«İnsanin sağlamlıq hüququ: səhiyyənin hüquqi və etik məsələləri» mövzusunda konfrans
2011-ci il oktyabrın12-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının  İnsan Hüquqları İnstitutunda Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin 20 illiyinə həsr olunmuş «İnsanın sağlamlıq hüququ: səhiyyənin hüquqi və etik məsələləri» mövzusunda beynəlxalq elmi-konfrans keçirilmişdir.
Konfransı giriş sözü ilə açan İnsan Hüquqları İnstitutunun direktoru, Milli  Məclisin deputatı, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Mustafayeva bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və ölkəmizin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın xüsusi diqqət və qayğısı sayəsində son illər Azərbaycan səhiyyəsində böyük nailiyyətlərəldə olunmuşdur. Ölkə rəhbərliyi səhiyyə sahəsində aparılan islahatların qarşısına Azərbaycan vətəndaşlarının Konstitusiya hüququ olan sağlamlıq hüququnun təmin olunması üçün tibbi yardımın və səhiyyə xidmətlərinin səviyyəsinin və keyfiyyətinin  yüksəldilməsi vəzifəsini qoymuşdur. Tibbi hüquq sahəsinin ekspert və alimlərinin fikrincə, səhiyyədə olan hüquq pozuntularının kütləvi müzakirəsi, bu sahədə normativ-hüquqi sənədlərin təkmilləşdirilməsi səhiyyə sisteminin təkmilləşdirilməsinin, tibb işçilərinin öz vəzifələrinə səthivə səhlənkar yanaşma halların və gələcək hüquq pozuntularının profilaktikası və son nəticədə, səhiyyə xidmətlərinin səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində mühüm vasitə olaraq qalır.
Milli Məclisin Sosial siyasət komitəsinin sədri, professor Hadi Rəcəbli Azərbaycan milli qanunvericiliyinin vətəndaşlarla ölkə səhiyyə sistemi arasında qarşılıqlı münasibətləri tənzimləməsi və tibb sahəsində baş verən hüquq pozuntularına görə məsuliyyət məsələləri ilə bağlı çıxış etmişdir.
Milli Məclisin deputatı, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Qənirə Paşayeva həmin səhlənkarlığının  hüquqi və etikaspektləri,  həkim səhlənkarlığının və cəzasızlıq hallarında ictimai anlamda bunun nəticələri mövzusunda məruzə etmişdir.
Konfransda əsas məruzə ilə ÜmumdünyaTibbi Hüquq Assosiasiyasının  üzvü, ABŞ-ın Şimali Karolina Universiteti qlobal ictimai səhiyyə fakültəsinin Səhiyyə sistemləri və onların idarə olunması kafedrasının professoru Din Xarris çıxış etmişdir. O, səhiyyə sahəsində müxtəlif professional hüquq pozuntularının ümumi təsnifatını təqdim edərək, səhiyyə sisteminin bu cür hüquq pozuntularına reaksiya verməli olduğu səbəbləri açıqlamiş, müxtəlif ölkələrdə bu məsələlərin nizamlanması yollarından nümunələrgətirmişdir. Professor qeyd etmişdir ki, beynəlxalq ekspertlərin fikrincə,  bu problemlərə diqqət yetirilməməsi və cəzasızlıq şəraiti tibbi yardımın dinamik inkişaf səviyyəsinin və keyfiyyətinin aşağı düşməsinə; əhalinin səhiyyə sisteminə inamının azalmasına; vətəndaşların xarici ölkələrdə müalicəyə üstünlük verməsinə, bəzi ölkələrdə isə insanların tibbi xidmətlər zamanı onlara dəyən ziyanın əvəzini ödəmək iqtidarında olmayan  hüquq sistemlərinə inamlarının itirilməsinə səbəb olan şəraitlərə gətirib çıxarır. O, Azərbaycanın hazırkı mütərəqqi qanunvericiliyini yüksək qiymətləndirərək müzakirələrin səviyyəsindən razı qaldığını bildirmişdir.
Sonda AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, Ümum dünya və Amerika Tibbi Hüquq Assosiasiyalarının üzvü tibb elmləri doktoru, professor Vüqar Məmmədovun «Azərbaycanda tibbi hüququn inkişafı müasir çağırışlara cavab kimi» mövzusunda məruzə etmişdir.
Konfransda Milli Məclisin deputatları, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, Səhiyyə Nazirliyinin, ali məktəblərin nümayəndələri, hüquq və tibb sahəsinin mütəxəssisləri və KİV təmsilçiləri iştirak etmişlər.

Сonference on “human right to health: legal and ethical issues of health service”.
On October 12, 2011 at the Institute on Human Rights of Azerbaijan NAS the International scientific conference "Human right to health: legal and ethical issues of health service" dedicated to the 20th anniversary of Azerbaijan state independence was held.
Director of the Institute on Human Rights, MP, and Ph.D. in Law Mustafayeva Ayten opened the conference noting the great achievements and reforms that have taken place in Azerbaijan's health service recently thanks to special attention and care of the Azerbaijan President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
The objective of all conducted reforms for the country's leadership is to increase quality of medical care and health services to guarantee the Azerbaijan citizens the constitutional right to health. In this regard, public discussion of professional violations made by medical personnel at work, improvement of legal documents in this area, according to experts and scientists in health law, is an essential tool to improve the system of health service, prevent future law violations and elements of the careless attitude to obligations and, ultimately, to improve health services.
Deputy of Milli Majlis, Ph.D. in Political Sciences Pashayeva Ganira made a speech on how the Azerbaijan national legislation regulates the relations between the citizens and health system and the responsibility for violations occurred in the medical field.
She spoke about the legal and ethical aspects, medical malpractice and its impact on public perception in cases of impunity.
At the conference Head of World Association for Medical Law, Clinical Associate Professor in the Department of Health Policy and Administration, School of Public Health, University of North Carolina, USA, Professor of Law Dean Harris made the key presentation on social classification of various professional violations in the health care system.
He explained to the audience the reasons why health systems should respond to such violations, and gave examples how different countries regulate these issues. Professor noted that, in the opinion of international experts, keeping silence on these problems and their impunity lead to such consequences as the loss of the dynamic development of standards and quality of medical care; loss of public’s confidence in the health care system; it can lead to situations when citizens prefer to go abroad to be treated and, in some countries to the loss of citizens’ confidence in the legal system of their country, which is unable to compensate for damages received from health care system. He highly estimated Azerbaijan present progressive legislation and expressed satisfaction with the discussions.
In conclusion, Deputy Director for Science of the Institute on Human Rights, MD, Prof. Vugar Mammadov made the report on "Development of Medical Law in Azerbaijan as a response to modern challenges".
Deputies of Milli Majlis, representatives of the Academy of Sciences, experts from international organizations and embassies, Ministry of Health, universities, experts in law, medicine and mass media attended the conference.