Əməkdaşımız Səmərqənddə keçirilən İnsan Hüquqları Forumunda iştirak edib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində “Ekoloji çağırışlar: dəyişən dünyada insan hüquqlarının gələcəyi, davamlı həll yollarının tapılması” mövzusunda təşkil olunan İnsan Hüquqları Forumunda iştirak edib.
V.Muradxanlı “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları: davamlı inkişaf üçün çağırışlar və imkanlar” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, İnstitutun fəaliyyəti haqqında ümumi məlumat verərək, insan hüquqlarının müdafiəsi təşəbbüslərinin təbliğində İnstitutun rolunu diqqətə çatdırıb və bildirib ki, bu forum beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək, iqlim dəyişikliyi şəraitində fundamental hüquqları qorumaq və yeni öhdəliklər əldə etmək üçün unikal imkan yaradacaq.
Məruzədə Azərbaycanın beynəlxalq iqlim təşəbbüslərində fəal iştirak etdiyi, Paris Sazişindən irəli gələn öhdəlikləri yerinə yetirdiyi, həmçinin iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşmaq üçün genişmiqyaslı islahatlar apardığı qeyd olunub. Həmçinin, Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində enerji səmərəliliyinin artırılması üzrə təşkil etdiyi tədbirlərə də toxunulub və hüquqi tövsiyələr öz əksini tapıb.
Forumda bir çox fundamental hüquqlar, o cümlədən həyat, sağlamlıq, qida, təmiz su və təhlükəsiz mənzil hüquqları, sosial və iqtisadi qeyri-sabitliyin yaranması, gənclərin və gələcək nəsillərin inkişafı üçün birbaşa təhlükənin aradan qaldırılması mövzuları müzakirə olunub və iqlim dəyişikliyinin həssas qruplara - uşaqlara, qadınlara, əlillərə, miqrantlara, yerli xalqlara və azlıqlara təsir dairəsi təhlil edilib.

The Institute's employee participated in the Samarkand Human Rights Forum
Vusala Muradkhanli, the head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute of Law and Human Rights, participated in the Human Rights Forum on “Environmental Challenges: The Future of Human Rights in a Changing World, Finding Sustainable Solutions” in Samarkand, Uzbekistan.
V.Muradkhanli delivered a report on “Climate change and human rights: challenges and opportunities for sustainable development” and provided a comprehensive overview of the Institute's activities, emphasized Institute’s role in promoting human rights initiatives and noted that this Forum would create a unique opportunity to strengthen international cooperation, protect fundamental rights in the face of climate change, and acquire new obligations.
The report highlighted Azerbaijan’s active participation in global climate initiatives, meeting obligations under the Paris Agreement, and implementing large-scale reforms addressing climate change. Additionally, the measures taken by Azerbaijan to develop renewable energy sources, to increase energy efficiency in various sectors of the economy, and legal recommendations were also outlined in the speech.
During the Forum, there were discussions about fundamental rights, including the rights to life, health, food, clean water, and safe housing, the emergence of social and economic instability, and eliminating direct threats to the development of youth and future generations. Furthermore, the impact of climate change on vulnerable groups of the population—including children, women, persons with disabilities, migrants, indigenous peoples, and minorities has been analyzed.