Naxçıvanda “Süni intellekt və insan hüquqları” mövzusunda məlumat sessiyası keçirilib
Aprelin 28-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) təşəbbüsü ilə maarifləndirmə tədbiri keçirib.
Naxçıvan Dövlət Universitetində “Süni intellekt və insan hüquqları” mövzusunda təşkil olunan məlumat sessiyasında 42 nəfər məhkəmə, prokurorluq, mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının əməkdaşları, həmçinin müəllimlər, tələbələr, QHT və yerli media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında Ombudsman təsisatının İnsan hüquqlarının müdafiəsi və hüquqi maarifləndirmə şöbəsinin müdiri Vahidə Bayramova çıxış edərək, süni intellektin inkişafı və istifadəsi ilə əlaqədar yaranan hüquqi problemlərə toxunub. O, bu cür maarifləndirmə tədbirlərinin insan hüquqlarının qorunması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını, habelə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiə mexanizmlərinin təşviqatı məqsədilə vacib olduğunu qeyd edib.
Daha sonra İnstitutun təlimçi-eksperti Heydər Həsən oğlu Əliyev mövzu üzrə geniş təqdimatla çıxış edərək “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlər barədə məlumat verib. O, süni intellektin insan hüquqlarına mənfi və müsbət təsirləri, etik və hüquqi çərçivəsi, tətbiq edildiyi sahələrdə informasiya təhlükəsizliyi riskləri barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, bu kimi məlumat sessiyaları texnoloji inkişafların insan hüquqları ilə əlaqəsinin geniş müzakirə olunmasına və hüquqi tənzimləmələrin düzgün şəkildə həyata keçirilməsinə töhfə verir, həmçinin gələcəkdə süni intellektin istifadəsi zamanı qarşıya çıxacaq problemlərin öncədən müəyyənləşdirilməsi və həllini önə çəkir.

В Нахчыване прошла информационная сессия на тему «Искусственный интеллект и права человека»
28 апреля в рамках «Года Конституции и суверенитета» Институт права и прав человека провел просветительское мероприятие по инициативе Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Нахчыванской Автономной Республики.
В информационной сессии, организованной на тему «Искусственный интеллект и права человека» в Нахчыванском государственном университете, приняли участие 42 сотрудника судебных органов, прокуратуры, центральных и местных органов исполнительной власти, а также преподаватели, студенты, представители НПО и местных медиа.
На открытии мероприятия выступила заведующая Отделом защиты прав человека и правового просвещения института Омбудсмена Вахида Байрамова, которая затронула правовые проблемы, возникающие в связи с развитием и использованием искусственного интеллекта. Она отметила, что подобные просветительские мероприятия имеют большое значение с точки зрения защиты прав человека, а также продвижения механизмов защиты прав и свобод человека.
Далее тренер-эксперт Института Гейдар Гасан оглу Алиев выступил с развернутой презентацией по теме и предоставил информацию о мероприятиях, предусмотренных в «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы». Он рассказал о негативном и позитивном влиянии искусственного интеллекта на права человека, его этических и правовых нормах, а также рисках информационной безопасности в областях его применения.
Следует отметить, что подобные информационные сессии способствуют широкому обсуждению взаимосвязи между технологическим развитием и правами человека, эффективности правового регулирования, а также раннему выявлению и решению проблем, которые возникнут при будущем использовании искусственного интеллекта.