“Soyqırımı cinayətinə görə beynəlxalq hüquqi məsuliyyət” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyası ilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun birgə əməkdaşlığı çərçivəsində martın 6-da “Soyqırımı cinayətinə görə beynəlxalq hüquqi məsuliyyət” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirin açılışında Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə qonaqları salamlayaraq bildirib ki, tarix boyu azərbaycanlılara və Azərbaycan dövlətinə qarşı törədilən faciələr və soyqırımları barədə faktları dünya ictimaiyyətinə çatdıran və cinayətkarları ifşa edən onlarca tədqiqat işi İnstitut tərəfindən hazırlanıb.
Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının rektoru, professor Əmir Əliyev çıxışında bildirib ki, xalqımıza qarşı ağır cinayətlərin təşkilində və törədilməsində iştirak etmiş təqsirkar şəxslərin müəyyənləşdirilərək mövcud qanunvericiliyə əsasən cinayət məsuliyyətinə cəlb olunması, habelə beynəlxalq hüquq normalarının və insan hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulması faktları ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlar qarşısında müvafiq vəsatətlər qaldırılıb.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı Bəhruz Məhərrəmov, İstanbul Universitetinin Hüquq fakültəsinin professoru Fethi Gedikli, Ankara Universitetinin professoru Cavid Abdullazadə, ANAMA-nın nümayəndəsi Fərhad İsayev, BDU-nun Hüquq fakültəsinin dekanı, h.ü.f.d. Zaur Əliyev, BDU-nun Cinayət hüququ və kriminologiya kafedrasının müdiri, professor Şəhla Səmədova, BDU-nun Hüquq fakültəsinin dosenti, h.ü.f.d. Əlövsət Allahverdiyev, BDU-nun Azərbaycan tarix kafedrasının dosenti, t.ü.f.d. Boran Əziz, Vəkillər Kollegiyasının Rəyasət Heyətinin üzvü İlhamə Həsənova və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşı, h.ü.f.d. İlham Malik oğlu Əliyev mövzu ilə bağlı çıxış ediblər.
Müzakirələr zamanı “Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və onun cəzalandırılması haqqında” Konvensiyanın müddəaları təhlil olunub, həmçinin müasir şəraitdə soyqırımı törədən şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi mexanizmlərinə toxunulub.

Организован круглый стол на тему «Международно-правовая ответственность за преступление геноцида»
6 марта в рамках сотрудничества Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики и Института права и прав человека состоялся круглый стол на тему «Международно-правовая ответственность за преступление геноцида».
На открытии мероприятия председатель правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде  сообщил участникам, что проведенные Институтом десятки исследовательских работ ,в которых изложены разоблачающие преступников факты о трагедиях и геноцидах , совершенных против азербайджанцев и Азербайджанского государства на протяжении всей истории, были планомерно доведены до сведения мирового  сообщества.
Ректор Академии Коллегии адвокатов, профессор Амир Алиев в своем выступлении отметил, что в международные организации, поданы соответствующие ходатайства об установлении и привлечении к уголовной ответственности в соответствии с действующим законодательством виновных лиц, участвовавших в организации и совершении тяжких преступлений против нашего народа, а также о фактах грубых нарушений норм международного права.
На мероприятии  выступили депутат Милли Меджлиса Бахруз Магеррамов, профессор юридического факультета Стамбульского университета Фетхи Гедикли, профессор Университета Анкара Джавид Абдуллазаде, представитель ANAMA Фархад Исаев, декан юридического факультета БГУ, д.ф.ю.н. Заур Алиев, заведующая кафедрой уголовного права и криминологии БГУ, профессор Шахла Самедова, доцент юридического факультета БГУ, д.ф.ю.н. Аловсат Аллахвердиев, доцент кафедры истории Азербайджана БГУ, д.ф.и. Боран Азиз, член президиума Коллегии адвокатов Ильхама Гасанова и сотрудник Института права и прав человека, д.ф.ю.н. Ильхам Малик оглу Алиев.
В ходе обсуждений были проанализированы положения Конвенции «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него», а также затронуты механизмы привлечения виновных к уголовной ответственности  в современных условиях.