Hüquqşünaslarımız onlayın müzakirələrdə iştirak ediblər
7 və 8 noyabr tarixlərində İnstitutumuzun hüquqşünasları İlham Əliyev və Zaur Əhmədov “Mediasiya və məhkəmə ekspertizası: Ədliyyə sistemində gender fərqi və həssas marjinal qrupların ədalət mühakiməsinə çıxış imkanı” mövzusunda keçirilmiş onlayın müzakirələrdə iştirak etmişlər.
Müzakirələrdə mediasiyanın səmərəliliyi, keyfiyyətli mediasiya xidməti göstərilməsinin və vətəndaşların məmnunluq prinsipinin təmin edilməsi, müdafiə işlərinə olunan maneələrin aradan qaldırılması və həmçinin, keyfiyyətli hüquqi yardım xidməti göstərilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılmışdır. Eyni zamanda, vəkil sorğusunun effektivliyini təmin etmək üçün bu sorğuların cavablandırılması müddətlərinin qanunvericiliklə müəyyən edilməsinin zəruriliyi qeyd olunmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycanda qadınların şəxsi, sosial, iqtisadi və siyasi azadlıqlarını məhdudlaşdıran ənənəvi gender rollarını və stereotiplərini aradan qaldırmaq məqsədilə cəmiyyətin transformasiyasına yönəlmiş sistemli və ardıcıl səylərin olmaması qeyd edilmişdir.
Müzakirə iştirakçıları alternativ məhkəmə ekspertizası qurumlarının formalaşdırılması üçün qanunvericiliyə dəyişikliklər edilməsini və məhkəmə ekspertizasının dövlətin inhisarından çıxarılması ilə müstəqil ekspertiza qurumlarının yaradılmasını zəruri hesab etmişlər.

Our lawyers participated in discussions online
On November 7 and 8, lawyers of our Institute, Ilham Aliyev and Zaur Ahmadov, participated in online discussions on topic “Mediation and Forensic Expertise: Gender Differences in the Justice System and Access to Justice for Vulnerable Marginal Groups”.
During the discussions, the importance of the effectiveness of mediation, the provision of quality mediation services and the principle of citizen satisfaction, the removal of obstacles in the work of the defense, the provision of quality legal assistance services were highlighted. At the same time, in order to ensure the effectiveness of the lawyer's request, it was pointed out that it is necessary to determine the deadlines for responding to these requests legally.
At the event it was noted that the lack of systematic and consistent efforts aimed at transforming society in order to eliminate traditional gender roles and stereotypes which are limiting the personal, social, economic and political freedoms of women in Azerbaijan. The participants of the discussion considered the necessity of amending legislation in order to form alternative institutions of forensic examination and create independent expert institutions, depriving the state of the monopoly of forensic examination.