Avropa Şurası biotibdə insan hüquqları ilə bağlı 2020-2025-ci illəri əhatə edəcək yeni strateji fəaliyyət planını qəbul edib
Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsi 12 fevral 2020-ci il tarixində biotibdə texnologiyalar və insan hüquqları ilə bağlı Bioetika Komissiyası tərəfindən təqdim olunan 5 ili əhatə edəcək “yeni strateji fəaliyyət planı”nı dəstəkləyib. Bununla bağlı İnstitutumuzun “Hüquq sahələrinin müqayisəli təhlili” şöbəsinin elmi işçisi Səid Musayev təşkilatın rəsmi açıqlamasına əsaslanan, hazırladığı məlumatında qeyd edir ki, biologiya və tibb tətbiqi ilə əlaqədar olaraq insan ləyaqətini, insan hüquqlarını və fərdi azadlıqlarını qorumaq üçün hazırlanmış bu fəaliyyət planı texnoloji inkişafın və biotibbi təcrübələrin əsas çağırışlarına cavab verməyə xüsusi diqqət yetirir.
Yeni fəaliyyət planı 3 əsas istiqaməti əhatə edir:
1) Texnologiyaların idarə edilməsi: məqsəd insan hüquqlarını biotibbdə tətbiq olunan texnologiyaların inkişafına inteqrasiya etmək və biotibbi sahədə daha şəffaflıq üçün ictimai dialoqun təşviq edilməsi;
2) Tibbi qulluq sahəsində ədalətlilik: innovativ müalicə və müvafiq texnologiyalara bərabər çıxışın əldə etdilməsi üçün tövsiyə layihəsi tərtib ediləcək; yaşlılarda sağlamlıq sahəsində maarifləndirmə üçün bir bələdçi kimi;
3) Fiziki və əqli bütövlük.
Yeni fəaliyyət planında fiziki və əqli bütövlüklə əlaqədar uşaqların qərar qəbul etmə prosesində iştirakını gücləndirmək məqsədilə yaxşı təcrübəli bir bələdçinin hazırlanması; ortaqcinsli(intersex) uşaqlara erkən müdaxilə ilə bağlı müvafiq qanunvericilik və yaxşı təcrübələr haqqında seminar; əqli pozğunluqları olan insanların insan hüquqlarını və ləyaqətini məcburi yerləşdirilmədən və məcburi müalicədən qorumaq üçün hüquqi bir valət mexanizminin hazırlanması, həmçinin əqli sağlamlıq sahəsində könüllü tədbirləri təşviq edilməsi üçün yaxşı təcrübələrin məcmusunun hazırlanması nəzərdə tutulur.
Xatirladaq ki, bu yeni strateji fəaliyyət planı Avropa Şurasının insan hüquqları və biotibb sahəsinə aid olan yeganə məcburi hüquqi alət hesab olunan Oviedo Konvensiyasına əsaslanır.

Совет Европы принял новый Стратегический план действий по правам человека в биомедицине, охватывающий 2020-2025 годы
Комитет министров Совета Европы 12 февраля 2020 года поддержал «новый стратегический план действий», который будет представлен Комиссией по биоэтике по биомедицинским технологиям и правам человека на 5 лет. В связи с этим научный сотрудник отдела «Сравнительный анализ отраслей права» нашего Института Саид Мусаев отмечает что, в подготовленной им информации, основанной на официальном заявлении организации, особое внимание в этом плане действий, предназначенном для защиты человеческого достоинства, прав человека и индивидуальных свобод связанных с применением биологии и медицины, уделяется решению фундаментальных проблем технологического развития и биомедицинской практики.
Новый план действий охватывает 3 основных направления:
1) Управление технологиями: цель состоит в том, чтобы интегрировать права человека в развитие биомедицинских технологий и содействовать общественному диалогу для большей прозрачности в биомедицинской области;
2) Правосудие в области медицинского ухода: будет разработан проект рекомендаций по инновационному лечению и равному доступу к соответствующим технологиям; как руководство по санитарному просвещению для пожилых людей;
3) Физическая и психическая полноценность.
В новом плане действий намечается разработка хорошо подготовленного руководства по расширению участия детей с физическими и умственными недостатками в процессе принятия решений; семинар по соответствующему законодательству и передовым методам раннего вмешательства для однополых (унисекс) детей; планируется разработать правовую основу для защиты прав и достоинства лиц с ограниченными умственными возможностями от принудительного помещения и принудительного лечения, а также разработать набор передовой практики для поощрения добровольных мер в области психического здоровья.
Напомним, что этот новый стратегический план действий Совета Европы в области прав человека и биомедицине, который является единственным обязательным правовым документом, на основе Конвенции Овиедо. (более подробно https://rm.coe.int/strategic-action-plan-final-e/16809c3af1)