Korrupsiya ilə mübarizədə etik standartların rolu istiqamətində inkişaf etmiş xarici ölkələrin təcrübəsi araşdırılıb
AMEA-nın Huquq və İnsan Haqları institutunun böyük elmi işcisi Vəfa Məmmədovanın həmmüəllifi olduğu "Позитивный законодательный опыт развитых зарубежных стран: роль этических норм в области борьбы с коррупцией" (İnkişaf etmiş xarici ölkələrdə pozitiv qanunvericilik təcrübəsi: korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində etik standartların rolu) adlı məqalə Bakı Dövlət Universitetinin "Azərbaycan hüquq jurnalı"nda işıq üzü görüb.
Məqalədə gənc Azərbaycan dövləti üçün korrupsiya ilə mübarizə sahəsində pozitiv beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin vacibliyi vurğulanır.
Məqalədə qeyd olunduğu kimi, inkişaf etmiş xarici dövlətlərin qabaqcıl antikorrupsiya reytinqinin qanunvericilik təcrübəsi onu göstərir ki, korrupsiya ilə mübarizədə cinayet-hüquqi tədbirlərdən daha effektiv etik normalar cıxış edir.

The experience of foreign countries developed in the direction of the role of ethical standards in the fight against corruption has been studied.
The article "Positive legislative experience of developing foreign countries: the role of ethical standards in the fight against corruption" (positive legislative experience of developed foreign countries: the role of ethical standards in the fight against corruption) co-authored with a senior researcher at the Institute of Human Rights and Human Rights of ANAS Vafa Mammadova was published in the "Azerbaijan Law Journal" of the Baku State University.
The article stresses the importance of studying the positive international experience in the field of combating corruption for the young Azerbaijani state.
As noted in the article, the legislative practice of the advanced anti-corruption rating of developed foreign countries shows that in the fight against corruption there are more effective ethical standards than criminal law.