Naxçıvanda bələdiyyə nümayəndələrinə təlim keçirilib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun (İnstitut) bələdiyyələrin fəaliyyətinə dair növbəti təlimi dekabrın 1-də Naxçıvan Muxtar Respublikasında təşkil edilib. “Bələdiyyələrin fəaliyyətində insan hüquqları aspekti” mövzusunda təlim İnstitut və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Bələdiyyələrlə iş şöbəsi ilə birgə həyata keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Bələdiyyələrlə iş şöbəsinin rəisi, kiçik ədliyyə müşaviri Xəyal Eyvazov mövzunun aktuallığını vurğulayaraq qeyd edib ki, yerli özünüidarəetmə orqanlarının fəaliyyətində insan hüquqlarının təmin olunması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir və bu sahədə maarifləndirmə tədbirlərinə geniş yer verilməsi olduqca əhəmiyyətlidir.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Hamlet Babayev və təlimçi-ekspertlər Zümrüd Əlizadə, Heydər Həsən oğlu Əliyev bələdiyyələrin fəaliyyətini tənzimləyən normativ hüquqi aktlar, onların dövlət və vətəndaşlarla qarşılıqlı əlaqələrinin təşkili, habelə yerli icra hakimiyyətləri ilə bələdiyyələr arasında əməkdaşlığın hüquqi əsaslarına dair təqdimatlarla çıxış ediblər.
Təlim zamanı bələdiyyələrin və vətəndaşların gündəlik fəaliyyətdə üzləşdikləri çətinliklər və mövcud problemlər iştirakçılarla birlikdə təhlil olunub, 33 bələdiyyə sədri və müavinlərinin təcrübəsinə əsaslanan real situasiyalar müzakirə edilib. Təlim qiymətləndirmə mərhələsi və sertifikatların təqdim edilməsi ilə yekunlaşıb.

В Нахчыване проведен тренинг для представителей муниципалитетов
Очередной тренинг Института права и прав человека (далее-Институт), посвященный деятельности муниципалитетов, был проведен 1 декабря в Нахчыванской Автономной Республике. Тренинг на тему «Аспект прав человека в деятельности муниципалитетов» был проведен Институтом совместно с Отделом по работе с муниципалитетами Министерства юстиции Нахчыванской Автономной Республики.
Выступивший на мероприятии, начальник отдела по работе с муниципалитетами Министерства юстиции Нахчыванской Автономной Республики, младший советник юстиции Хаял Эйвазов подчеркнул актуальность темы и отметил, что обеспечение прав человека в деятельности органов местного самоуправления является одним из основных направлений государственной политики и следует уделить большое внимание просветительским мероприятиям в этой сфере.
Исполняющий обязанности заведующего Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Института, Гамлет Бабаев, и тренеры-эксперты Зумруд Ализаде и Гейдар Гасан оглу Алиев выступили с презентациями о нормативно-правовых актах, регулирующих деятельность муниципалитетов, организации их взаимоотношений с государством и гражданами, а также о правовых основах сотрудничества между местными органами исполнительной власти и муниципалитетами.
В ходе тренинга совместно с участниками были проанализированы трудности и существующие проблемы, с которыми сталкиваются муниципалитеты и граждане в своей повседневной деятельности, а также обсуждались реальные ситуации, основанные на опыте 33 председателей муниципалитетов и их заместителей. Тренинг завершился этапом оценки и вручением сертификатов.