Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Tibb Universiteti arasında “Anlaşma Memorandumu” imzalandı
2018-ci il noyabrın 29-da AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Azərbaycan Tibb Universiteti arasında hüquq elminin yeni sahəsi – tibb hüququnun tələbələrin tədris proqramına daxil edilməsi üzrə əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanmışdır. Bu elmin tədris edilməsində məqsəd həkim-pasiyent münasibətlərinin nizamlanmasının hüquqi əsaslarını təmin etməkdir.
Memorandumda hüquq və insan haqları sahəsində birgə elmi əməkdaşlıq, tibb hüququ elminin inkişafı, elmi konfransların, dəyirmi masaların, seminarların təşkil edilməsi, elmi məqalələrin və dərsliklərin nəşri, həmçinin tibb hüququ sahəsində milli qanunvericilik üçün layihə və təkliflərin işlənib hazırlanması, fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin təlimi və inklüziv təhsili metodologiyasının inkişafı sahəsində təkliflərin hazırlanması öz əksini tapmışdır.
İnstitut tərəfindən artıq tibb hüququ üzrə dərslik hazırlanmış və nəşr olunmuşdur. Gələn il bu dərslik rus dilində təhsil alan tələbələr və eləcə də geniş auditoriya üçün də əlçatan olacaq.

Memorandum of Cooperation between Institute on Law and Human Rights of ANAS and Azerbaijan Medical University signed
On November 29, 2018 Memorandum of Cooperation was signed between Institute on Law and Human Rights of ANAS and Azerbaijan Medical University on implemantion of new field of legal science - Medical law into the education program for students, the purpose of which is to provide a legal basis for regulating doctor-patient relationships.
The Memorandum reflects joint scientific activities in the field of law and human rights, development of science - Medical law, organization of scientific conferences, round tables, seminars, publication of scientific articles and textbooks, as well as design of projects and proposals in national legislation on Medical law, preparation of proposals in the development of teaching methodology and inclusive education for persons with disabilities.
The Institute has already published a textbook on Medical law, which next year will be available in Russian both for students and for a wide audience.