Naxçıvanda bələdiyyə nümayəndələrinə təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun (İnstitut) bələdiyyələrin fəaliyyətinə dair növbəti təlimi dekabrın 1-də Naxçıvan Muxtar Respublikasında təşkil edilib. “Bələdiyyələrin fəaliyyətində insan hüquqları aspekti” mövzusunda təlim İnstitut və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Bələdiyyələrlə iş şöbəsi ilə birgə həyata keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Bələdiyyələrlə iş şöbəsinin rəisi, kiçik ədliyyə müşaviri Xəyal Eyvazov mövzunun aktuallığını vurğulayaraq qeyd edib ki, yerli özünüidarəetmə orqanlarının fəaliyyətində insan hüquqlarının təmin olunması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir və bu sahədə maarifləndirmə tədbirlərinə geniş yer verilməsi olduqca əhəmiyyətlidir.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Hamlet Babayev və təlimçi-ekspertlər Zümrüd Əlizadə, Heydər Həsən oğlu Əliyev bələdiyyələrin fəaliyyətini tənzimləyən normativ hüquqi aktlar, onların dövlət və vətəndaşlarla qarşılıqlı əlaqələrinin təşkili, habelə yerli icra hakimiyyətləri ilə bələdiyyələr arasında əməkdaşlığın hüquqi əsaslarına dair təqdimatlarla çıxış ediblər.
Təlim zamanı bələdiyyələrin və vətəndaşların gündəlik fəaliyyətdə üzləşdikləri çətinliklər və mövcud problemlər iştirakçılarla birlikdə təhlil olunub, 33 bələdiyyə sədri və müavinlərinin təcrübəsinə əsaslanan real situasiyalar müzakirə edilib. Təlim qiymətləndirmə mərhələsi və sertifikatların təqdim edilməsi ilə yekunlaşıb.

Training Conducted for Municipal Representatives in the Nakhchivan Autonomous Republic
The Institute of Law and Human Rights, a public legal entity (hereinafter ‘the Institute’) organized its next training on municipal activities on December 1 in the Nakhchivan Autonomous Republic. The training, titled “The Human Rights Aspect in Municipal Activities,” was held jointly by the Institute and the Municipal Affairs Department of the Ministry of Justice of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Speaking at the event, Mr. Khayal Eyvazov, Head of the Municipal Affairs Department of the Ministry of Justice of the Nakhchivan Autonomous Republic and Junior Justice Adviser, emphasized the relevance of the topic. He noted that ensuring human rights in the activities of local self-government bodies is one of the key priorities of state policy, and that extensive educational activities in this field are of great importance.
Mr. Hamlet Babayev, acting head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute, along with trainer-experts Ms. Zumrud Alizade and Mr. Heydar Hasan oghlu Aliyev, delivered presentations on the normative legal acts regulating municipal activities, the organization of their interactions with the state and citizens, as well as the legal foundations of cooperation between local executive authorities and municipalities.
During the training, challenges and existing problems faced by municipalities and citizens in daily practice were analyzed together with participants, and real situations based on the experiences of 33 municipal chairpersons and deputy chairpersons were discussed. The training concluded with an evaluation phase and the presentation of certificates.