Qadın məhkumlar üçün “Novruz çələngi” adlı xeyriyyə konserti keçirilib
Cəmiyyətimizin həssas təbəqəsi olan yetkinlik yaşına çatmayan və qadın məhkumlar üçün ötən ilin martında Bakıda yeni inşa olunmuş müasir penitensiar müəssisələr istifadəyə verilib. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev insan haqlarının, o cümlədən məhkumların hüquqlarının qorunmasına daim xüsusi önəm verərək həmin müəssisələrə baş çəkib və yaradılan müasir şəraitlə yerində tanış olub.
Görülən tədbirlər məhkumların səmərəli islahına və cəmiyyətə reinteqrasiyasına xidmət edir, Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən bu sahədə ardıcıl işlər görülür və aidiyyəti qurumların, vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə birgə kütləvi-mədəni və maarifləndirici tədbirlər təşkil olunur.
Xalqımızın sevimli bayramlarından olan Novruz bayramı ərəfəsində Ədliyyə Nazirliyinin, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun və Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə 4 saylı qadın cəzaçəkmə müəssisəsində məhkumlar üçün “Novruz çələngi” xeyriyyə konserti keçirilib.
Tədbirdə təşkilatçı qurumların məsul rəhbər şəxsləri, AR Ombudsman Aparatının, Sosial Xidmətlər Agentliyinin, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin təmsilçiləri, vəkillər, xarici dövlətlərin ölkəmizdəki səfirliklərinin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, Ədliyyə Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvləri və digər vətəndaş cəmiyyəti institutları, media mənsubları iştirak ediblər.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd cəmiyyətin diqqətini qadın hüquqlarına yönəldilməsi və qadın məhkumların bacarıqlarını nümayiş etdirməklə onların sosial adaptasiyasına şərait yaratmaqdır.
Müəssisədə əvvəlcə Novruz şənliyi təşkil olunub, bayramın əsas personajları olan Kosa və Keçəl iştirakçıları milli mahnı sədaları ilə qarşılayıb, yumurta döyüşdürüblər.
Sonra müəssisənin özfəaliyyət dərnəyinin iştirakı ilə keçirilən konsertdə qadın məhkumların ifasında mahnılar dinlənilib, milli geyimdə rəqslər edilib.
Xeyriyyə konserti çərçivəsində məhkumların öz bacarıq və istedadlarını nümayiş etdirmələri üçün onların əl işlərindən ibarət satış sərgisi təşkil olunub.
Bilet və əl işləri satışlarından əldə edilən gəlirlər məhkumların həvəsləndirilməsinə, onların istəklərinə uyğun lazımi məhsullarla təmin olunmasına ayrılıb. Həmçinin qadın məhkumlara hədiyyələr təqdim olunub.
Konsert proqramı tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və qadın məhkumlara yaradılan hər cür şəraiti, onların səmərəli islah olunaraq cəmiyyətə reinteqrasiyası üzrə tədbirləri yüksək qiymətləndiriblər.

The charity concert “Nowruz Wreath” for convicted women was held
In March of last year, newly built modern penitentiaries for minors and convicted women, who are a vulnerable group of our society, were put into operation in Baku. Paying special attention to the protection of human rights, including the rights of prisoners, the head of our state, Mr. Ilham Aliyev, visited these institutions and got acquainted with the modern conditions created on the spot.
The measures taken serve the effective re-education and reintegration of convicts into society. In its turn, the Ministry of Justice, together with the relevant institutions of civil society, is consistently working in this direction and organizing cultural and educational events.
On the eve of the Nowruz holiday, one of the favorite holidays of our people, a charity concert “Nowruz Wreath” was held for the prisoners of the women's colony No. 4. The concert was jointly organized by the Ministry of Justice, the Institute of Law and Human Rights and the Bar Association.
The event was attended by the heads of the organizing institutions, representatives of the Office of the Ombudsman, the Social Services Agency, the Center for Legal Expertise and Legislative Initiatives, lawyers, representatives of foreign embassies in our country and international organizations, members of the Public Council under the Ministry of Justice, other public institutions and media representatives.
The purpose of the event is to draw public attention to women's rights and create conditions for the social adaptation and reintegration of the convicted women through  demonstrating their skills.
First, in the colony the celebration of Nowruz was organized, the main characters of the holiday, Kosa and Kechel, greeted the participants with national songs and staged an egg fight.
Then, at a concert held with the participation of the institution's amateur association, female prisoners performed songs and dances in national costumes .
In order to encourage convicted women to demonstrate their skills and talents, an exhibition-fair of their handicrafts was organized as part of a charity concert .
Proceeds from the sale of tickets and handicrafts will be used to support prisoners and provide them with the necessary products at their request. The convicted women have also been awarded with memorable gifts.
The concert program was met with a great interest by the participants of the event and they highly appreciated all the conditions created for convicted women including measures for their effective re-education and reintegration into society.