Oksford universitetindən dəvət
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun elmi işçisi, eyni zamanda doktorantı Səid Musayev Amerikanın Qlobal Antisemitizm Siyasəti İnstitutu (Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy - İSGAP) tərəfindən Böyük Britaniyanın Oksford Universitetində təşkil olunacaq antisemitizmin müasir problemlərinin elmi-aspektdə öyrənilməsi naminə təşkil olunacaq təlimlərdə iştirakla bağlı dəvət alıb.
Oksford Universitetinin akademik və professorlarının rəhbərliyi altında 16-iyuldan 29 iyula qədər davam edəcək təlimlərin əsas məqsədi dünyada geniş vüsət alan antisemitizm bəlasının fənlərarası aspektlərdə öyrənilib, tədris proqramı hazırlanaraq tədris edilməsidir.
Dünyada antisemitizmə qarşı mübarizə sahəsində tanınan İnstitutlardan biri olan Qlobal Antisemitizm Siyasəti İnstitutu (Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy – İSGAP) Şimali Amerikada antisemitizm probleminin elmi sahədə tədqiq olunması məqsədiylə yaradılmış ilk institutdur. Hər il dünyanın qabaqcıl Universitetlərindən olan Harvard Hüquq Elmləri İnstitutu (Harvard Law School), İsrailin Tel-Aviv Universiteti, ABŞ-ın Yal Sosial və Siyasi Araşdırmalar İnstitutu (Yale's Institution for Social and Policy Studies) və Yerusəlim İvrit Universitetində (Hebrew University of Jerusalem) antisemitizmin sosial və elmi mahiyyətinin tədqiq olunması naminə təlimlər təşkil edir.
Xatırladaq ki, Səid Musayev 2016-cı ilin yanvarın 1-dən AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun doktorantıdır və hal-hazırda “Rasizm, Antisemitizm və gənclərin radikallaşmasına qarşı insan hüquqları kontekstində mübarizə təcrübəsi Avropa və Azərbaycanda” mövzusunda tədqiqat işi üzərində çalışır.

Oksford universitetindən dəvət
Said Musayev is a research associate and doctoral student of Institute of Law and Human Rights was invited to participate in the training which focused on problems of Anti-Semitism and the study of this topic’s scientific aspects at British Oxford University. The invitation was sent by the Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy.
Under the guidance of academicians and professors of Oxford University, the seminar will be held from 16 to 29 July. The main goal of the training is an interdisciplinary study of the wide spread of the problem of anti-Semitism in the world and the development of training programs on this topic.
The Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy (ISGAP) is one of the first institute which was created for the purpose of scientific study of anti-Semitism and also widely known for its struggle against this phenomenon. Harward Law School annualy conducts social and scientific trainings on the study of anti-Semitism in such universities as: Tel-Aviv University of Israel, Yale's Institution for Social and Policy Studies and Hebrew University of Jerusalem.
It is worth to point out, that since the 1st January of 2016 Said Musayev is a doctorant student of the Institute of Law and Human Rights and currently working on research on the topic of “Racism, Anti-Semitism and radicalization of youth in the context of struggle with human rights practices in Europe and Azerbaijan”.