Qəbələ Rayon Polis Şöbəsində “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair təlim keçirilib
İyunun 7-də İnstitutumuzun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Qəbələ Rayon Polis Şöbəsinin müstəntiq və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilib.
Təlimi giriş nitqi ilə açan Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və Təhqiqat İdarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov qonaqları salamlayaraq İnstitutun bu təlimlərlə bağlı təşəbbüslərini yüksək dəyərləndirib və hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını vurğulayıb.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verərək, keçiriləcək təlimlərin müstəntiq və təhqiqatçıların işinə verəcəyi töhfələri diqqətə çatdırıb.
İnstitutun hüquq eksperti Vəfaddin İbayev “Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) 20 illik baxış bucağında. Azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlaşdırılması” mövzusunda çıxış edib. O, həmçinin, Azərbaycanla bağlı İHAM-ın qərarlarında 5-ci maddə üzrə pozuntunun tanınması statistikası, pozitiv və neqativ öhdəliklərin əsas xüsusiyyətləri, qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təminində əhəmiyyəti, təcrübədə mövcud olan problemlər, onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr, qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı təkliflərini səsləndirib, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı aşkar edilmiş pozuntuları şərh edib.
Təlimin yekununda 5-ci maddə üzrə “Şübhəli şəxs barədə həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi barədə vəsatət” və “Həbsdə saxlanılma müddətinin uzadılması”na dair kazuslar qrup işi formasında həll edilmiş, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, eyni zamanda təlimin iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilməsi keçirilmişdir.
Sonda 13 polis əməkdaşına İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsində əks etdirilən “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ” mövzusu ilə bağlı təlimdə iştirak etdiklərinə görə sertifikatlar təqdim olunub.

Training on "Right to liberty and security" was held in Gabala District Police Department
On June 7, trainers-experts of the Institute of Law and Human Rights conducted a training for the investigators and inspectors of Gabala District Police Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The training covered the topics of application of the provisions on the "right to liberty and security" enshrined in Article 5 of the European Convention on Human Rights.
Opening the training with an introductory speech, investigator of the Chief Investigation and Inspection Department of the Ministry of Internal Affairs, police captain, Vugar Amirov welcomed the guests and said that he highly appreciated the initiatives of the Institute related with these trainings and stressed that the governmental entity represented by him would be always open to cooperation.
Uzeyir Mammadov, the deputy chairman of the Institute's Board of Directors, informed the participants about the Institute's activities and emphasized the contribution of the upcoming trainings to the work of investigators and inspectors.
Vafaddin Ibayev, a legal expert of the Institute, gave a speech, "Azerbaijani justice in the 20-year perspective of the European Court of Human Rights. Restriction of the right to liberty and security". He also presented information on the statistics of the recognition of violations under Article 5 in the decisions of the European Court of Human Rights regarding Azerbaijan, the main characteristics of positive and negative obligations, the importance of amendments in legislation and judicial practice in ensuring the right to liberty and current issues in practice.
At the end, the participants were divided into case-solving groups and made an extensive exchange of ideas on the topics related with Article 5. The participants were given an opportunity of evaluating the training. 13 police officers were presented with certificates.