Əməkdaşlarımız “Gözlənilən mühakimə” adlı məhkəmə simulyasiyasında iştirak edib
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi çərçivəsində oktyabrın 26-da Bakı Dövlət Universitetində Hüquq fakültəsinin təsis edilməsinin 95 illiyinə həsr olunmuş “Gözlənilən mühakimə” adlı məhkəmə simulyasiyası keçirilib.
Tədbirdə İnstitutumuzu İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov və hüquq tədqiqatçısı Qələndər İsbəndiyarov təmsil edib.
Simulyasiyada məhkəmə baxışının gedişində beynəlxalq təcrübəyə, beynəlxalq və milli hüququn normalarına (AR CPM-in 311.2.1-ci maddəsi) istinad edilməklə qiyabi mühakimə icraatının həyata keçirilməsinin mümkünlüyü ifadə edilib. Həmçinin, beynəlxalq cinayətlərə milli məhkəmədə baxılmasının mümkünlüyü ilə əlaqədar ittihamlar da müzakirə olunub.

Наши сотрудники приняли участие в симуляции заседания суда под названием «Ожидаемый суд»
26 октября в рамках 100-летия со дня рождения общенационального Лидера Гейдара Алиева в Бакинском Государственном Университете была проведена симуляция заседания суда под названием «Ожидаемый суд», посвященная 95-летию со дня основания Юридического факультета.
На мероприятии наш Институт представляли заместитель председателя Правления Узейир Мамедов и исследователь в области права Гяляндар Исбандияров.
В процессе симуляции отображалась возможность проведения заочного судопроизводства путем ссылки на международную практику, нормы международного и национального права (статья 311.2.1 УПК АР) в ходе судебного разбирательства. Также обсуждались обвинения, связанные с возможностью рассмотрения дел о международных преступлениях в национальном суде.