Publik hüquqi şəxslərin sosial şəbəkələrdəki fəaliyyətlərinin monitorinqi aparılmışdır
İnformasiya cəmiyyətində ünsiyyət mədəniyyətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olan sosial şəbəkələrdən istifadənin geniş vüsət aldığı bir dönəmdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu “publik hüquqi şəxs” statusu almış bir sıra qurum və agentliklərin sosial şəbəkələrdə vətəndaşlarla təmasının monitorinqini və təhlilini aparmışdır.
Bildiyimiz kimi, sosial şəbəkələr çox böyük informasiya resursudur. İnternet istifadəçilərinin çox hissəsi bu informasiyaları əldə etmək üçün sosial şəbəkələrə üz tutur. Təhlilin hədəfi publik hüquqi şəxslərin ən çox hansı sosial şəbəkə platformalarından istifadə etməsini, vətəndaşların bu sosial şəbəkələrdən məlumat əldə etmək azadlığını və publik hüquqi şəxslərin izləyici auditoriyasının sayını müəyyən etməkdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 30 iyul tarixli 1119 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş 39 publik hüquqi şəxs daxil olmaqla ümumilikdə 46 publik hüquqi şəxs haqqında aparılan təhlillər əsasında onların rəsmi sosial şəbəkə səhifələrinin (facebook, instagram, teleqram, youTube, twitter, linkedin) fəaliyyət statistikası araşdırılaraq aşağıdakı nəticələrə gəlinmişdir:
• Facebook sosial şəbəkə platformasında ən çox izləyici auditoriyası olan və ən fəal publik hüquqi şəxslər: Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) – 227 min izləyici, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi – 79 min izləyici, Bakı Nəqliyyat Agentliyi – 62 min izləyici, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi – 60 min izləyici; Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində “Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzi” – 38 min izləyici;
• İnstagram: Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi – 111 min izləyici, AZƏRTAC-70.7 min izləyici, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi – 70 min izləyici, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat Agentliyi (DOST) – 50 min izləyici, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu – 36 min izləyici;
• Linkedin: Bakı Nəqliyyat Agentliyi - 8.7 min izləyici, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi – 6.6 min izləyici, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin tabeliyində Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutu – 3 min izləyici, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində Ailə Biznesinə Asan Dəstək publik hüquqi şəxs (ABAD) - 2 min izləyici;
• Telegram: Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi – 12 min izləyici, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi – 4 min izləyici, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeliyində Tərəvəzçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu – 2.97 min izləyici;
• Twitter: AZƏRTAC – 16 min izləyici, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində “Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi” – 9 min izləyici, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu – 6 min izləyici, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi –2.7 min izləyici.

The activities of public legal entities in social networks have been monitored
In the context of the widespread use of social networks, which are an integral part of the culture of communication in the information society, the Institute of Law and Human Rights has carried out monitoring and analysis of contacts with citizens in social networks of some agencies and institutions that received the status of a “public legal entity”.
As you know, social networks and platforms are constituting a huge information resource. Most Internet users utilize social networks to get this information. The purpose and targets of the analysis were to determine which social media platforms are mostly used by public legal entities, the degree of freedom for citizens to access information from these social networks, as well as the number of followers of public legal entities.
The following conclusions have been acquired after the analysis of a total of 46 public legal entities, including 39 public legal entities approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan of July 30, 2020, and having studied the statistics of activity of their official pages in social networks (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube, Twitter, and LinkedIn) :
- The most active public legal entities on Facebook are: Azerbaijan State News Agency (AZERTAC) - 227 thousand subscribers, The “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration - 79 thousand subscribers, Baku Transport Agency - 62 thousand subscribers, Small and Medium Business Agency under the Ministry of Economy - 60 thousand subscribers; “E- Government Development Center” under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan - 38,000 subscribers;
- Instagram: Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population - 111 thousand subscribers, AZERTAC - 70.7 thousand subscribers, The “Icherisheher” State Historical and Architectural Reserve Administration - 70 thousand subscribers, Agency for Sustainable and Operational Social Security under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population (DOST) - 50 thousand subscribers, The Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan - 36 thousand subscribers;
- Linkedin: Baku Transport Agency - 8.7 thousand subscribers, Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy - 6.6 thousand subscribers, Azerbaijan Food Safety Institute under the Food Safety Agency - 3 thousand subscribers, State Agency for Public Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, “Easy Support for Family Business” (ABAD) public legal entity - 2,000 followers;
- Telegram: Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan - 12 thousand subscribers, Small and Medium Business Development Agency under the Ministry of Economy - 4 thousand subscribers, Scientific Research Institute of Vegetable Growing under the Ministry of Agriculture - 2.97 thousand subscribers;
- Twitter: AZERTAC - 16 thousand subscribers, Analysis and Coordination Center of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy - 9 thousand subscribers, Youth Fund of the Republic of Azerbaijan - 6 thousand subscribers, Center for Analysis of International Relations - 2.7 thousand subscribers.