İnstitutun Beynəlxalq əlaqələri genişlənir.Ukrayna Ali Radasının qanunvericilik İnstitutu ilə müqavilə
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Ukrayna Ali Radasının Qanunvericilik İnstitutu arasında cari il üzrə əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanılmışdır.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, Milli Məclisin deputati Aytən xanım Mustafazadə və Ukrayna Ali Radasının Qanunvericilik İnstitutunun direktoru akademik Aleksandr Kopılenko birgə razılıq əsasında qərara gəldilər ki, hüquqi və digər informasiya mübadiləsi, tədris proqramlarının, qanunvericilik təşəbbüslərin xarici ekspertizası, qanunvericiliyin tətbiqi təcrübəsinin və məzmun məsələləri üzrə tərəflərin məsləhətləşmələr keçirilməsi; birgə elmi tədqiqatların aparılması; milli elmi jurnallarda (tərəflərin dövri nəşrləri daxil olmaqla) məqalələrin və birgə tədqiqatların nəticələrinin dərc edilməsi; Azərbaycanda, eləcə də digər ölkələrdə birgə elmi əsərlərin nəşr edilməsi; qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə birgə elmi konfransların, simpoziumların və məsləhət fəaliyyətinin təşkili üzrə əməkdaşlıq həyata keçirsinlər.

Международные связи Института расширяются.Договор с Институтом Законодательства Верховной Рады Украины.
В течение текущего года между Институтом Права и Прав Человека Национальной Академии Наук Азербайджана и Институтом Законодательства Верховной Рады Украины был подписан договор о сотрудничестве.
Директор Института Права и Прав Человека, доктор юридических наук, депутат Милли Меджлиса Айтен Мустафазаде и директор Института Законодательства Верховной Рады Украины, академик Александр Копыленко пришли к совместному решению, что на основе подписанного договора будут осуществляться обучающие программы, обмен информацией в области права и других сфер, зарубежного опыта законодательных инициатив; проведение совместных научных исследований; публикация статей и результатов совместных исследований в национальных научных журналах (в том числе в периодических изданиях); публикации научных работ в Азербайджане и других странах; совместные научные конференции в областях, представляющих взаимный интерес, сотрудничество в организации семинаров и консультаций для осуществления деятельности.