Qadın məhkumlar üçün insan hüquqları sahəsinə dair kitabxana istifadəyə verildi
Cəmiyyətin həssas qrupu olan yetkinlik yaşına çatmayan və qadın məhkumların hüquqlarının təminatı, islah prosesinin və asudə vaxtının səmərəli təşkili, sosial adaptasiyası ilə bağlı ardıcıl tədbirlər görülür, bu istiqamətdə aidiyyəti dövlət qurumları və publik hüquqi şəxslər, vətəndaş cəmiyyəti institutları və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıqda məhkumların istəkləri nəzərə alınmaqla onların bilik və bacarıqlarının artırılması, peşə hazırlığı ilə bağlı proqramlar, təlim-tədris kursları və digər maarifləndirici tədbirlər təşkil olunur.
31 dekabr – Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi günü və Yeni il ərəfəsində Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu və BMT İnkişaf Proqramının (UNDP) dəstəyi ilə 4 saylı Qadın Cəzaçəkmə Müəssisəsində “Hüquq və insan haqları virtual kitabxanası”nın təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə penitensiar sahədə aparılan islahatlar çərçivəsində qadın məhkumların saxlanma şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə ötən il istifadəyə verilmiş yeni müasir penitensiar müəssisədə virtual kitabxananın yaradılmasının əhəmiyyətindən bəhs olunub. Bildirilib ki, müəssisədə fəaliyyət göstərən kitabxana fondundan mütəmadi istifadə edən məhkumlar insan hüquqları və hüquq sahəsində yüzlərlə elektron vəsaitə çıxış əldə edəcəklər. Bu da onların təhsilinə, maariflənməsinə, asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə töhfə verəcəkdir.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun saytında cari ilin may ayında yaradılan və bu il 100 illiyini qeyd etdiyimiz Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan virtual kitabxana barədə məlumat verərək onun oflayn versiyasının penitensiar müəssisədə istifadəyə verilməsində dəstəyə görə Ədliyyə Nazirliyinə dərin təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, hazırda virtual kitabxanada azərbaycanlı alimlərin hüquq və insan haqlarına dair üç dildə yazdıqları 250-dən çox kitab, dərslik, məqalə və hesabatlar yerləşdirilib.
BMT İnkişaf Proqramının nümayəndəsi Leyla Fəthi UNDP-nin ən uğurlu layihələrdən olan virtual kitabxanadan qısa zamanda on minlərlə insanın bəhrələndiyini vurğulayıb.
Tədbirdə kitabxananın müəssisədə fəaliyyətini təmin etmək məqsədilə UNDP tərəfindən 7 ədəd noutbuk ianə edilib.

Библиотека по правам человека передана в пользование для женщин-заключенных
Осуществляются последовательные и планомерные шаги по обеспечению прав социально уязвимой группы общества: несовершеннолетних и осужденных женщин, эффективной организации исправительного процесса и досуга, а также их социальной адаптации. С учетом пожеланий осужденных ,при взаимодействии с соответствующими государственными структурами и юридическими лицами публичного права, институтами гражданского общества и международными организациями организовываются учебно-образовательные курсы по повышению их знаний и навыков, программы профессиональной подготовки и другие образовательные мероприятия.
В преддверии 31 декабря — Дня солидарности азербайджанцев всего мира и Нового года Министерство юстиции при поддержке Института права и прав человека и Программы развития ООН (UNDP) провело презентацию «Виртуальной библиотеки права и прав человека» в женской колонии № 4.
В ходе мероприятия обсуждалась важность создания виртуальной библиотеки в новом современном пенитенциарном учреждении, введенном в эксплуатацию в прошлом году, с целью улучшения условий содержания женщин-заключенных в рамках реформ, проводимых в пенитенциарной сфере. Сообщалось, что заключенные, регулярно пользующиеся действующим в учреждении библиотечным фондом, получат доступ к сотням электронных пособий в сфере права и прав человека. Это будет способствовать их образованию, просвещению, эффективной организации досуга.
Председатель правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде предоставил информацию о созданной в мае этого года виртуальной библиотеке имени Великого лидера Гейдара Алиева, 100-летие которого было отмечено в этом году, и выразил глубокую признательность Министерству юстиции за поддержку в обеспечении доступности оффлайн-версии библиотеки в пенитенциарном учреждении. Он отметил, что в настоящее время в виртуальной библиотеке размещено более 250 книг, учебников, статей и отчетов по праву и правам человека, написанных азербайджанскими учеными на трех языках.
Представитель Программы развития ООН Лейла Фатхи подчеркнула , что за короткое время десятки тысяч людей воспользовались виртуальной библиотекой, которая является одним из самых успешных проектов UNDP.
На мероприятии UNDP передало в дар учреждению 7 ноутбуков с целью обеспечения деятельности библиотеки.