Kitabda şərh edilən məsələlər akademik Ramiz Mehdiyevin Prezident İlham Əliyevin Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsində işlədiyi 16 il ərzində müşahidə etdiklərinin nəticəsidir.
Kitabda qeyd olunur ki, hərtərəfli düşünülmüş iqtisadi siyasət sayəsində Azərbaycanın xeyli irəliləməsi, neft amilindən asılılığın əhəmiyyətli dərəcədə azalması, “Neftdən asılı dövlət” modelinin artıq keçmişdə qalaraq iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində ciddi uğurlar qazanılması, dövlətin sahibkarlığa və aqrar sənaye kompleksinə ciddi kömək göstərməsi, bu illər ərzində vergi-büdcə siyasətinin iqtisadi artımın ən mühüm amilinə çevrilməsi, Azərbaycanın ərzaq mallarının əksəriyyəti üzrə özünü təmin etmək səviyyəsinə çatması, ölkənin güclü ordusu və güclü xarici siyasətinin olması, ictimai-siyasi sabitliyin, icra intizamının təmin edilməsi, vətəndaşların hər sahədə məsuliyyətinin artırılması, həmçinin ölkə rəhbərliyinin ölçülüb-biçilmiş hərəkətləri Azərbaycanın qüdrətli dövlət olmasını göstərir və bütün bunlar dövlət səviyyəsində aparılan islahatların əsasını təşkil edir.
Kitabın “Postneft dövrünün islahatları” adlı bölməsində isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin postneft dövründə iqtisadiyyatı bacarıqla idarə edərək ölkəni yeni inkişaf yollarına çıxarmasından, 2016-cı ildə Azərbaycan iqtisadiyyatında xarici şokların və əsas ticarət tərəfdaşlarının resessiyasının təsiri altında baş vermiş qısamüddətli tənəzzülün 2017-ci ildə sabitləşmə və 2018-ci ildə iqtisadi artımla əvəz olunmasından danışılır. Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qısa müddətdə mühüm qərarların qəbul edilməsinin əsas istiqamətlərindən söz açılır.

Издана книга Рамиза Мехтиева «Лидер, адаптирующий развитие Азербайджана к вызовам XXI века»
Материалы, нашедшие свое место в книге, являются результатом наблюдений академика Рамиза Мехтиева, сделанных им за 16 лет работы руководителем Администрации Президента Ильхама Алиева.
В книге отмечается, что благодаря продуманной экономической политике Азербайджан сильно продвинулся в своем развитии, значительно сократив зависимость от нефти, «модель «нефтезависимого государства» осталась в прошлом, были достигнуты серьезные успехи в диверсификации экономики; государство оказывает серьезную помощь предпринимательству и агропромышленному комплексу, за эти годы налогово-бюджетная политика оказалась наиболее важным фактором экономического роста, Азербайджан вышел на самообеспечение по большинству наименований продовольственных товаров, страна имеет сильную армию и проводит независимую внешнюю политику, обеспечивается общественно-политическая стабильность и исполнительная дисциплина, увеличилась ответственность граждан в каждой сфере, и все это составляет основу реформ, которые проводятся на государственном уровне, и свидетельствует о мощи азербайджанского государства.
В разделе книги под названием «Реформы постнефтяного периода» повествуется о том, как, умело управляя экономикой в постнефтяной период, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев вывел страну на новый путь развития, об устранении кратковременного кризиса в экономике Азербайджана, который произошел в 2016 году под воздействием внешних факторов и рецессии основных торговых партнеров, стабилизации кризиса в 2017 году и экономическом росте, начавшемся в 2018 году. В то же время, здесь говорится об основных направлениях важных решений, принятых Президентом Ильхамом Алиевым за короткий период.