Qəbələ Rayon Polis Şöbəsində “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair təlim keçirilib
İyunun 7-də İnstitutumuzun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Qəbələ Rayon Polis Şöbəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov qonaqları salamlayaraq İnstitutun bu təlimlərlə bağlı təşəbbüslərini yüksək dəyərləndirib və hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını vurğulayıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verərək, keçiriləcək təlimlərin müstəntiq və təhqiqatçıların işinə verəcəyi töhfələri diqqətə çatdırıb.
İnstitutun hüquq eksperti Vəfaddin İbayev “Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) 20 illik baxış bucağında. Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması” mövzusunda çıxış edib. O, həmçinin, Azərbaycanla bağlı İHAM-ın qərarlarında 5-ci maddə üzrə pozuntunun tanınması statistikası, pozitiv və neqativ öhdəliklərin əsas xüsusiyyətləri, qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təminində əhəmiyyəti, təcrübədə mövcud olan problemlər, onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr, qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı təkliflərini səsləndirib, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı aşkar edilmiş pozuntuları şərh edib.
Təlimin yekununda 5-ci maddə üzrə “Şübhəli şəxs barədə həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi barədə vəsatət” və “Həbsdə saxlanılma müddətinin uzadılması”na dair kazuslar qrup işi formasında həll edilmiş, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, eyni zamanda təlimin iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilməsi keçirilmişdir.
Sonda 13 polis əməkdaşına İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsində əks etdirilən “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusu ilə bağlı təlimdə iştirak etdiklərinə görə sertifikatlar təqdim olunub.

В Габалинском районном отделе полиции проведен тренинг на тему «Право на свободу и личную неприкосновенность»
7 июня обучающие эксперты нашего Института провели тренинг для следователей и дознавателей Габалинского районного отдела полиции Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики.
Открывая тренинг следователь Главного следственного управления Министерства внутренних дел, капитан полиции, Вюгар Амиров, в своей вступительной речи, отметил, что высоко ценит инициативу Института по проведению такого рода мероприятий, а также подчеркнул, что они всегда открыты для сотрудничества.
Заместитель председателя правления Института, Узеир Мамедов рассказал о направлениях деятельности Института и подчеркнул, что проводимые тренинги вносят большой вклад в работу следователей и дознавателей. Эксперт Института по правовым вопросам, Вафаддин Ибаев выступил по теме «Азербайджанское правосудие в обзоре Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) за 20 летний период. Ограничение права на свободу и неприкосновенность». Также, он прокомментировал статистику признания нарушений в соответствии со статьёй 5 в решениях ЕСПЧ в отношении Азербайджана, разъяснил основные характеристики позитивных и негативных обязательств, значение изменений в законодательстве и судебной практике в обеспечении права на свободу, проблемы существующие на практике, рекомендации по их решению, предложения по изменениям в законодательстве, а также выявленные нарушения связанные с правом на свободу и неприкосновенность.
В завершение, в групповом формате прошло рассмотрение решения казусов в соответствии со статьёй 5, связанных с «Ходатайством об избрании меры пресечения в отношении подозреваемого» и «Продлением срока задержания». Далее состоялся обмен мнениями по данной теме, а также была дана оценка тренингу.
По окончанию 13 сотрудников полиции были награждены сертификатами за участие в тренинге на тему «Право на свободу и личную неприкосновенность», отраженную в статье 5 Европейской конвенции по правам человека.