Avropa Şurası biotibdə insan hüquqları ilə bağlı 2020-2025-ci illəri əhatə edəcək yeni strateji fəaliyyət planını qəbul edib
Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsi 12 fevral 2020-ci il tarixində biotibdə texnologiyalar və insan hüquqları ilə bağlı Bioetika Komissiyası tərəfindən təqdim olunan 5 ili əhatə edəcək “yeni strateji fəaliyyət planı”nı dəstəkləyib. Bununla bağlı İnstitutumuzun “Hüquq sahələrinin müqayisəli təhlili” şöbəsinin elmi işçisi Səid Musayev təşkilatın rəsmi açıqlamasına əsaslanan, hazırladığı məlumatında qeyd edir ki, biologiya və tibb tətbiqi ilə əlaqədar olaraq insan ləyaqətini, insan hüquqlarını və fərdi azadlıqlarını qorumaq üçün hazırlanmış bu fəaliyyət planı texnoloji inkişafın və biotibbi təcrübələrin əsas çağırışlarına cavab verməyə xüsusi diqqət yetirir.
Yeni fəaliyyət planı 3 əsas istiqaməti əhatə edir:
1) Texnologiyaların idarə edilməsi: məqsəd insan hüquqlarını biotibbdə tətbiq olunan texnologiyaların inkişafına inteqrasiya etmək və biotibbi sahədə daha şəffaflıq üçün ictimai dialoqun təşviq edilməsi;
2) Tibbi qulluq sahəsində ədalətlilik: innovativ müalicə və müvafiq texnologiyalara bərabər çıxışın əldə etdilməsi üçün tövsiyə layihəsi tərtib ediləcək; yaşlılarda sağlamlıq sahəsində maarifləndirmə üçün bir bələdçi kimi;
3) Fiziki və əqli bütövlük.
Yeni fəaliyyət planında fiziki və əqli bütövlüklə əlaqədar uşaqların qərar qəbul etmə prosesində iştirakını gücləndirmək məqsədilə yaxşı təcrübəli bir bələdçinin hazırlanması; ortaqcinsli(intersex) uşaqlara erkən müdaxilə ilə bağlı müvafiq qanunvericilik və yaxşı təcrübələr haqqında seminar; əqli pozğunluqları olan insanların insan hüquqlarını və ləyaqətini məcburi yerləşdirilmədən və məcburi müalicədən qorumaq üçün hüquqi bir valət mexanizminin hazırlanması, həmçinin əqli sağlamlıq sahəsində könüllü tədbirləri təşviq edilməsi üçün yaxşı təcrübələrin məcmusunun hazırlanması nəzərdə tutulur.
Xatirladaq ki, bu yeni strateji fəaliyyət planı Avropa Şurasının insan hüquqları və biotibb sahəsinə aid olan yeganə məcburi hüquqi alət hesab olunan Oviedo Konvensiyasına əsaslanır.

The Council of Europe adopted a new Strategic Human Rights Action Plan in biomedicine, covering the years 2020-2025
The Committee of Ministers of the Council of Europe on February 12, 2020 supported the “new strategic action plan”, which will be presented by the Commission on Bioethics on Biomedical Technologies and Human Rights for 5 years. In this regard, Said Musaev, a researcher at the Comparative Analysis of Law Branches department of our Institute, notes in his information based on the organization’s official statement that special attention is paid to this plan of action designed to protect human dignity, human rights and individual freedoms associated with using biology and medicine, is given to solving the fundamental problems of technological development and biomedical practice.
The new action plan covers 3 main areas:
1) Technology management: the goal is to integrate human rights in the development of biomedical technologies and promote public dialogue for greater transparency in the biomedical field;
2) Justice in the field of medical care: draft recommendations will be developed on innovative treatment and equal access to appropriate technologies; as a guide to health education for older people;
3) Physical and mental usefulness.
The new plan of action envisages the development of well-prepared guidelines for increasing the participation of children with physical and mental disabilities in decision-making; workshop on relevant legislation and best practices for early intervention for same-sex (unisex) children; it is planned to develop a legal framework to protect the rights and dignity of persons with intellectual disabilities from forced placement and forced treatment, and to develop a set of best practices to promote voluntary mental health measures.
Recall that this new strategic plan of action of the Council of Europe in the field of human rights and biomedicine, which is the only binding legal document based on the Oviedo Convention. (for more details https://rm.coe.int/strategic-action-plan-final-e/16809c3af1)