Qadın məhkumlar üçün insan hüquqları sahəsinə dair kitabxana istifadəyə verildi
Cəmiyyətin həssas qrupu olan yetkinlik yaşına çatmayan və qadın məhkumların hüquqlarının təminatı, islah prosesinin və asudə vaxtının səmərəli təşkili, sosial adaptasiyası ilə bağlı ardıcıl tədbirlər görülür, bu istiqamətdə aidiyyəti dövlət qurumları və publik hüquqi şəxslər, vətəndaş cəmiyyəti institutları və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıqda məhkumların istəkləri nəzərə alınmaqla onların bilik və bacarıqlarının artırılması, peşə hazırlığı ilə bağlı proqramlar, təlim-tədris kursları və digər maarifləndirici tədbirlər təşkil olunur.
31 dekabr – Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü və Yeni il ərəfəsində Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və BMT İnkişaf Proqramının (UNDP) dəstəyi ilə 4 saylı Qadın Cəzaçəkmə Müəssisəsində “Hüquq və insan haqları virtual kitabxanası”nın təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə penitensiar sahədə aparılan islahatlar çərçivəsində qadın məhkumların saxlanma şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə ötən il istifadəyə verilmiş yeni müasir penitensiar müəssisədə virtual kitabxananın yaradılmasının əhəmiyyətindən bəhs olunub. Bildirilib ki, müəssisədə fəaliyyət göstərən kitabxana fondundan mütəmadi istifadə edən məhkumlar insan hüquqları və hüquq sahəsində yüzlərlə elektron vəsaitə çıxış əldə edəcəklər. Bu da onların təhsilinə, maariflənməsinə, asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə töhfə verəcəkdir.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun saytında cari ilin may ayında yaradılan və bu il 100 illiyini qeyd etdiyimiz Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan virtual kitabxana barədə məlumat verərək onun oflayn versiyasının penitensiar müəssisədə istifadəyə verilməsində dəstəyə görə Ədliyyə Nazirliyinə dərin təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, hazırda virtual kitabxanada azərbaycanlı alimlərin hüquq və insan haqlarına dair üç dildə yazdıqları 250-dən çox kitab, dərslik, məqalə və hesabatlar yerləşdirilib.
BMT İnkişaf Proqramının nümayəndəsi Leyla Fəthi UNDP-nin ən uğurlu layihələrdən olan virtual kitabxanadan qısa zamanda on minlərlə insanın bəhrələndiyini vurğulayıb.
Tədbirdə kitabxananın müəssisədə fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə UNDP tərəfindən 7 ədəd noutbuk ianə edilib.

Human Rights Library for female inmates has been put into service
Successive measures are being taken to ensure the rights of minors and women prisoners, who are a vulnerable group of the population, as well as to effectively organize the correctional process (resocialization), leisure and social adaptation; in this direction, conjointly with the applicable state agencies and public legal entities, civil society and international organisations vocational training programs, training courses and other educational activities are being organised in order to improve convicts’ knowledge and skills giving due consideration to their wishes.
On December 31, 2023 – World Azerbaijanis Solidarity Day and New Year’s Eve, the Ministry of Justice, with the support of the Institute of Law and Human Rights and the United Nations Development Programme (UNDP), held a presentation of the “Virtual Law and Human Rights Library”(“Law and Human Rights Virtual Library”) at Women’s Correctional Facility No.4.
At the event, the importance of creating a virtual library in a newly-built contemporary penitentiary establishment already brought into service last year, the construction of which was aimed at improving the conditions of detention of women offenders as a part of ongoing reforms in the penitentiary sector, was highlighted. It was noted that prisoners who make use of the library fund functioning within the aforementioned facility on a regular basis will gain access to hundreds of digital training materials in the scope of law and human rights. It will also serve towards their education, enlightenment and effective leisure activities.
Mr. Mahammad Guluzade, Chair of the Board of the Institute of Law and Human Rights, informed the event participants about the “Virtual Law and Human Rights Library” dedicated to the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev created on the Institute’s website in May of 2023 and expressed profound gratitude to the Ministry of Justice for its support in launching an offline version of the library in the penitentiary. He also noted that more than 250 books, textbooks, articles and reports on law and human rights presented by the Azerbaijani legal scholars in 3 languages are currently in the possession of the virtual library.
Mrs. Leila Fathi, The United Nations Development Programme (UNDP) Representative, stressed that virtual library, which is one of the most successfully managed UNDP projects, has been of great benefit to tens of thousands of people in a short time.
At the event, with a view to ensuring the proper functioning of the library within the institution, 7 laptops were donated by the United Nations Development Programme (UNDP).