Kitabda şərh edilən məsələlər akademik Ramiz Mehdiyevin Prezident İlham Əliyevin Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsində işlədiyi 16 il ərzində müşahidə etdiklərinin nəticəsidir.
Kitabda qeyd olunur ki, hərtərəfli düşünülmüş iqtisadi siyasət sayəsində Azərbaycanın xeyli irəliləməsi, neft amilindən asılılığın əhəmiyyətli dərəcədə azalması, “Neftdən asılı dövlət” modelinin artıq keçmişdə qalaraq iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində ciddi uğurlar qazanılması, dövlətin sahibkarlığa və aqrar sənaye kompleksinə ciddi kömək göstərməsi, bu illər ərzində vergi-büdcə siyasətinin iqtisadi artımın ən mühüm amilinə çevrilməsi, Azərbaycanın ərzaq mallarının əksəriyyəti üzrə özünü təmin etmək səviyyəsinə çatması, ölkənin güclü ordusu və güclü xarici siyasətinin olması, ictimai-siyasi sabitliyin, icra intizamının təmin edilməsi, vətəndaşların hər sahədə məsuliyyətinin artırılması, həmçinin ölkə rəhbərliyinin ölçülüb-biçilmiş hərəkətləri Azərbaycanın qüdrətli dövlət olmasını göstərir və bütün bunlar dövlət səviyyəsində aparılan islahatların əsasını təşkil edir.
Kitabın “Postneft dövrünün islahatları” adlı bölməsində isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin postneft dövründə iqtisadiyyatı bacarıqla idarə edərək ölkəni yeni inkişaf yollarına çıxarmasından, 2016-cı ildə Azərbaycan iqtisadiyyatında xarici şokların və əsas ticarət tərəfdaşlarının resessiyasının təsiri altında baş vermiş qısamüddətli tənəzzülün 2017-ci ildə sabitləşmə və 2018-ci ildə iqtisadi artımla əvəz olunmasından danışılır. Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qısa müddətdə mühüm qərarların qəbul edilməsinin əsas istiqamətlərindən söz açılır.

Ramiz Mehdiyev’s book “The Leader Adapting the Development of Azerbaijan to the Challenges of the 21st Century” has been published
The materials took place in the book are the result of the observations of academician Ramiz Mehdiyev made by him over 16 years of work as head of the Presidential Administration Ilham Aliyev.
The book notes that thereby to a well-thought-out economic policy, Azerbaijan has made great progress in its development, significantly reducing its dependence on oil, “the model of an oil-dependent state" has remained in the past, serious success has been achieved in diversifying the economy; the state provides serious support to entrepreneurship and the agro-industrial complex, over the years, fiscal policy has proved to be the most important factor in economic growth, Azerbaijan has reached self-sufficiency in most types of food products, the country has a strong army and pursues an independent foreign policy, ensures socio-political stability and executive discipline, increased responsibility of citizens in each area, and all this forms the basis of reforms that are carried out camping at the state level, and indicates the power of the Azerbaijani state.
The section of the book “Post-oil period reforms” describes how skillfully managing the economy in the post-oil period, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev led the country on a new path of development, on eliminating the short-term crisis in the economy of Azerbaijan that occurred in 2016 under the influence external factors and recession of the main trading partners, stabilization of the crisis in 2017 and economic growth that began in 2018. At the same time, it tells about the main directions of important decisions adopted by President Ilham Aliyev in a short period.