутата Милли Меджлиса Айтен Мустафазаде с исполнительным директором международной исследовательской организации «Проект тысячелетия» Джеромом Гленном, а также Председателем Азербайджанского общества исследований будущего, являющееся отделением «Проекта тысячелетия» в нашей стране, Рейхан Гусейновой.
Айтен Мустафазаде подробно ознакомила гостей с широким спектром деятельности института, новейших современных направлениях исследований, коснулась темы оккупации Арменией 20% территорий Азербайджана, подчеркнула важность донесения правды о конфликте на международном уровне.
На встрече прошел обмен мнениями по новой теме института - разработки и применения искусственного интеллекта в контексте прав человека и законов, которые должны в будущем регулировать данные технологии.
В свою очередь, председатель Общества исследований будущего отделения «Проекта тысячелетия» Рейхан Гусейнова рассказала об экспертной и исследовательской работе в рамках возглавляемой Джеромом Гленном организации, вкладе азербайджанского отделения в развитие прогнозирования будущего в нашей стране.
Глава «Проекта тысячелетия» Джером Гленн отметил высокий уровень и многогранность деятельности Института права и прав человека НАНА. Также господин Гленн уделил внимание вопросам развития искусственного интеллекта в мире, высказал свои предложения о правовых и нормативных актах, которые, по его мнению, должны быть согласованы и приняты всеми странами мира.
В завершение встречи была достигнута договоренность о сотрудничестве Института права и прав человека НАНА с «Проектом тысячелетия».
Отметим, что Джером Гленн имеет более чем 40-летний опыт работы в области стратегического прогнозирования и исследований будущего, является автором таких работ, как «Будущее технологий - 2050 год», «Будущие элементы глобальной экономики», исследований - «Национальная система коллективного интеллекта Египта», «Национальные единицы стратегии будущего», «Глобальные энергетические сценарии 2020 год», «Будущее этики», «Сценарии науки и техники на 2025 год», соавтором и редактором ежегодного доклада «Состояние будущего».
Джером Гленн являлся консультантом World Bank, UNDP, UNU, UNESCO, FAO, UNEP, US/EPA, USAID, а также ряда правительств и корпораций.
Как приглашенный профессор Джером Гленн читал лекции по методологии и применению прогнозирования в таких университетах, как Harvard Univ., Stanford Univ., Yale Univ., Univ. of Tokyo, National Defense Univ., Singularity Univ. , Turku School of Economics, Kyoto Senyo University и др.
Согласно самому авторитетному рейтингу «мозговых центров» мира, который составляется ежегодно Пенсильванским Университетом, среди 6,846 «мозговых центров» мира «Проект тысячелетия» вошел в 10-ку лучших центров мира, заняв 6-е место в разделе «Новые идеи и парадигмы развития». «Проект тысячелетия» – международная исследовательская организация, имеющая 63 отделения по всему миру.