Professor Əli Rzayev institut əməkdaşlarına təlim keçmişdir
29 noyabr tarixində professor Əli Rzayev “İdarəetmənin mahiyyəti və problemləri” mövzusunda institut əməkdaşlarına təlim keçmişdir.
Təlimdə idarəetmənin mahiyyəti, sistemliliyi, mexanizmi ətraflı şərh edilmiş, həmçinin insanın həyat fəaliyyətində, dövlətçilik sistemində - dövlət, dövlət aparatı və dövlət qulluğunda onun yeri və rolu sosial, siyasi və hüquqi aspektlərdə təhlil olunmuşdur.
Təlimdə idarəetmədə subyekt və obyekt anlayışı izah olunmuş, idarəetmədə strukturlaşma olmadan effektiv fəaliyyət göstərməyin mümkünsüzlüyü izah edilmiş, eyni zamanda idəetmənin bütövlüyü və iyerarxikliyi məsələlərinə toxunulmuşdur.
Professor idarəetmədə kibernetika anlayışı haqqında məlumat vermiş, həmçinin kibernetika elminin banisi Nobert Vinerin kibernetikanın özünütənzimləyən dinamik idarəetmə sistemi olduğunu sübut etdiyini əməkdaşların diqqətinə çatdırmışdır. Əli Rzayev kibernetikanın müddəalarına əsasən idarəetmənin texniki və təbiət elmlərində, iqtisadiyyatda, hüquqda, psixologiyada, sosiologiyada və başqa elmlərdə tətbiqi barədə ətraflı izahat vermişdir.
Sonda dövlət idarəetməsinin hüquqi tənzimləmələri sahəsində görülən işlərin aktivliyinin artırılması, rəhbər işçilərin idarəçilik fəaliyyətində əldə edə biləcəyi uğurlar müzakirə olunmuş, əməkdaşların sualları cavablandırılmışdır.

Professor Ali Rzayev conducted training for the staff members of the Institute
On November 29, Professor Ali Rzayev conducted training for the Institute's staff on the topic “The essence and problems of management”.
At the training, the speaker outlined the essence, consistency and mechanism of management, analyzed its place and role in human life, in the public administration system - the state, the state apparatus and public service, in social, political and legal aspects.
At the training, the concepts of subject and object in management were revealed, the impossibility of effective management activity without structuring was substantiated, and the issues of integrity and hierarchy of management were also raised.
The professor gave an idea about the concept of “cybernetics” in management, and also informed the staff that the founder of the science of cybernetics, Norbert Wiener, proved that cybernetics is a self-regulating dynamic control system. Based on the provisions of cybernetics, Ali Rzayev spoke in detail about the application of the control system in technical and natural sciences, economics, law, psychology, sociology and other sciences based on cybernetics.
In conclusion, the issues of increasing the activity of carrying out work in the field of legal regulation of public administration, the success that executives can achieve in their management activities were discussed, and answers were given to questions.