Tədqiqatçılarımızın DTX-nın H.Əliyev adına Akademiyasının toplusunda məqalələri dərc olunub
İnstitutun hüquq tədqiqatçıları Zamiq Aslanovun və İlham Əliyevin “Qida təhlükəsizliyinin nəzəri aspektləri və müəyyənedici meyarları” və “Müasir Azərbaycanın hüquq sisteminin beynəlmiləlləşməsinin mənəvi aspektləri” mövzusunda məqalələri dərc olunub.
Məqalələr Azərbaycan Respublikası DTX-nın Heydər Əliyev adına Akademiyasının Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbəri” adlı respublika elmi-praktiki konfransının 5 may 2023-cü il buraxılışlı materiallar toplusuna salınıb.
Z.Aslanov məqaləsində qida təhlükəsizliyinin nəzəri aspektləri və müəyyənedici meyarlarını təhlil edir. Müəllif qida təhlükəsizliyinə anlayış verir, qida təhlükəsizliyi və ərzaq təhlükəsizliyi məfhumlarının eynimənalı olmadığını qeyd edir və həmin anlayışları fərqləndirir.
Tədqiqatçının fikrincə, əhalinin sabit ərzaq təminatı ilə bağlı problemlər rasional, dərindən düşünülmüş, uzunmüddətli və sistemli qərarların qəbul edilməsini şərtləndirir, habelə aqrar sahənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının hazırlanmasını və səmərəli surətdə həyata keçirilməsini zəruri edir.
İ.Əliyev məqaləsində mənəvi-əxlaqi təhlükəsizliyin necə təmin oluna biləcəyindən, Azərbaycan xalqının əxlaqi əsaslarının və milli mentalitetinin necə qorunacağından bəhs edilir. Bildirilir ki, qloballaşmanın Azərbaycan Respublikasının hüquq sisteminə təsiri özünü ilk növbədə qanunvericilik sistemində göstərir. Müəllif tərəfindən Azərbaycan Respublikasının hüquq sisteminin beynəlmiləlləşdirilməsi təcrübəsində tətbiq olunan resepsiyanın xüsusiyyətlərinin də təhlili aparılıb.

В сборнике Академии СГБ АР имени Г.Алиева опубликованы статьи наших исследователей
Сотрудники Института, исследователи в области права, Замик Асланов и Ильхам Алиев опубликовали статьи «Теоретические аспекты и определяющие критерии безопасности пищевых продуктов» и «Моральные аспекты интернационализации правовой системы современного Азербайджана».
Статьи которые вошли в сборник материалов республиканской научно-практической конференции «Почётный руководитель органов безопасности Азербайджана» 5 мая 2023-го года выпуска, организованной Академией Службы государственной безопасности (СГБ) имени Гейдара Алиева ипосвященной 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
В своей статье З.Асланов анализирует теоретические аспекты и определяющие критерии безопасности пищевых продуктов. Автор даёт определение понятию безопасности пищевых продуктов, отмечает, что понятия безопасность пищевых продуктов и продовольственная безопасность не тождественно и проводит различие между ними.
По мнению исследователя, проблемы, связанные со стабильным продовольственным обеспечением населения, требуют принятия рациональных, тщательно продуманных, долгосрочных и системных решений, а также обуславливают необходимость подготовки и эффективной реализации долгосрочной стратегии развития сельского хозяйства.
В статье И.Алиева говорится о том, как обеспечить нравственную безопасность, как защитить нравственные устои и национальный менталитет  азербайджанского народа. Объясняется, что влияние глобализации на правовую систему Азербайджанской Республики проявляется прежде всего в системе законодательства. Также автор проанализировал особенности рецепции, применяемой в практике интернационализации правовой системы Азербайджанской Республики.