Serbiya Respublikasının Tara şəhərində Beynəlxalq Cinayət Hüququ və Kriminologiya Assososiayasının təşkilatçılığı ilə “Cinayət qanununda məsuliyyət və sanksiya” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir. Konfransa bir çox Avropa ölkələri ilə yanaşı, MDB-dən Rusiya, Belarus və Azərbaycanın hüquqşünas alimləri dəvət almışdılar.
Respublikamızı konfransda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun baş elmi işçisi, hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Habil Qurbanov, huquq üzrə elmlər doktoru, professor Xanlar Ələkbərov və Azərbaycan Respublikasının Serbiya respublikasındakı səfirliyinin birinci katibi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Tehran Şükurov təmsil etmislər.
H.Qurbanov konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olan məruzə ilə çıxış etmişlər. H.Qurbanov məruzəsində erməni vəhşiliklərindən və Xocalı soyqırımından bəhs etmiş, sitatlar gətirmişdir. Tərcüməçi bu sitatlardan yayınanda H.Qurbanovun təkidi ilə onları tərcümə etmişdir. Sonda alimlərimizə “Sertifikat”lar verilmişdir.

Наш ученый правовед принял участие на конференции
Международная научная конференция «Ответственность и санкции в уголовном праве» состоялась в Таре, Республика Сербия, организованной Международной ассоциацией уголовного права и криминологии. Наряду со многими европейскими странами на конференцию были приглашены юристы из России, Беларуси и Азербайджана.
На конференции нашу республику представляли председатель независимого профсоюза Национальной академии наук Азербайджана, старший научный сотрудник Института права и прав человека, доктор юридических наук, профессор Габил Гурбанов, доктор юридических наук, профессор Ханлар Алекперов и первый секретарь посольства Азербайджанской Республики в Республике Сербия, кандидат юридических наук Тегеран Шукуров.
Г.Гурбанов выступил с докладом об интересе участников конференции. Г.Гурбанов в своем докладе рассказал о зверствах армян и Ходжалинском геноциде. При переводе переводчик хотел избежать перевода этих цитат, но Г. Курбанов настоял на их переводе. В заключении нашим ученым были выданы «Сертификаты».