Tələbələr arasında “Qalib Azərbaycan” adlı II Hüquq Olimpiadası başlayıb
Noyabrın 30-da Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası (ARVK) ilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun (HİHİ) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin doğum gününə həsr edilən tələbələr arasında “Qalib Azərbaycan” adlı II Hüquq Olimpiadası başlayıb.
Üç mərhələdən ibarət Olimpiadada ölkə üzrə bütün hüquq fakültələrinin - ADA Universiteti, Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Polis Akademiyası, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Heydər Əliyev adına Akademiyası, Dövlət Gömrük Komitəsinin Gömrük Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, Qarabağ Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Naxçıvan Dövlət Universitetinin hüquqşünaslıq ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrinin komandası yarışır.
Hüquq Olimpiadasının məqsədi konstitusiya hüququ, cinayət hüququ, habelə mülki hüquq sahəsində tələbələrin bilik və bacarıqlarının müəyyən edilməsi, o cümlədən inkişafına xidmət etməkdir.
Olimpiadaya təşkilati dəstək Vəkillər Kollegiyası Akademiyası, "Kəngərli və partnyorları" Vəkil Bürosu, o cümlədən ELSA Azərbaycan (Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası) tərəfindən göstərilir.
Tədbirdə ARVK-nın sədri Anar Bağırov, HİHİ-nin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə, Hakimlərin Seçki Komitəsinin (HSK) sədri Vidadi Cəfərov, Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının nümayəndələri, eyni zamanda müsabiqədə iştirak edən universitetlərin qruplar üzrə təyin olunan rəhbərləri və 45 tələbə iştirak edib.
Mərasim Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb, Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Olimpiadada açılış nitqi ilə çıxış edən Kollegiyanın sədri Anar Bağırov iştirakçıları salamlayaraq, onlara uğurlar arzulayıb, ölkəmizdə hüquq sahəsində təşkil edilən yarışların əhəmiyyətini vurğulayıb.
Rəhbərlik etdiyi qurumun son illər gənclərə daim dəstək göstərdiyini, Hüquq fakültələri olan bütün universitetlər arasında memorandumların imzalandığını, bu istiqamətdə xeyli faydalı əməkdaşlıqların əldə olunduğunu bildirən sədr Kollegiyanın dəstəyi ilə keçirilən yarışmaya ilk dəfə Qarabağ Universitetinin də qoşulduğunu deyib, habelə hüquqşünaslıq peşəsinə böyük töhfə olaraq Olimpiadaya gələcəkdə də xaricdən komandaların cəlb edilməsinə ümid etdiyini vurğulayıb.
Eyni zamanda Anar Bağırov diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyev ölkəmizdə gənclərə hər zaman dəstək göstərir, onlarla fəxr edir və xidmətləri barədə geniş danışır. Təbii ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında məhz Azərbaycan gəncləri 2020-ci ilin sentyabrından başlayaraq 44 günlük Vətən müharibəsində, habelə 2023-cü ilin sentyabr ayında antiterror əməliyyatları nəticəsində ölkəmizin işğal altında olan torpaqlarını azat etdi.
Sonra tədbirdə HİHİ-nin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə çıxış edərək Hüquq Olimpiadasının məqsədi və əhəmiyyəti barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib, intellektual və savadlı gəncliyin yetişdirilməsi işində bu cür yarışların rolundan danışıb. O, gənclərin öz bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməsi üçün geniş şəraitlərin yaradıldığını, hazırda tələbələr üçün imkanların hədsiz çox olduğunu dilə gətirib.
Hakimlərin Seçki Komitəsinin sədri, Ali Məhkəmənin hakimi Vidadi Cəfərov isə çıxışında Hüquq Olimpiadasının işinə uğurlar diləyib, hüquq sahəsində təşkil edən yarışmanın xüsusi əhəmiyyətini ifadə edib, o cümlədən Qarabağ Universitetinin də turnirdə təmsil olunmasını sevindirici hal kimi qiymətləndirib.
Mərasimdə Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının rektoru, hüquq elmləri doktoru, professor Əmir Əliyev, "Kəngərli və partnyorları" Vəkil Bürosunun müdiri İsmayıl Kəngərli çıxışlarında iştirakçılara uğurlar arzulayıb, yarışın əhəmiyyətindən söz açıb, müsabiqənin reqlamenti və qaydalarını izah ediblər.
Daha sonra müsabiqəyə start verilib və 9 komandada 5 tələbə olmaqla 90 dəqiqə ərzində 50 test sualı cavablandırılıb. Birinci mərhələnin yekununda komandaların cavabları yoxlanılıb, nəticələr elan edilib.
Beləliklə, Polis Akademiyası ilə Dövlət İdarəçilik Akademiyası hər biri 49, DTX-nin Heydər Əliyev adına Akademiyası 48, Naxçıvan Dövlət Universiteti 45, Bakı Dövlət Universiteti 44, Milli Aviasiya Akademiyası 41, Gömrük Akademiyası ilə ADA Universiteti hər biri 37 və Qarabağ Universiteti isə 36 bal toplayıb.
