Əməkdaşımız "Azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqi" hesabatının təqdimatında iştirak edib
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin (STM) və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) birgə təşkilatçılığı ilə oktyabrın 30-da STM-də “Azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqi” hesabatının təqdimatı keçirilib.
Təqdimat dövri mətbuatda, sosial şəbəkələrdə və internet resurslarında azərbaycanlılara qarşı davamlı olaraq aqressiv və insan ləyaqətini alçaldan ifadələrin işlənməsi, Ermənistan tərəfindən etnik zəmində ölkəmizə qarşı nifrətin təşviq edilməsi və birgə yaşayışa zərbə vurulması kimi halların qarşısını almaq məqsədilə təşkil edilib.
Təqdimatda STM-in İdarə Heyətinin sədri Zahid Oruc, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, baş prokurorun müavini Elmar Camalov, xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Mətin Kərimli, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev, həmçinin hökumət və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər.

Наш сотрудник принял участие в презентации отчета «Преступления на почве ненависти и речь вражды в отношении азербайджанцев»
30 октября при совместной организации Центра социальных исследований (ЦСИ) и Уполномоченного по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики состоялась презентация отчета «Преступления на почве ненависти и речь вражды в отношении азербайджанцев».
Презентация была организована с целью предотвращения постоянных агрессивных и унижающих человеческое достоинство высказываний в отношении азербайджанцев в периодической печати, социальных сетях и интернет-ресурсах, пропаганды ненависти к нашей стране со стороны Армении на этнической почве и попыток подорвать мирное сосуществование.
В презентации приняли участие председатель правления ЦСИ Захид Орудж, Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева, заместитель генерального прокурора Эльмар Джамалов, заместитель министра иностранных дел Эльнур Мамедов, руководитель аппарата Министерства науки и образования Метин Керимли, заведующий Отделом прессы и международных связей Института права и прав человека Ильгар Агасиев, а также сотрудники правительственных и неправительственных организаций и представители СМИ.