Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu oktyabrın 6-da Naxçıvan Muxtar Respublikasının Vəkillər Kollegiyasında hüquqşünaslar üçün təlim keçirib.
Avropa Şurası Katibliyinin İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığının dəstəyi ilə “AİHK-in 3-cü maddəsi. Azərbaycanda İşgəncələrin qadağan olunması İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda keçirilən təlimdə ədliyyə qurumlarının, prokurorluq orqanlarının əməkdaşları və Vəkillər Kollegiyasının üzvləri olmaqla 21 nəfər iştirak edib.
İnstitutun təlimçi-eksperti Vüsalə Muradxanlı AİHK-in 3-cü maddəsinin mahiyyətini, Avropa Məhkəməsinin müvafiq qərarlarda mövqeyini, işgəncə və qeyri insani rəftar hallarının, eyni zamanda, işgəncə faktlarının düzgün və qərəzsiz araşdırılmasında hüquq-mühafizə orqanlarının və məhkəmənin rolunun vacibliyini ehtiva edən təqdimatla çıxış edib.
Təlimçi-ekspert, Vəkillər Kollegiyasının  üzvü Günel İsmayılbəyli maddədə nəzərdə tutulan ifadələrin açıqlanmasına dair şərhlər vermiş, o cümlədən, Avropa Məhkəməsinin presedentlərinə görə hansı rəftarın qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar olması, habelə, işgəncələr və Konvensiyanın pozulmasına gətirib çıxaran hadisələr barədə məlumat verib.
Müzakirələr zamanı Konvensiyanın 3-cü maddəsinin pozulmasına dair Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin müxtəlif ölkələr üzrə presedentləri barədə müzakirələr aparılıb, heç kəsin işgəncəyə, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftara və ya cəzaya məruz qalmaması üçün yollar araşdırılıb, həmçinin,  maddə üzrə iştirakçı ölkələrin pozitiv öhdəlikləri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda iştirakçılarla kazusların həlli qrup şəklində işlənilib və təlimin qiymətləndirilməsi həyata keçirilib. Təlimdə iştirak edən hüquqşünaslara sertifikatlar təqdim edilib.

В Нахчыванской Автономной Республике прошёл тренинг для юристов
Институт права и прав человека 6 октября провёл тренинг для юристов в Коллегии адвокатов Нахчыванской Автономной Республики.
В тренинге, проведённом на тему «Статья 3 ЕКПЧ. Запрет  пыток в Азербайджане, под углом зрения Европейского суда по правам человека », организованном при поддержке Директората по правам человека и верховенству закона Секретариата Совета Европы приняли участие 21 человек, включая сотрудников органов юстиции, прокуратуры и членов Коллегии адвокатов.
Инструктор-эксперт Института Вюсаля Мурадханлы выступила с презентацией , в котором изложила суть статьи 3 ЕКПЧ, позицию Европейского суда в соответствующих решениях, важность роли правоохранительных органов и суда в деле правильного и беспристрастного расследования фактов применения пыток, а также при рассмотрении случаев как пыток , так и бесчеловечного обращения.
Инструктор-эксперт, член Коллегии адвокатов Гюнель Исмаилбейли предоставила комментарий по поводу раскрытия выражений предусмотренных в статье , а также проинформировала какое именно обращение, согласно прецедентам Европейского суда, является бесчеловечным или унижающим достоинство, рассказала о пытках и случаях , приводящим к нарушению Конвенции.
В ходе  дебатов были обсуждены прецеденты Европейского суда по правам человека в разных странах относительно нарушения статьи 3 Конвенции, исследованы пути предотвращения пыток , бесчеловечного или унижающего достоинство обращения , либо наказания , кроме того состоялся широкий обмен мнениями по статье относительно позитивных обязательств стран-участниц . По завершению, совместно с участниками, в форме групповой работы были проработаны решения казусов и дана оценка тренингу. Юристам, прошедшим обучение были вручены сертификаты.