Qadın məhkumlar üçün “Novruz çələngi” adlı xeyriyyə konserti keçirilib
Cəmiyyətimizin həssas təbəqəsi olan yetkinlik yaşına çatmayan və qadın məhkumlar üçün ötən ilin martında Bakıda yeni inşa olunmuş müasir penitensiar müəssisələr istifadəyə verilib. Dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev insan haqlarının, o cümlədən məhkumların hüquqlarının qorunmasına daim xüsusi önəm verərək həmin müəssisələrə baş çəkib və yaradılan müasir şəraitlə yerində tanış olub.
Görülən tədbirlər məhkumların səmərəli islahına və cəmiyyətə reinteqrasiyasına xidmət edir, Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən bu sahədə ardıcıl işlər görülür və aidiyyəti qurumların, vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə birgə kütləvi-mədəni və maarifləndirici tədbirlər təşkil olunur.
Xalqımızın sevimli bayramlarından olan Novruz bayramı ərəfəsində Ədliyyə Nazirliyinin, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun və Vəkillər Kollegiyasının birgə təşkilatçılığı ilə 4 saylı qadın cəzaçəkmə müəssisəsində məhkumlar üçün “Novruz çələngi” xeyriyyə konserti keçirilib.
Tədbirdə təşkilatçı qurumların məsul rəhbər şəxsləri, AR Ombudsman Aparatının, Sosial Xidmətlər Agentliyinin, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzinin təmsilçiləri, vəkillər, xarici dövlətlərin ölkəmizdəki səfirliklərinin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, Ədliyyə Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvləri və digər vətəndaş cəmiyyəti institutları, media mənsubları iştirak ediblər.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd cəmiyyətin diqqətini qadın hüquqlarına yönəldilməsi və qadın məhkumların bacarıqlarını nümayiş etdirməklə onların sosial adaptasiyasına şərait yaratmaqdır.
Müəssisədə əvvəlcə Novruz şənliyi təşkil olunub, bayramın əsas personajları olan Kosa və Keçəl iştirakçıları milli mahnı sədaları ilə qarşılayıb, yumurta döyüşdürüblər.
Sonra müəssisənin özfəaliyyət dərnəyinin iştirakı ilə keçirilən konsertdə qadın məhkumların ifasında mahnılar dinlənilib, milli geyimdə rəqslər edilib.
Xeyriyyə konserti çərçivəsində məhkumların öz bacarıq və istedadlarını nümayiş etdirmələri üçün onların əl işlərindən ibarət satış sərgisi təşkil olunub.
Bilet və əl işləri satışlarından əldə edilən gəlirlər məhkumların həvəsləndirilməsinə, onların istəklərinə uyğun lazımi məhsullarla təmin olunmasına ayrılıb. Həmçinin qadın məhkumlara hədiyyələr təqdim olunub.
Konsert proqramı tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və qadın məhkumlara yaradılan hər cür şəraiti, onların səmərəli islah olunaraq cəmiyyətə reinteqrasiyası üzrə tədbirləri yüksək qiymətləndiriblər.

Для осужденных женщин состоялся благотворительный концерт под названием «Венок Новруза»
В марте прошлого года в Баку были сданы в эксплуатацию новопостроенные современные пенитенциарные учреждения для осуждённых несовершеннолетних и женщин, являющихся социально уязвимой группой населения. Глава нашего государства господин Ильхам Алиев, непрерывно уделяя особое внимание защите прав человека, в том числе прав заключенных, посетил эти учреждения и на месте ознакомился с созданными современными условиями.
Принимаемые меры служат эффективному исправлению и реинтеграции осужденных в общество, в этой сфере Министерством юстиции ведется последовательная работа и организуются культурно-просветительские мероприятия, совместно с соответствующими учреждениями и институтами гражданского общества.
Накануне праздника Новруз, одного из любимых праздников нашего народа, для заключенных женской исправительной колонии № 4 состоялся благотворительный концерт «Венок Новруза», организованный Министерством юстиции совместно с Институтом права и прав человека и Коллегией адвокатов.
На мероприятии участвовали руководители структур ответственных за организацию концерта, представители Аппарата омбудсмена АР, Агентства социальных услуг, Центра правовых экспертиз и законодательных инициатив, адвокаты, представители международных организаций и посольств иностранных государств в нашей стране, члены Общественного совета при Министерстве юстиции и другие представители институтов гражданского общества, медиа.
Цель мероприятия – привлечь внимание общества к правам женщин и создать условия для социальной адаптации осужденных женщин путем демонстрации их умений.
Сначала в учреждении было организовано празднование Новруза и согласно сложившимся традициям главные герои праздника Коса и Кечал поприветствовали участников и устроили яичные бои  с сопровождением национальных песен .
Затем на концерте, с участием объединения самодеятельности учреждения, прозвучали песни в исполнении заключенных женщин и исполнены танцы в национальных костюмах.
В рамках благотворительного концерта, с целью демонстрации умений и талантов осуждённых, была организована выставка-продажа их рукодельных изделий.
Выручка от продажи билетов и изделий ручной работы будет направлена на стимулирование заключенных и обеспечение их необходимыми продуктами, в соответствии с их желаниями и потребностями. Также заключённым женщинам были вручены подарки.
Участники мероприятия с большим интересом встретили концертную программу, а также высоко оценили все условия, созданные для осужденных женщин и меры по их эффективному исправлению и реинтеграции в общество.