Əməkdaşımız sammitdə iştirak edib
Noyabrın 18-də İnstitutumuzun əməkdaşı İdris Zakirov “Rəqəmsal diplomatiya və dövlət idarəçiliyi” mövzusunda sammitə Zoom platforması üzərindən qatılmaqla onlayn iştirak edib. Sammitin açılışında İsveçrə Konfederasiyasının Prezidenti İgnazio Cassis, Malta Respublikasının Baş naziri Roberto Abela, BMT Baş katibinin texnologiya üzrə elçisi Amandeep Singh Gill və başqaları çıxış ediblər. Eyni zamanda, Microsoftun prezidenti cənab Brad Smithin sammit iştirakçılarına ünvanladığı video-müraciət də nümayiş etdirilib.
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 75 iştirakçının onlayn qoşulduğu bu sammitdə rəqəmsal diplomatiya və idarəetmə, süni intellekt, elektron ticarət, kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal gələcəyimizi formalaşdıran digər məsələlər təhlil olunub.
Görüşdə həmçinin Qlobal Rəqəmsal Saziş üzrə davam edən danışıqlar da daxil olmaqla, dövlət idarəçiliyində insan huquqlarının təşviqi, uşaq hüquqları və gələcək nəsillərin hüquqlarının müdafiəsi mövzularında geniş müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə diplomatik korpusların nümayəndələri, akademiklər, texnoloqlar, QHT və KİV nümayəndələri də iştirak ediblər.

Our employee took part in the Summit
On November 18, an employee of our Institute, Idris Zakirov, took part in “Summit on Digital Diplomacy and Governance” online.
President of the Swiss Confederation, Ignazio Cassis, Prime Minister of Malta, Dr. Robert Abela, Special Envoy of the UN Secretary-General on Technology Amandeep Singh Gill and others spoke at the opening of the summit. A video message from Microsoft President Mr. Brad Smith to the summit participants was also displayed.
The summit, which was attended online by 75 people from around the world, digital diplomacy and governance, artificial intelligence, e-commerce, cyber security and other issues shaping our digital future were analyzed. The meeting included extensive discussions on the promotion of human rights in the field of governance, the rights of children and the protection of the rights of future generations, including ongoing negotiations on the Global Digital Compact.
The event, in addition to the listed participants, was attended by members of the diplomatic corps, academicians, technologists, representatives of NGOs and media.