Məlumat üçün bildirərək ki, Qarabağ Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universitetinin komandalarının onlayn iştirakı təşkilatçılar tərəfindən təmin olunub.
Xatırladaq ki, II Hüquq Olimpiadasının növbəti tutu dekabrın 14-də, final mərhələsi isə dekabrın 21-də təşkil ediləcək.

Стартовала II студенческая юридическая олимпиада «Победитель Азербайджан»
30 ноября стартовала II студенческая юридическая олимпиада под названием «Победитель Азербайджан», посвященная дню рождения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, при совместной организации Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики (КААР) и Института права и прав человека (ИППЧ).
В олимпиаде, состоящей из трех этапов, соревнуются команды студентов всех юридических факультетов страны – Университета АДА, Академии государственного управления, Полицейской академии Министерства внутренних дел (МВД), Академии Службы государственной безопасности (СГБ) имени Гейдара Алиева, Академии Государственного таможенного комитета, Бакинского государственного университета, Карабахского университета, Национальной академии авиации и Нахичеванского государственного университета.
Целью проведения юридической олимпиады является выявления и развитие знаний и навыков учащихся в области конституционного, уголовного и гражданского права.
Организационную поддержку олимпиады оказывают Академия Коллегии адвокатов, Адвокатское бюро «Кенгерли и партнеры», а также ELSA Азербайджан (Европейская ассоциация студентов-юристов).
В мероприятии приняли участие председатель КААР Анар Багиров, председатель правления ИППЧ Магомед Гулузаде, председатель Избирательного комитета судей (ИКС) Видади Джафаров, представители Академии Коллегии адвокатов, руководители групп университетов участвующих в конкурсе и 45 студентов.
Церемония началась с исполнения государственного гимна, затем минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизни за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
Председатель Коллегии адвокатов Анар Багиров в приветственной речи пожелал участникам успехов и подчеркнул важность организации в нашей стране соревнований в области юриспруденции. Отметив, что возглавляемое им учреждение в последние годы постоянно оказывает поддержку молодежи, подписаны меморандумы между всеми университетами, имеющими юридические факультеты и в этом направлении в значительной степени было достигнуто сотрудничество, председатель также подчеркнул, что Карабахский университет впервые принял участие в соревновании проводимом при поддержке Коллегии и выразил надежду на привлечение в будущем для участия в Олимпиаде международных команд, что внесет большой вклад в развитие юридической профессии.
В то же время Анар Багиров обратил внимание на то, что Президент Ильхам Алиев всегда поддерживает молодежь нашей страны, гордится ею и подчеркивает ее заслуги. Именно молодежь Азербайджана под руководством победоносного Верховного главнокомандующего освободила оккупированные земли нашей страны в результате 44-дневной Отечественной войны, начавшейся в сентябре 2020 года, а также в результате антитеррористической операции в сентябре 2023 года.
Затем на мероприятии выступил председатель правления ИППЧ Магомед Гулузаде, который проинформировал участников о цели и значении юридической олимпиады, о роли подобных соревнований в формировании интеллектуальной и образованной молодежи. Было отмечено множество перспектив, созданных для развития знаний и навыков молодежи, а также широкий спектр возможностей, предоставленных студентам.
В своем выступлении председатель Избирательного комитета судей, судья Верховного суда Видади Джафаров пожелал организаторам успехов в проведении юридической олимпиады, отметил особую важность организуемых соревнований в области юриспруденции, а также положительно отозвался об участии Карабахского университета в турнире.
На церемонии также выступили ректор Академии Коллегии адвокатов, доктор юридических наук, профессор Амир Алиев и руководитель адвокатского бюро «Кенгерли и партнеры», Исмаил Кенгерли. Они пожелали участникам успехов, рассказали о значимости олимпиады и разъяснили правила и регламент соревнования.
Затем был дан старт конкурсу, в ходе которого 9 команд по 5 студентов в каждой за 90 минут ответили на 50 тестовых вопросов. По итогам первого этапа были проверены ответы команд и объявлены результаты.
Так, Полицейская академия и Академия государственного управления набрали по 49 баллов каждая, Академии СГБ имени Гейдара Алиева – 48 баллов, Нахичеванский государственный университет – 45 баллов, Бакинский государственный университет – 44 балла, Национальная академия авиации – 41 балл, Таможенная академия и Университет АДА — по 37 баллов, а Карабахский университет — 36 баллов.
Важно подчеркнуть, что со стороны организаторов было обеспечено онлайн-участие команд Карабахского университета и Нахичеванского государственного университета.
Напомним, что следующий тур II Юридической олимпиады пройдет 14 декабря, а финальный тур – 21 декабря.