Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Tibb Universiteti arasında “Anlaşma Memorandumu” imzalandı
2018-ci il noyabrın 29-da AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Azərbaycan Tibb Universiteti arasında hüquq elminin yeni sahəsi – tibb hüququnun tələbələrin tədris proqramına daxil edilməsi üzrə əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanmışdır. Bu elmin tədris edilməsində məqsəd həkim-pasiyent münasibətlərinin nizamlanmasının hüquqi əsaslarını təmin etməkdir.
Memorandumda hüquq və insan haqları sahəsində birgə elmi əməkdaşlıq, tibb hüququ elminin inkişafı, elmi konfransların, dəyirmi masaların, seminarların təşkil edilməsi, elmi məqalələrin və dərsliklərin nəşri, həmçinin tibb hüququ sahəsində milli qanunvericilik üçün layihə və təkliflərin işlənib hazırlanması, fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin təlimi və inklüziv təhsili metodologiyasının inkişafı sahəsində təkliflərin hazırlanması öz əksini tapmışdır.
İnstitut tərəfindən artıq tibb hüququ üzrə dərslik hazırlanmış və nəşr olunmuşdur. Gələn il bu dərslik rus dilində təhsil alan tələbələr və eləcə də geniş auditoriya üçün də əlçatan olacaq.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Институтом права и прав человека НАНА и Азербайджанским Медицинским Университетом
29 ноября 2018 года между Институтом права и прав человека НАНА и Азербайджанским Медицинским Университетом подписан Меморандум о сотрудничестве по внедрению в программу обучения студентов новой области правовой науки - медицинского права, целью которого является обеспечение правовой основы регулирования отношений врач - пациент.
В Меморандуме нашли отражение совместная научная деятельность в области права и прав человека, развитие науки - медицинского права, организация научных конференций, круглых столов, семинаров, издание научных статей и учебников, а также разработка проектов и предложений в национальное законодательство в области медицинского права, подготовка предложений в сфере развития методологии обучения и инклюзивного образования для лиц с ограниченными физическими возможностями.
Институтом уже издан учебник по медицинскому праву, который в следующем году будет доступен на русском языке как для студентов, так и для широкой аудитории.