Özbəkistandan gələn nümayəndə heyəti Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun qonağı olub
Yanvarın 25-də İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistan Respublikası Ali Qanunvericilik Palatası sədrinin birinci müavini və Milli İnsan Hüquqları Mərkəzinin rəhbəri Akmal Saidovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə Özbəkistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Baxrom Aşrafxanov da iştirak edib.
Qonaqları salamlayan M.Quluzadə İnstitutun fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. İdarə Heyətinin sədri İnstitutun insan hüquqları sahəsində apardığı maarifləndirici tədbirlər barədə danışarkən vurğulayıb ki, ötən il yerli icra hakimiyyətlərinin və DİN-in əməkdaşlarına, məhkəmə işçilərinə, həmçinin vəkillərə və hüquqşünaslara İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin Azərbaycana qarşı çıxardığı qərarlarla bağlı silsilə təlimlər təşkil olunub. O, İnstitutda “Hüquq və İnsan Haqları virtual kitabxanası”nın fəaliyyət göstərdiyini, kitabxananın “oflayn” versiyasının qadın cəzaçəkmə müəssisəsində də yaradıldığını və istifadəçilərə xidmət göstərən kitabxananın hüquq vəsaitlərinə böyük tələbat olduğunu diqqətə çatdırıb.
Səmimi görüşə görə təşəkkür edən Özbəkistan Ali Məclisinin Qanunvericilik Palatası sədrinin birinci müavini A.Saidov bildirib ki, Özbəkistan adından beynəlxalq təşkilatlara təqdim olunan insan hüquqlarına dair bütün hesabatlar Ali Qanunvericilik Palatası ilə məsləhətləşdirilir. Özbəkistanda da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu kimi fəaliyyət göstərən və cəmiyyətin maarifləndirilməsi üçün mühüm tədbirlər həyata keçirən analoji qurumun – Milli İnsan Hüquqları Mərkəzinin olduğunu qeyd edərək, gələcəkdə İnstitutla bağlanılacaq ikitərəfli əməkdaşlıq sazişinin çox faydalı olacağını vurğulayıb. Eyni zamanda, İnstitutun insan hüquqları sahəsində həyata keçirdiyi bir neçə vacib təcrübənin Özbəkistanda da icrasının əhəmiyyətli ola biləcəyini söyləyib. Akmal Saidov bu yaxınlarda Özbəkistanda “İnsan Hüquqları Evi”nin açılacağı barədə məlumat verib.
Görüşün sonunda İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Özbəkistan nümayəndə heyətinə İnstitutun fəaliyyətindən bəhs edən, o cümlədən İnstitutun tədqiqatçı-alimlərinin əməyinin bəhrəsi olan hüquq, beynəlxalq hüquq sahələrinə aid və mədəni abidələrimizin tarixini əks etdirən dəyərli kitablar təqdim edib.

The delegation from Uzbekistan visits the Institute of Law and Human Rights
On January 25, Mr. Mahammad Guluzade, Chair of the Board of the Institute, met with the members of the visiting delegation headed by Mr. Akmal Saidov, First Vice-Chair of the Supreme Legislative Chamber of the Republic of Uzbekistan and Director of the National Human Rights Centre.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Azerbaijan, Mr. Bahrom Ashrafkhanov also attended the meeting.
While welcoming the guests, Mr. Mahammad Guluzade provided comprehensive information about the Institute's activities. Speaking about the awareness-raising activities undertaken by the Institute within the sphere of human rights, the Chair of the Board emphasized that last year, a series of training sessions focused on judgments handed down by the European Court of Human Rights (ECtHR) against Azerbaijan was organized for employees of local executive authorities and the Ministry of Internal Affairs. The participants included judicial officials, alongside lawyers and legal professionals. He mentioned that the Institute operates the 'Virtual Law and Human Rights Library'; moreover, an 'offline' version of the library has been established at the Women’s Correctional Facility, and it is in significant demand among users due to its provision of legal resources.
Acknowledging the cordial meeting, Mr. Akmal Saidov, First Vice-Chair of Uzbekistan's Supreme Legislative Chamber, conveyed gratitude and highlighted that the Supreme Legislative Chamber meticulously reviews all human rights reports submitted to international organizations on behalf of Uzbekistan. Highlighting the presence of a counterpart institution in Uzbekistan, namely the National Human Rights Centre, which operates similarly to the Institute of Law and Human Rights and conducts crucial initiatives for public awareness, he stressed that the prospective bilateral co-operation agreement with the Institute would be highly and mutually beneficial. Concurrently, he stated that the implementation of several significant practices carried out by the Institute in the scope of human rights in Uzbekistan could bear considerable importance. Mr. Akmal Saidov reported on the forthcoming opening of the 'Human Rights House' in Uzbekistan.
At the close of the meeting, Mr. Mahammad Guluzade, Chair of the Board of the Institute, presented the Uzbekistan delegation with valuable books related to the fields of law, international law, and the history of Azerbaijani cultural monuments, which are the products of Institute researchers’ scientific work.