Milli Mətbuat Günü münasibətilə bir qrup jurnalistlə görüş keçirilib
İyulun 24-də Milli Mətbuat Günü münasibətilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda bir qrup media nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə jurnalistləri salamlayaraq, peşə bayramları münasibəti ilə onlara səmimi təbriklərini çatdırıb və bugünkü mətbuatımızın sürətli inkişaf dinamikasından söz açıb. M.Quluzadə Azərbaycanda söz, fikir və mətbuat azadlığının təmin edilməsi sahəsində jurnalistlərin böyük əməyi olduğunu vurğulayıb və onlarla sıx əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluğunu ifadə edib.
İdarə Heyətinin sədri İnstitutun insan hüquqları istiqamətində fəaliyyətinə dair qısa arayış verdikdən sonra, media subyektlərində rast gəlinən insan hüquq və azadlıqlarının, o cümlədən də təqsirsizlik prezumpsiyasının pozuntularından söz açıb. O, bildirib ki, belə halların qarşısını almaq və jurnalistləri kənar təsirlərdən qorumaq üçün İnstitut müvafiq təlim modulları hazırlayaraq jurnalistlər üçün iki dəfə təlim də təşkil edib.
Eyni zamanda İnstitut tərəfindən Praktikaya aid Siqnallar Sorğusu (PASS) Platformasının istifadəyə verilməsini diqqətə çatdıran İdarə Heyətinin sədri, bu platformanın jurnalistlər üçün də faydalı olacağını qeyd edib.
Daha sonra görüşdə iştirak edən jurnalistlər İnstitutun rəhbərliyinə onlara göstərdikləri diqqətə görə öz minnətdarlıqlarını bildiriblər. İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində İnstitutun fəaliyyətini dəstəklədiklərini və jurnalistlər üçün insan hüquqlarının öyrənilməsinə dair onlayn kursun təşkil edilməsini təklif ediblər.
Görüşün sonunda İnstitutla əməkdaşlıq çərçivəsində göstərdikləri səmərəli xidmətlərə görə jurnalistlər təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.

По случаю Дня национальной прессы состоялась встреча с группой журналистов
24 июля по случаю Дня национальной прессы в Институте права и прав человека прошла встреча с группой представителей медиа.
Поприветствовав журналистов, председатель правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде передал им свои искренние поздравления по случаю их профессионального праздника и рассказал о стремительной динамике развития нашей прессы на сегодняшний день. М.Гулузаде подчеркнул большую работу, проделанную журналистами в области обеспечения свободы слова, мысли и печати в Азербайджане и выразил удовлетворение тесным взаимовыгодным двухсторонним сотрудничеством.
Предоставив краткую информацию о деятельности Института в направлении прав человека, председатель правления рассказал о встречающихся нарушениях прав и свобод человека в средствах массовой информации, а также несоблюдении презумпции невиновности. Он сообщил, что для предотвращения подобных случаев и защиты журналистов от внешнего воздействия Институт подготовил соответствующие тренинговые модули и дважды организовывал тренинги для журналистов.
В то же время председатель правления отметил, что Институт предоставил в пользование онлайн-платформу опроса предложений, относящуюся к практическому применению законодательства (PASS) и подчеркнул, что эта платформа также будет полезна журналистам.
Журналисты, участвовавшие во встрече, выразили благодарность руководству Института за оказанное им внимание. Они поддержали деятельность Института по защите прав и свобод человека и предложили организовать для представителей медиа онлайн-курс по изучению прав человека.
В завершении встречи за эффективную работу в рамках сотрудничества с Институтом журналисты были награждены благодарственными письмами.