İnstitutun nümayəndələri konfransda iştirak etmişlər
22 fevral 2023-cü il tarixində “Qadınlara qarşı zorakılıq və məişət zorakılığı işləri üzrə mühafizə orderləri: beynəlxalq standartlar və Azərbaycanın milli təcrübəsi” hesabatının təqdimatı mövzusunda yekun konfrans keçirilmişdir. Konfransda Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə və hüquq tədqiqatçısı Səidə Həsənzadə iştirak etmişlər.
Hesabat daxili qanunvericilik bazasının və siyasətin beynəlxalq standartlara daha da uyğunlaşdırılmasında Azərbaycanın səlahiyyətli orqanlarına dəstək olmaq məqsədi daşıyır. Həmçinin, “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” çərçivəsində görülən işlərə də diqqət çəkilmişdir. Hesabatda Azərbaycanda mühafizə orderləri ilə bağlı mövcud problemlər səsləndirilmiş və yerli qanunvericilik bazasının beynəlxalq standartlara daha da uyğunlaşdırılması üçün tövsiyələr verilmişdir.
Tədbirdə bir sıra dövlət qurumlarının məsul əməkdaşları, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri və jurnalistlər iştirak etmişlər.

Representatives of the Institute took part in the conference
The final conference dedicated to the presentation of the report “Protection orders in cases of violence against women and domestic violence: international standards and national experience of Azerbaijan” was held on February 22, 2023. The conference was attended by Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade and the legal researcher, Saida Hasanzade.
The report is aimed at supporting the authorized bodies of Azerbaijan in further bringing the domestic legal basis and policies in line with international standards. Attention was also paid to the work carried out within the framework of the “The 2020-2023 National Action Plan on the Prevention of Domestic Violence”. The report highlighted the existing problems related with protection orders in Azerbaijan and recommendations made for further bringing the domestic legal basis in concordance with international standards. Representatives of a number of governmental agencies, non-governmental organizations and journalists were among the participants of the event as well.