Əməkdaşlarımız “Məlumatların mühafizəsi haqqında hesabat” layihəsinin müzakirəsində iştirak ediblər
İyulun 28-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) Azərbaycandakı ofisinin təşkilatçılığı ilə “Məlumatların mühafizəsi haqqında hesabat” layihəsinin müzakirəsi keçirilib.
Hesabat fərdi məlumatların qorunması, Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik və süni intellektlə bağlı qanunvericiliyin təhlilinin aparılması və onun beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə hazırlanmışdır. Beynəlxalq və yerli ekspertlərin həmmüəllifliyi ilə hazırlanan bu hesabat dövlət orqanlarına təqdim olunmaq üçün nəzərdə tutulub.
Təqdimatda İnstitutumuzu İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov və İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin eksperti Gülnaz Ələsgərova təmsil ediblər.
Məhsuldar müzakirələr zamanı Ü.Məmmədov kibertəhlükəsizlik və süni intellekt sahəsində ortaya çıxan hüquqi problemlər və beynəlxalq təcrübədə onlarla mübarizə üsullarının araşdırılması məsələsinə toxunub.
Ekspert G.Ələsgərova isə çıxışında bu layihənin qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsində müsbət rol oynayacağını, həmçinin fərdi məlumatların mühafizəsi ilə bağlı təklif olunan tövsiyələrin real tətbiq olunacağına böyük ümid bəslədiyini qeyd edib.

Сотрудники Института приняли участие в обсуждении проекта «Отчёт о защите данных»
28 июля состоялось обсуждение проекта «Отчёт о защите данных», организованное представительством Программы развития Организации Объединённых Наций (ПРООН) в Азербайджане.
Отчёт был подготовлен с целью проведения анализа законодательства в области конфиденциальности и защиты персональных данных, кибербезопасности и искусственного интеллекта в Азербайджане, и приведение его в соответствие требованиям международных стандартов . Этот отчёт, подготовленный в соавторстве с международными и местными экспертами, предназначен для предоставления в государственные органы.
На презентации наш Институт представили заместитель председателя правления Узеир Мамедов и эксперт Отдела обучения и экспертизы по правам человека Гюльназ Алескерова.
В ходе продуктивных обсуждений У.Мамедов затронул правовые проблемы, возникающих в области кибербезопасности и искусственного интеллекта, и вопросы исследования методов борьбы с ними в международной практике.
В своем выступлении эксперт Г.Алескерова отметила, что реализация данного проекта сыграет положительную роль в совершенствовании законодательства, и что она возлагает большие надежды на реальное применение предложенных рекомендаций по защите персональных данных.