Əməkdaşımız Avropa Şurasının layihə üzrə Rəhbər Komitəsinin görüşündə İnstitutu təmsil edib
İyulun 11-də Avropa Şurasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda Media Peşəkarlığı və İnformasiya Azadlığının Təşviqi - PRO-M-FEX” layihəsinin Rəhbər Komitəsinin görüşü keçirilib. Görüşdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunu Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev təmsil edib.
Tədbir media peşəkarlığının artırılması ilə yanaşı, milli qanunvericilik və onun tətbiqini gücləndirməklə Azərbaycanda media və informasiya mühitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə keçirilib.
Tədbir çərçivəsində “Azərbaycanda Media Peşəkarlığı və İnformasiya Azadlığı” layihəsinin qısa təqdimatı və icra dövründə əldə etdiyi nəticələr iştirakçılara təqdim olunub. Həmçinin tədbirdə Azərbaycan Universitetlərinin jurnalistika fakültələri üçün hazırlanmış konflikt jurnalistikası kurikulumunun qısa təqdimatı da keçirilib.
Auditoriya üçün media bacarıqlarının artırılması istiqamətində konflikt jurnalistikası, media və informasiya savadlılığı, dezinformasiya ilə mübarizə, sosial və siyasi hadisələrin işıqlandırılması zamanı etik prinsiplərin qorunması, o cümlədən, formal və qeyri-formal təhsil mövzuları üzrə təqdimatlar nümayiş olunub.

Наш сотрудник представил Институт на заседании Руководящего комитета Совета Европы по проекту
11 июля состоялось заседание Руководящего комитета проекта «Содействие профессионализму медиа и свободе информации в Азербайджане - PRO-M-FEX», организованное Советом Европы. Институт права и прав человека на встрече представлял заведующий Отделом прессы и международных связей, Ильгар Агасиев.
Мероприятие было проведено с целью улучшения, а также повышения профессионализма медийной  и информационной среды в Азербайджане путем усиления национального законодательства и его применения.
В рамках мероприятия участникам была представлена ​​краткая презентация проекта «Профессионализм медиа и свобода информации в Азербайджане» и результаты, достигнутые в ходе  его реализации. Также на мероприятии состоялась краткая презентация курса обучения  по конфликтной журналистике,  разработанного         для факультетов журналистики университетов Азербайджана.
С целью повышения  медианавыков аудитории были продемонстрированы презентации по конфликтной журналистике, медийной и информационной грамотности, борьбе с дезинформацией, соблюдению этических принципов при освещении социально-политических событий, а также темам формального и неформального образования.