Quba şəhərində hüquqşünaslar üçün “İşgəncələrin qadağan olunması” mövzusunda təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 3-cü və 6-cı maddələrini əks etdirən maarifləndirici təlimləri davam edir.
Avropa Şurası Katibliyinin İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığı ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində növbəti təlim Quba şəhərində keçirilib. Sentyabrın 26-da “AİHK-nın 3-cü maddəsi. Azərbaycanda İşgəncələrin qadağan olunması. İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda keçirilən təlimdə ədliyyə qurumlarının, o cümlədən prokurorluq orqanlarının əməkdaşları, mediatorlar, həmçinin Vəkillər Kollegiyasının üzvləri iştirak ediblər.
Təlimçi Vüsalə Muradxanlı çıxışında AİHK-nın 3-cü maddəsinin mahiyyəti, Avropa Məhkəməsinin müvafiq qərarlarında mövqeyi, eyni zamanda işgəncə və qeyri-insani rəftar hallarının araşdırılmasında hüquq-mühafizə orqanlarının və məhkəmənin rolunun zəruriliyi haqqında məlumatları iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev təqdimatında işgəncə, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəzada aşkar edilmiş hüquq pozuntuları və onların aradan qaldırılması yollarının geniş təhlilini vermişdir.
Oxsar təlimlərin nəticəsində ölkəmizdə işgəncə və qeyri-insani rəftara dair iddiaların araşdırılmasında Avropa Məhkəməsinin təcrübəsinin rəhbər tutulması gözlənilir. Təlim İştirakçılarıilə kazusların həlli qrup şəklində işlənilib və təlimin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Sonda 19 nəfər təlim iştirakçısına sertifikatlar təqdim edilib.

The training on “Prohibition of Torture” was conducted in Guba
The Institute continued conducting trainings for lawyers on Articles 3 and 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR).
The next training was held in Guba within the framework of joint cooperation with the Council of Europe Directorate General of Human Rights and Rule of Law.
In her presentation, trainer Vusala Muradkhanli informed the participants about the essence of Article 3 of the ECHR, the position of the European Court in relevant decisions, as well as the need for the role of law enforcement agencies and the court in investigating cases of torture. and inhumane treatment. Legal expert Vafaddin Ibayev presented to the audience an extensive analysis of legal violations identified during torture, inhuman or degrading treatment and punishment, and the ways to eliminate them.
As a result of such trainings, it is expected to be guided by the experience of the European Court in investigating allegations of torture and inhuman treatment in our country. The solution of the legal cases was carried out with the participants in groups, and the training was evaluated. At the end, 19 training participants were awarded with certificates.