Milli Mətbuat Günü münasibətilə bir qrup jurnalistlə görüş keçirilib
İyulun 24-də Milli Mətbuat Günü münasibətilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda bir qrup media nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə jurnalistləri salamlayaraq, peşə bayramları münasibəti ilə onlara səmimi təbriklərini çatdırıb və bugünkü mətbuatımızın sürətli inkişaf dinamikasından söz açıb. M.Quluzadə Azərbaycanda söz, fikir və mətbuat azadlığının təmin edilməsi sahəsində jurnalistlərin böyük əməyi olduğunu vurğulayıb və onlarla sıx əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluğunu ifadə edib.
İdarə Heyətinin sədri İnstitutun insan hüquqları istiqamətində fəaliyyətinə dair qısa arayış verdikdən sonra, media subyektlərində rast gəlinən insan hüquq və azadlıqlarının, o cümlədən də təqsirsizlik prezumpsiyasının pozuntularından söz açıb. O, bildirib ki, belə halların qarşısını almaq və jurnalistləri kənar təsirlərdən qorumaq üçün İnstitut müvafiq təlim modulları hazırlayaraq jurnalistlər üçün iki dəfə təlim də təşkil edib.
Eyni zamanda İnstitut tərəfindən Praktikaya aid Siqnallar Sorğusu (PASS) Platformasının istifadəyə verilməsini diqqətə çatdıran İdarə Heyətinin sədri, bu platformanın jurnalistlər üçün də faydalı olacağını qeyd edib.
Daha sonra görüşdə iştirak edən jurnalistlər İnstitutun rəhbərliyinə onlara göstərdikləri diqqətə görə öz minnətdarlıqlarını bildiriblər. İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində İnstitutun fəaliyyətini dəstəklədiklərini və jurnalistlər üçün insan hüquqlarının öyrənilməsinə dair onlayn kursun təşkil edilməsini təklif ediblər.
Görüşün sonunda İnstitutla əməkdaşlıq çərçivəsində göstərdikləri səmərəli xidmətlərə görə jurnalistlər təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.

A meeting with a group of journalists was held on the occasion of the National Press Day
A meeting with a group of media representatives was held at the Institute of Law and Human Rights on the occasion of the National Press Day on July 24th.
The Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade, welcomed the journalists, conveyed his sincere congratulations on their professional holidays and talked about the rapid development dynamics of our press today. M.Guluzade emphasized the great work of journalists in the field of ensuring freedom of speech, opinion, and press in Azerbaijan and expressed his pleasure for close cooperation with journalists.
The Chairman of the Board pointed out on the violations of human rights and freedoms in the media, specifically focusing on issues such as the presumption of innocence after giving a brief statement on the activities of the Institute in the field of human rights. He emphasized the importance of protecting journalists from external influences and mentioned that the Institute prepared relevant training modules and organized two training sessions for journalists.
The Chairman of the Board mentioned about the PASS platform, which was created to collect insights on the practical implementation of legislation and noted that this platform will be beneficial for journalists as well.
Afterwards, the journalists participating in the meeting expressed their gratitude to the board of the Institute for taking them into consideration. They requested to organize an online course on studying human rights for journalists supporting the activity of the Institute in the field of protecting human rights and freedoms. At the end of the meeting, the journalists were awarded a certificate of appreciation for their effective collaboration with the Institute.