Hüquqşünaslarımız onlayın müzakirələrdə iştirak ediblər
7 və 8 noyabr tarixlərində İnstitutumuzun hüquqşünasları İlham Əliyev və Zaur Əhmədov “Mediasiya və məhkəmə ekspertizası: Ədliyyə sistemində gender fərqi və həssas marjinal qrupların ədalət mühakiməsinə çıxış imkanı” mövzusunda keçirilmiş onlayın müzakirələrdə iştirak etmişlər.
Müzakirələrdə mediasiyanın səmərəliliyi, keyfiyyətli mediasiya xidməti göstərilməsinin və vətəndaşların məmnunluq prinsipinin təmin edilməsi, müdafiə işlərinə olunan maneələrin aradan qaldırılması və həmçinin, keyfiyyətli hüquqi yardım xidməti göstərilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılmışdır. Eyni zamanda, vəkil sorğusunun effektivliyini təmin etmək üçün bu sorğuların cavablandırılması müddətlərinin qanunvericiliklə müəyyən edilməsinin zəruriliyi qeyd olunmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycanda qadınların şəxsi, sosial, iqtisadi və siyasi azadlıqlarını məhdudlaşdıran ənənəvi gender rollarını və stereotiplərini aradan qaldırmaq məqsədilə cəmiyyətin transformasiyasına yönəlmiş sistemli və ardıcıl səylərin olmaması qeyd edilmişdir.
Müzakirə iştirakçıları alternativ məhkəmə ekspertizası qurumlarının formalaşdırılması üçün qanunvericiliyə dəyişikliklər edilməsini və məhkəmə ekspertizasının dövlətin inhisarından çıxarılması ilə müstəqil ekspertiza qurumlarının yaradılmasını zəruri hesab etmişlər.

Наши юристы приняли участие в онлайн обсуждениях.
7 и 8 ноября юристы нашего Института, Ильхам Алиев и Заур Ахмедов, приняли участие в онлайн обсуждениях на тему: «Медиация и судебная экспертиза: гендерные различия в системе юстиции и доступ уязвимых маргинальных групп к правосудию».В ходе обсуждений было обращено внимание на важность повышения эффективности медиации,оказания качественных медиативных услуг основанных на принципах удовлетворенности граждан, устранения препятствий для работы защиты, а также предоставление квалитативных услуг юридической помощи. Также в целях обеспечения эффективности адвокатского запроса была зафиксирована необходимость законодательного определения сроков ответа на эти запросы.
На мероприятии было отмечено отсутствие систематических и последовательных усилий, направленных на преобразование общества с целью устранения традиционных гендерных ролей и стереотипов, ограничивающих личную, социальную, экономическую и политическую свободу женщин в Азербайджане.
Участники дискуссии сочли необходимым внести изменения в законодательство с целью формирования альтернативных структур судебной экспертизы и создать независимые учреждения экспертизы, лишив государство монополии на судебную экспертизу.