Elmin KIV-də təbliği və elmi jurnalistikanın inkişafı mövzusu müzakirə olundu
15 yanvar2015-ci il tarixində AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Elmin KİV-də təbliği, elmi jurnalistikanın inkişafı”mövzusundatədbir keçirildi. Məqsəd Azərbaycan elminin və elmi biliklərin populyarlaşdırılması, kütləvi informasiya vasitələrində geniş təbliği, bu işlərin yüksək səviyyədə təşkili və s. məsələləri müzakirə etmək idi.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin təşkil etdiyi tədbirdə akademiya institutlarının ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul şəxsləri iştirak edirdi.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA prezidenti akademik Akif Əlizadə açaraq, informasiya və elmi-texniki tərəqqi əsrində elmdə əldə olunan nailiyyətlərin, elmi biliklərin ictimaiyyətə çatdırılması, bu işlərin yüksək səviyyədə təşkilinin önəmliyini bildirdi. Elmin və elmi biliklərin populyarlaşdırılması və təbliğində KİV-in rolundan söz açaraq jurnalistikanın vacib sahələrindən biri olan elmi jurnalistikanın inkişafının, bu sahədə peşəkar qələm sahiblərinin yetişdirilməsinin əhəmiyyətindən danışdı. A.Əlizadə elmi xəbər və materialların, məqalələrin elmi-populyar dildə hazırlanmasında elmi jurnalistlərin üzərinə düşən vəzifələri xüsusilə qeyd edərək bildirdi ki, jurnalistlər elmi istiqamətdə apardıqları araşdırma və tədqiqat mövzuları ilə birbaşa elmin perspektivlərini üzə çıxara bilən əsas fəaliyyət mənsublarıdır.
AMEA-nın fəaliyyətinin, alimlərin elmi nəticələrinin təbliği, elmin piarının yüksək səviyyədə təşkilinin cəmiyyətin aktual elmi nailiyyətlər haqqında məlumatlandırılmasında mühüm rol oynadığını bildirdi. AMEA prezidenti jurnalistləri elmdə baş verən yenilikləri, innovativ layihələri, həyata keçirilən mühüm tədbirləri daha operativ işıqlandırmağa, Azərbaycan elmini yüksək səviyyədə təbliğ etməyə səslədi.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev çıxış edərək elmdə piar siyasətinin yüksək səviyyədə qurulmasının vacibliyindən, informasiya mübadiləsinin operativliyindən, gənc alimlərin ixtira və tədqiqatlarını geniş şəkildə KİV-ə çatdırmaqdan, elmi perspektivləri daha məqsədəuyğun və oxunaqlı şəkildə ictimaiyyətə yaymağda, AMEA-nın institut və təşkilatlarının veb-saytlarının daha da inkişaf etdirilməsi, elektron-KİV vasitəsilə informasiyanın daha tez ötürülməsinə çalışmaqla jurnalistlərin üzərinə düşən vəzifələrin geniş müzakirəsi aparıldı.
Sonda akademiyanın elm müəssisələrinin ictimaiyyətlə əlaqələrə məsul əməkdaşları bu sahədə görülən işlər barədə məlumat verdilər.

Состоялось обсуждение темы «Пропаганда науки в СМИ и развитие научной журналистики».
15-го января 2015-го года в Институте Геологии и Геофизики состоялось мероприятие на тему «Пропаганда науки в СМИ и развитие научной журналистики». Целью проведения данного мероприятия являлась популяризация Азербайджанской науки и научных знаний, а также обсуждение вопросов, связанных с обширной пропагандой науки в средствах массовой информации и с высокой организацией данной деятельности и т.д.
На мероприятии, организованном Управлением по Связям с Общественностью и Популяризацией Науки участвовали ответственные лица различных институтов академии, отвечающие за связь с общественностью. Мероприятие открыл президент НАНА академик Акиф Ализаде, выступив с вступительной речью, в которой рассказал о важности доведения до общественности научных знаний и высокой организации данной деятельности в век информационного и научно-технического прогресса. Говоря о роли СМИ в популяризации и пропаганде науки и научных знаний, он отметил важность развития такого значимого направления журналистики, как научная журналистика и подготовки профессиональных кадров в этой области. А.Ализаде, особо подчеркнув обязанность подготовки научных новостей, материалов и статей в научно-популярном языке, возложенную на научных журналистов, отметил, что научные журналисты являются основными представителями деятельности, которые при помощи своих исследовательских тем способны напрямую выявить перспективы науки. Деятельность НАНА, направленная на пропаганду научных результатов ученых и высокую организацию пиара науки, играет большую роль в информировании общественности об актуальных научных достижениях. Президент НАНА призвал журналистов более оперативно освещать новинки науки, инновационные проекты и важные мероприятия, а также на высоком уровне пропагандировать Азербайджанскую науку.
Далее выступили секретарь-академик НАНА, академик Расим Гулиев и глава Управления Связей с Общественностью и Популяризацией Науки аппарата Президиума НАНА Зульфугар Фарзалиев, рассказав о важности высокой организации пиара в науке, об оперативности обмена информациями и о доведении до СМИ изобретений и исследований молодых ученых, в том числе, были обсуждены такие вопросы, как  дальнейшее развитие веб-сайтов институтов и учреждений НАНА, с целью распространения среди общественности перспектив науки в более целенаправленной и читаемой форме и обязанности, возложенные на журналистов в сфере быстрого и эффективного распространения информации, при помощи электронного СМИ.
В конце сотрудники научных учреждений академии, ответственные за связь с общественностью, поделились информацией о проведенных работах в этой области.