Tədqiqatçılarımızın DTX-nın H.Əliyev adına Akademiyasının toplusunda məqalələri dərc olunub
İnstitutun hüquq tədqiqatçıları Zamiq Aslanovun və İlham Əliyevin “Qida təhlükəsizliyinin nəzəri aspektləri və müəyyənedici meyarları” və “Müasir Azərbaycanın hüquq sisteminin beynəlmiləlləşməsinin mənəvi aspektləri” mövzusunda məqalələri dərc olunub.
Məqalələr Azərbaycan Respublikası DTX-nın Heydər Əliyev adına Akademiyasının Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycan təhlükəsizlik orqanlarının fəxri rəhbəri” adlı respublika elmi-praktiki konfransının 5 may 2023-cü il buraxılışlı materiallar toplusuna salınıb.
Z.Aslanov məqaləsində qida təhlükəsizliyinin nəzəri aspektləri və müəyyənedici meyarlarını təhlil edir. Müəllif qida təhlükəsizliyinə anlayış verir, qida təhlükəsizliyi və ərzaq təhlükəsizliyi məfhumlarının eynimənalı olmadığını qeyd edir və həmin anlayışları fərqləndirir.
Tədqiqatçının fikrincə, əhalinin sabit ərzaq təminatı ilə bağlı problemlər rasional, dərindən düşünülmüş, uzunmüddətli və sistemli qərarların qəbul edilməsini şərtləndirir, habelə aqrar sahənin uzunmüddətli inkişaf strategiyasının hazırlanmasını və səmərəli surətdə həyata keçirilməsini zəruri edir.
İ.Əliyev məqaləsində mənəvi-əxlaqi təhlükəsizliyin necə təmin oluna biləcəyindən, Azərbaycan xalqının əxlaqi əsaslarının və milli mentalitetinin necə qorunacağından bəhs edilir. Bildirilir ki, qloballaşmanın Azərbaycan Respublikasının hüquq sisteminə təsiri özünü ilk növbədə qanunvericilik sistemində göstərir. Müəllif tərəfindən Azərbaycan Respublikasının hüquq sisteminin beynəlmiləlləşdirilməsi təcrübəsində tətbiq olunan resepsiyanın xüsusiyyətlərinin də təhlili aparılıb.

Our researchers’ articles have been published in the collection of Academy of State Security Service named after H.Aliyev
The articles of the Institute's legal researchers Zamig Aslanov and Ilham Aliyev on “Theoretical aspects and defining criteria of food safety” and “Moral aspects of internationalization of the legal system of modern Azerbaijan” have been published.
The articles were included in the collection of materials of the Republican scientific-practical conference “Honorary Head of security forces of Azerbaijan” dedicated to the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev of the academy named after Heydar Aliyev of the SSS of the Republic of Azerbaijan on May 5, 2023.
In his article, Z.Aslanov analyzes the theoretical aspects of defining criteria of food safety. The author attaches a conceptualization to food safety, notes that the concepts of food safety and product safety are not synonymous and distinguishes these concepts.
According to the researcher, the problems associated with stable food supply of the population call on to make rational, deeply thought out, long-term and systematic decisions. The mentioned problems also necessitate the decisions on elaboration and effective implementation of a long-term development strategy of the agricultural sector.
I.Aliyev's article describes how to ensure moral and ethical security, how to protect the moral foundations and national mentality of the Azerbaijani people. It is noted in the article that the influence of globalization on the legal system of the Republic of Azerbaijan is manifested primarily in the legislative system. The author also analyzed the features of the reception applied in the practice of internationalization of the legal system of the Republic of Azerbaijan.