Əməkdaşlarımız “Məlumatların mühafizəsi haqqında hesabat” layihəsinin müzakirəsində iştirak ediblər
İyulun 28-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) Azərbaycandakı ofisinin təşkilatçılığı ilə “Məlumatların mühafizəsi haqqında hesabat” layihəsinin müzakirəsi keçirilib.
Hesabat fərdi məlumatların qorunması, Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik və süni intellektlə bağlı qanunvericiliyin təhlilinin aparılması və onun beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə hazırlanmışdır. Beynəlxalq və yerli ekspertlərin həmmüəllifliyi ilə hazırlanan bu hesabat dövlət orqanlarına təqdim olunmaq üçün nəzərdə tutulub.
Təqdimatda İnstitutumuzu İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov və İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin eksperti Gülnaz Ələsgərova təmsil ediblər.
Məhsuldar müzakirələr zamanı Ü.Məmmədov kibertəhlükəsizlik və süni intellekt sahəsində ortaya çıxan hüquqi problemlər və beynəlxalq təcrübədə onlarla mübarizə üsullarının araşdırılması məsələsinə toxunub.
Ekspert G.Ələsgərova isə çıxışında bu layihənin qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsində müsbət rol oynayacağını, həmçinin fərdi məlumatların mühafizəsi ilə bağlı təklif olunan tövsiyələrin real tətbiq olunacağına böyük ümid bəslədiyini qeyd edib.

Our employees participated in the discussion of the "Report on data protection" project
On July 28, a discussion of the "Report on data protection" project was organized by the United Nations Development Program (UNDP) office in Azerbaijan.
The report was prepared for the purpose of providing personal data protection mechanisms, analysis of legislation related to cyber security and artificial intelligence in Azerbaijan and its adaptation to international standards. This report, co-authored by international and local experts, is intended for submission to state authorities.
Our Institute was represented by Uzeyir Mammadov, Deputy Chairman of the Management Board, and Gulnaz Alasgarova, an expert of the Human Rights Training and Expertise Department.
During the productive discussions, U. Mammadov touched upon the issue of legal problems arising in the field of cyber security and artificial intelligence and the investigation of methods of combating them in international practice.
In her speech, expert G. Alasgarova mentioned that she has high hopes that the proposed recommendations regarding the protection of personal data will be implemented in practice and this project will play a positive role in improving the legislation.